Shiffrinovej sa splnil sen. Teraz si pôjde domov upratať a navštíviť babku

Mužské zjazdové lyžovanie má aktívnu legendu Marcela Hirschera, ženské zasa mladučkú slalomovú divu, ktorá k statusu legendy smeruje.

Mikaela Shiffrinová
Mikaela Shiffrinová pózuje fotografom s americkou vlajkou.
Autor: ,

Päť dní po dovŕšení 22 rokov si Mikaela Shiffrinová prvýkrát prevzala veľký glóbus za celkový triumf vo Svetovom pohári alpských lyžiarok. Z bezmála 40 pretekov počas súťažného ročníka 2016/2017 vydolovala 1643 bodov, 11-krát zvíťazila, 14-krát bola na pódiu do tretieho miesta. A to jej ešte nevyšiel záverečný súťažný víkend na domácom snehu v Aspene, kde brala „iba“ 2. miesto v slalome a šieste v obrovskom slalome.

„Necítim sa ako najlepšia lyžiarka na svete. Som možno najlepšia v technických disciplínach, rozhodne však nie v super G a zjazde,“ cituje Shiffrinovú denník Denver Post. „Mám za sebou skvelú sezónu, ale jej záver si nedám zarámovať. Aj vinou nevydareného víkendu v Aspene to možno teraz cítim tak, že nie som najlepšia,“ vysvetlila známa perfekcionistka.

Čítajte viac

Keď si v závere sezóny 2012/2013 vtedy 18-ročná Shiffrinová prevzala prvý malý glóbus za sezónny triumf v slalome, bronzová Veronika Velez-Zuzulová vyhlásila, že pri jej talente, tvrdej práci a stopercentnom tréningovom zázemí do 3–5 rokov bude Shiffrinová útočiť na veľký glóbus. Realita je taká, že po štyroch rokoch Mikaela má na konte 4 slalomové a už aj prvý veľký glóbus. K tomu treba prirátať tri tituly majsterky sveta, olympijské zlato a dovedna 31 prvenstiev v pretekoch Svetového pohára. Krátke porovnanie – so 77 víťazstvami v SP historická rekordérka Lindsey Vonnová mala v jej veku na konte 4 triumfy. A ešte niečo, mladšia ako teraz Shiffrinová, získala celosezónny triumf naposledy Janica Kosteličová v sezónach 2000/2001 a 2002/2003.

„Nikdy predtým som nič podobné nevidela. Lindsey Vonnová má za sebou skvelú kariéru, ale Mikaela začala víťaziť ešte oveľa skôr a ako sa zdá, nepoľavuje v nárokoch na seba. Som veľký fanúšik jej precíznej slalomovej techniky. Zdolať sa ju dá len tak, že musíte zajazdiť bez chýb a spoliehať sa na to, že ona nebude mať svoj deň,“ povedala na adresu Shiffrinovej rakúska niekdajšia šampiónka najmä obrovského slalomu a super G Alexandra Meissnitzerová. „Byť víťazkou Svetového pohára je viac ako medaily z majstrovstiev sveta. Keď máte veľký glóbus, definitívne sa na vás začnú dívať ako na jednu z najlepších v histórii,“ vyslovila názor niekdajšia medailová univerzálka zo Švédska Pernilla Wibergová. Na záverečný víkend do Aspenu sa prišla najmä na Shiffrinovú pozrieť jej krajanka Tamara McKinneyová, ktorá v sezóne 1982/1983 ako prvá Američanka získala veľký glóbus. Odvtedy sa to podarilo už len 4-krát legende Vonnovej a teraz Shiffrinovej.

„Ona je fenomenálne dievča. V takom mladom veku sa dokáže vyrovnať s tlakom nielen v pár pretekoch, ale vo všetkých takmer 40 počas celej sezóny na viacerých kontinentoch. Shiffrinová je veľká inšpirácia pre americké lyžovanie do budúcnosti,“ podotkla McKinneyová.

Shiffrinová priznala, že jej detským snom od 5 rokov neboli ani tak medaily z majstrovstiev sveta, ale práve veľký glóbus. „Znamená to pre mňa veľa, ale ťažko sa mi myšlienky transformujú do slov. Som taká normálne šťastná,“ vravela Shiffrinová ešte k téme veľký glóbus.

Na otázku, ako naloží s voľným časom bezprostredne po skončení sezóny, rodáčka z coloradského Vailu vtipne odpovedala: „Pôjdem na pár dní domov. Potrebujem si upratať v izbe… A potom pôjdem konečne pozrieť babku do Massachusetts.“

Nadácia Aigyptos

Nadácia Aigyptos

27.03.2017 23:12

Nadácia Aigyptos podporuje rozvoj slovenskej egyptológie. Je platformou pre odborníkov i laikov, ktorí sa zaujímajú o históriu a kultúru starovekého Egypta.

Asociácia polio v SR - RŠO SZTP

27.03.2017 22:58

Sme republiková špecifická organizácia Slovenského zväzu telesne postihnutých združujúca ľudí, ktorí v ranom detstve prekonali detskú obrnu (poliomyelitídu).

Thomas de Maiziere

De Maiziere pohrozil krajinám, ktoré nechcú odmietnutých migrantov

27.03.2017 22:42

Nemecký minister vnútra Thomas de Maiziere požaduje vyvodenie dôsledkov pre krajiny, ktoré nechcú prijať odmietnutých migrantov.

Kiska, Izrael, lekár, operácia, Haifa

Kiska na návšteve Izraela: Zdieľanie skúseností je cestou k úspechu

27.03.2017 22:21

Unikátna univerzita musí mať špičkových študentov a profesorov, musí slúžiť štátu, spoločnosti a meniť ju. Uviedol Kiska na pôde technickej univerzity Technion v Haife.

Bleskové správy
  • 18:47

    Ruského hokejistu Nikitu Kučerova vyhlásili za prvú hviezdu týždňa v NHL. Dvadsaťtriročný útočník Tampy Bay nazbieral v troch stretnutiach sedem bodov (5+2).

  • 18:37

    Český futbalista Tomáš Rosický už nezasiahne do súťažného diania v sezóne. Skúsený 36-ročný stredopoliar sa rozhodol operáciou vyriešiť vleklé problémy s achilovkou. O návrat na trávniky v drese pražskej Sparty sa bude usilovať na štarte nasledujúceho ročníka.

  • 16:43

    Macedónsky defenzívny stredopoliar Arijan Ademi dosiahol na Športovom arbitrážnom súde (CAS) skrátenie zákazu činnosti od Európskej futbalovej únie (UEFA) zo štyroch na dva roky.

Ďalšie bleskové správy »