Poliaci oslavujú, skokani si vybojovali prvé zlato v súťaži družstiev

Reprezentanti Poľska zvíťazili suverénnym spôsobom v sobotňajšej večernej súťaži družstiev mužov v skokoch na lyžiach na majstrovstvách sveta v klasických lyžiarskych disciplínach vo fínskom Lahti.

04.03.2017 20:55
Poľsko, skoky na lyžiach, radosť Foto: ,
Poľskí skokani na lyžiach oslavujú zlato v súťaži družstiev na MS.

V tejto disciplíne je to pre Poliakov prvé zlato na svetovom šampionáte v histórii. Tím v zložení Piotr Zyla, Dawid Kubacki, Maciej Kot a Kamil Stoch viedol už po prvom kole a po absolvovaní ôsmich pokusov triumfoval na veľkom mostíku HS-130 s výsledným celkovým súčtom 1104,2 bodu.

Poľskí skokani sa vyznačovali veľkou vyrovnanosťou všetkých štyroch členov družstva a napokon sa zaslúžene tešili z premiérového najcennejšieho ko­vu.

„Som veľmi šťastný. V dnešnej súťaži prevládali veľké emócie. Prvé kolo bolo pokojnejšie, skokani mali prakticky rovnaké podmienky. V druhom kole sa začali diať zvláštne veci, najmä s vetrom, dosť fúkalo. Pre nás to však malo perfektný koniec,“ citoval web sportowefakty.wp.pl slová prvého člena „zlatého“ poľského družstva 30-ročného Piotra Zylu.

Druhé miesto s výrazným odstupom 25,7 bodu obsadili obhajcovia prvenstva z ostatných MS 2015 vo Falune Nóri v zostave Anders Fannemel, Johann André Forfang, Daniel-André Tande, Andreas Stjernen. Severania boli po prvom kole ešte štvrtí, posunuli sa však o dve priečky vyššie, aj zásluhou rekordu mostíka 138 metrov v podaní Forfanga.

V zaujímavých pretekoch v Lahti, ktoré však najmä vo finálovom 2. kole poznačila veterná „lotéria“, skončili na bronzovom stupienku skokani Rakúska (1068,9 b.) – na poľských hrdinov mali priepastné manko 35,3 bodu. V rakúskych farbách sa predstavilo kvarteto Michael Hayböck, Manuel Fettner, Gregor Schlierenzauer a Stefan Kraft, posledný menovaný vo štvrtom štarte na týchto MS získal štvrtú medailu (jeho bilancia: 2 – 1 – 1) a bol najúspešnejší účastník skokanských zápolení v Lahti.

„Perfektné, geniálne, úžasné. Ani jeden z nás štyroch nemal v druhom kole šťastie na podmienky, tie boli dosť náročné. Sme radi, že v dnešnej tímovej súťaži máme medailu. Ja osobne priveziem domov štyri, s tým som absolútne nerátal,“ vyjadril sa pre portál laola1.at zlatý z individuálnej súťaže na strednom i veľkom mostíku a v Lahti aj držiteľ striebra zo súťaže miešaných družstiev Stefan Kraft, ktorý aj v sobotu večer podal najlepší individuálny výkon zo všetkých pretekárov a pre rakúske mužské družstvo získal 303,3 bodu.

Úradujúci olympijskí šampióni zo Soči 2014 Nemci zostali bez vzácneho kovu, v sobotu sa so súčtom 1052,9 bodu museli uspokojiť s nepopulárnym 4. miestom, hoci po prvom kole figurovali ešte na bronzovej pozícii. Na „meniaci sa vietor“ doplatil najmä druhý člen družstva Stephan Leyhe, ktorému v 2. kole namerali iba 103,5 metra.

Piate miesto v súťaži mužských družstiev v Lahti obsadili Slovinci (941,6 b.), elitnú šestku vo výsledkovej listine skompletizovali domáci Fíni (926,5 b.) v zostave aj s 39-ročným veteránom Jannem Ahonenom. Dve súťažné kolá absolvovali aj skokani Česka a Japonska, ktorým so zhodným súčtom 922,7 bodu patrí 7. miesto v konečnom účtovaní. Predstavilo sa dovedna 12 krajín – reprezentácie Ruska, Švajčiarska, USA a Kazachstanu nepostúpili do finálového 2. kola. Slovensko nemalo zastúpenie v skokanských súťažiach na MS v Lahti.

MS v Lahti

Skoky na lyžiach – súťaž družstiev mužov na veľkom mostíku HS-130 – sobotňajšie výsledky: 1. Poľsko (Piotr Zyla, Dawid Kubacki, Maciej Kot, Kamil Stoch) 1104,2 bodu, 2. Nórsko (Anders Fannemel, Johann André Forfang, Daniel-André Tande, Andreas Stjernen) 1078,5, 3. Rakúsko (Michael Hayböck, Manuel Fettner, Gregor Schlierenzauer, Stefan Kraft) 1068,9, 4. Nemecko (Markus Eisenbichler, Stephan Leyhe, Richard Freitag, Andreas Wellinger) 1052,9, 5. Slovinsko (Jurij Tepeš, Anže Lanišek, Jernej Damjan, Peter Prevc) 941,6, 6. Fínsko (Jarkko Määttä, Ville Larinto, Antti Aalto, Janne Ahonen) 926,5, 7. Japonsko a Česko po 922,7 – týchto osem krajín absolvovalo dve súťažné kolá, 9. Rusko 473,4, 10. Švajčiarsko 453,0, 11. USA 365,1, 12. Kazachstan 192,3 – nepostúpili do finálového 2. kola

Viac na túto tému: #skoky na lyžiach #MS v klasickom lyžovaní 2017