Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

Zisky a prekliatia piatich kruhov

Sú olympijské hry dobrou fabrikou na výrobu peňazí alebo skôr bezodnou dierou, kde sa nekontrolovane strácajú?

14.08.2012 10:03
OH-Tower Bridge Foto:
Tower Bridge ponúkol počas OH aj takýto famózny pohľad na "šesť" olympijských kruhov.
debata

Organizátori londýnskej olympiády museli vzhľadom na neustále stúpajúce náklady na bezpečnosť rozpočet niekoľkokrát navýšiť až na konečnú podobu 13,2 mld. eur. Britskí ekonómovia rátajú s tým, že tieto peniaze sa im v budúcnosti vrátia a celkovo by chceli dosiahnuť zisk 16,45 miliardy eur. Podľa investičnej spoločnosti Goldman Sachs by mala v najbližšom štvrťroku porásť aj britská ekonomika, a to o 0,4%. Neznamená to však, že jedna z najväčších svetových ekonomík sa dostane z hospodárskej recesie. Na to sa Briti spoliehať nemôžu.

„Až polovica z očakávaných 16,5 miliardy eur by mala pochádzať zo zahraničných investícií počas najbližších štyroch rokov ako priamy dôsledok olympijských hier,“ píše The China Post. Mary Ranceová, výkonná riaditeľka najväčšej britskej organizácie cestového ruchu tvrdí, že olympijské hry nepriniesli pre Veľkú Britániu taký výrazný prílev zahraničných turistov, ako sa očakávalo. „To číslo je oproti pôvodným predpokladom nižšie až o tridsať percent,“ tvrdí Ranceová.

Ako dopadli olympijské hry po finančnej stránke? Foto: Pravda, Infografika Pravdy.
graf, OH financie Ako dopadli olympijské hry po finančnej stránke?

Odborníci z Monash University v Melbourne a tiež z Centra olympijských štúdií v Barcelone porovnávali finančný výsledok uplynulých ôsmich letných olympiád od roku 1976. Niektoré z nich sa skončili finančnou katastrofou (Montreal 1976, Sydney 2000), ďalšie zasa výrazným ziskom (Barcelona 1992, Peking 2008).

Zatiaľ čo Kanaďania sa z veľkého finačného schodku spamätávali tri desaťročia, Barcelona sa aj vďaka olympijským hrám premenila na moderné centrum biznisu a turistiky a začala generovať obrovské zisky. Svoje možnosti jednoznačne prešvihli aj Gréci a aj vďaka nezvládnutým finančným tokom sa už v roku 2004 začali objavovať v krajine príznaky súčasnej veľkej finačnej krízy. Číňania vložili do organizácie Hier astronomické čiastky a vyplatilo sa im to. Dnes majú moderné diaľnice, metro, či letiská a odvážne sa dívajú do budúcnosti.

Ako boli financované olympiády za posledných 36 rokov
****
Montreal 1976 / rozpočet 1,5 mld. USD
Hry sa skončili finančnou katastrofou, z ktorej sa provincia Québec spamätávala tri desaťročia. Olympijský štadión „Big Owe“ bol v čase Hier postavený iba spolovice a kompletne vrátane zasúvacej strechy ho dostavali až 11 rokov po skončení OH.

Los Angeles 1984 / 546 mil. USD
Prvé olympijské hry od roku 1932, ktoré sa skončili so ziskom. Sponzori, televízne práva a predaj lístkov zabezpečili Hrám profit 222,7 mil. USD.

Soul 1988 / 4 mld. USD
Hry prispeli k rýchlejšiemu prechodu krajiny k demokracii a naštartovaniu kórejskej ekonomiky, ktorá je piatou najväčšou na ázijskom kontinente.

Barcelona 1992 / 9,4 mld. USD
Olympiáda priniesla päťmiliónový zisk a premenila Barcelonu na jedno z moderných ekonomických centier južnej Európy.

Atlanta 1996 / 1,8 mld. USD
Nie štát, ale komerční sponzori urobili z týchto Hier ziskový podnik. Oslava olympijskej storočnice poslúžila aj ako katalyzátor ďalšieho rozvoja mesta Atlanta a jej priľahlých končín.

Sydney 2000 / 3,8 mild. USD
Plány boli veľkolepé, ale očakávania sa nenaplnili. Hry sa skončili so schodkom 2,1 mld. USD a podiel turistiky na hrubom domácom produkte Austrálie počas nasledujúcich štyroch rokov klesol z 3,4 na 2,6%.

Atény 2004 / 12,8 mld. USD
Napriek lukratívnym sponzorským aktivitám a tržbám z televíznych práv Gréci prerobili na Hrách 8,2 mld. USD. Táto astronomická čiastka sa stala základom súčasnej finančnej krízy.

Peking 2008 / 44 mld. USD
Suverénne najdrahšie olympijské hry v históri mali svoje opodstatnenie. Číňania vybudovali stovky kilometrov diaľnic, nadzemných aj podzemných vlakových dráh a leteckých terminálov. Väčšina z olympijských centier zostala v prevádzke aj po skončení Hier a dokáže si na seba zarobiť.

debata chyba