Rozlúčka či prijatie výzvy? Velez-Zuzulová sa späť neobzerá

Jedno je isté: bude posledný. Otázkou zostáva, či v sezóne, alebo i v kariére. Pre slovenskú zjazdovú lyžiarku Veroniku Velez-Zuzulovú sú napísané len dva scenáre. V ktorom z nich si napokon 32-ročná Bratislavčanka zahrá hlavnú úlohu?

Veronika Velez-Zuzulová
Veronika Velez-Zuzulová.
Autor: ,

Dva scenáre

Prvý: po sobotňajšom slalome vo finále Svetového pohára v Aspene zamáva publiku, naposledy zostúpi zo súťažných lyží, predstúpi pred médiá a oznámi: Končím, definitívne! Mám za sebou skvelú kariéru. V ostatných sezónach sa mi síce darí, no prišiel čas, aby som sa konečne venovala rodine.

Druhý: bez ohľadu na výsledok zvestuje, že lyžovanie stále miluje, baví ju, napĺňa. A má pred sebou ešte jednu, záverečnú, priam neodolateľnú výzvu: olympijské hry v Pjongčangu 2018. Na nich by chcela získať medailu.

Najlepšia pretekárka v histórii slovenského zjazdového lyžovania vie, čo urobí. Tvrdila to už po februárových majstrovstvách sveta v St. Moritzi. Na odtajnenie myšlienky, ktorú nosí v hlave a poznajú ju len jej najbližší, čaká celé športové Slovensko. Prezradiť ju však chce až po záverečných pretekoch sezóny.

„Všetko sa včas dozviete. Moja najlepšia sezóna sa chýli ku koncu. Pokúsim sa ju ešte vylepšiť,“ napísala v textovej správe v noci zo štvrtka na piatok.

Velez-Zuzulová by si už odchod do športového dôchodku zaslúžila. Napokon, vo Svetovom pohári pôsobí od roku 2000. Na štart sa postavila v 180 pretekoch. Telo má opotrebované, psychike taktiež dala zabrať. Napokon, v St. Moritzi čosi naznačil aj jej otec a tréner Timotej. S ním sa Veronika radí o všetkom. Na jeho slová dá.

„Už nie som najmladší. Veľa som si toho preskákal. Myslím si, že už nemám nervy na to, aby som pokračoval ďalej,“ hovoril skúsený lyžiarsky expert.

Raz už lúčenie oddialila

Jeho slová však druhá najlepšia slalomárka sveta znegovala. Po predošlých pretekoch v Squaw Valley, ktoré nedokončila, pre RTVS tvrdila: „Teraz už môžem lyžovať len takto. Bez maximálneho rizika to nejde. Viete, druhých miest mám veľa. Možno ešte štyrikrát nedokončím, no potom raz vyhrám.“

Akoby naznačovala, že na ňu čakajú aj ďalšie preteky.

Pravdou je, že Velez-Zuzulová môže po ostatných skúsenostiach cítiť demotiváciu. Napokon, v St. Moritzi ani v Squaw Valley neprišla do cieľa. Lenže takéto úvahy nie sú pre Slovenku typické.

Čítajte viac

„Nepozerám sa na to, čo bolo, ale len na to, čo ma čaká. Jedny preteky pre mňa nikdy neboli dôležité, vždy ma zaujímalo predovšetkým celkové hodnotenie. S chuťou si idem po celkové druhé miesto,“ odpísala Velez-Zuzulová.

To už má isté. Po druhý raz v rade pustila v slalomárskom hodnotení pred seba len jednu súperku. Vlani sa dívala na chrbát Švédke Fride Hansdotterovej, tentoraz nestačila na takmer nedostihnuteľnú Američanku Mikaelu Shiffrinovú.

Bude sa s mladučkou superhviezdou porovnávať aj v budúcej sezóne? Odpoveď sa blíži. Isté však nie je ani to, že Velez-Zuzulová svoje pevné rozhodnutie nezmení. Napokon, vlani tak urobila v Jasnej. Keď stála v hotelovom výťahu a telefonovala s otcom…

Prvé kolo slalomu v Aspene, ktorý absolvuje aj druhá zo Sloveniek Petra Vlhová, sa začína o 17.00, druhé o 19.30. Zakaždým v priamom prenose RTVS.

Fakty zo Svetového pohára
Poradie v slalome: 1. Shiffrinová 760 b., 2. Velez-Zuzulová 515, 3. Holdenerová (Švaj.) 415,… 7. Vlhová 311. Poradie v obrovskom slalome: 1. Worleyová 640, 2. Shiffrinová 560, 3. Gutová (Švaj.) 360,… 12. Vlhová 142. Celkové poradie SP: 1. Shiffrinová 1523, 2. Štuhecová (Slovin.) 1145, 3. Goggiová (Tal.) 1057,… 10. Velez-Zuzulová 515, 12. Vlhová 453, 114. Kantorová (všetky SR) 7.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

Basketbalový klub Petržalka

Basketbalový klub Petržalka

23.03.2017 00:26

BK Petržalka - OZ, cieľom klubu je viesť deti a mládež k pravidelnému športu. Máme cca 60 dievčat, vek 8-16 rokov v mládežníckych družstvách a prípravkách v Petržalke

Tobias Ellwood

Londýn má nového hrdinu. Britský politik zachraňoval zraneného policajta

22.03.2017 21:32

Britský tajomník pre záležitosti Blízkeho východu Tobias Ellwood zasahoval pri záchrane zraneného policajta.

Rex Tillerson

USA vyzvali spojencov na zintenzívnenie boja proti IS

22.03.2017 21:17

Tillerson vyzval členov medzinárodnej koalície, ktorá bojuje proti IS na území Iraku a Sýrie, aby vo vyššej miere prispeli k úsiliu o porazenie tejto skupiny.

Útok v Londýne,

Svet reaguje na útok v Londýne: Terorizmus je absolútne zlo

22.03.2017 20:04

Poprední svetoví politici vyjadrili, po zrejmom teroristickom útoku v Londýne, Británii podporu a solidaritu.

Bleskové správy
  • 23:00

    Nemecký futbalový klub Hamburger SV predĺžil zmluvu s trénerom Markusom Gisdolom do roku 2019.

  • 20:51

    Basketbalistky ŠBK Šamorín skompletizovali kvarteto semifinalistov play-off extraligy žien. Zverenky trénera Tomáša Kačmarika zvíťazili v rozhodujúcom treťom stretnutí štvrťfinále nad Popradčankami 75:45 a sériu ovládli 2:1 na zápasy.

  • 20:25

    Poslanci dolnej komory ruského parlamentu schválili prísnejšiu legislatívu namierenú proti výtržníkom na športoviskách. Urobili tak rok predtým, ako sa budú v krajine konať futbalové majstrovstvá sveta 2018.

Ďalšie bleskové správy »