Famózna Björgenová má štvrté zlato z Lahti. Triumfovala aj na 30 km

Aj posledná ženská disciplína bežeckej časti majstrovstiev sveta v klasických lyžiarskych disciplínach vo fínskom Lahti sa skončila triumfom Marit Björgenovej.

04.03.2017 16:15
Marit Björgenová Foto: ,
Marit Björgenová.

Fenomenálna už 36-ročná Nórka zvíťazila na 30 km voľnou technikou s hromadným štartom s náskokom 1,9 s pred krajankami Heidi Wengovou a Astrid Uhrenholdt Jacobsenovou. Absolútnu nórsku dominantnosť podčiarkla štvrtým miestom Ragnhild Hagová s odstupom 7,4 s. Najlepšou zo zvyšku sveta bola Američanka Jessica Digginsová na piatom mieste (+10,4).

Víťazná Björgenová rozšírila svoju rekordnú medailovú zbierku z majstrovstiev sveta o osemnáste zlato, z toho štvrté z MS 2017. Björgenová predtým triumfovala v skiatlone klasicky aj voľne, na 10 km klasicky a bola aj členkou víťaznej nórskej štafety.

Viac ako dvoje individuálne preteky na jednom šampionáte pred Björgenovou vyhrali iba Ruska Jelena Välbeová a Fínka Marja-Liisa Kirvesniemiová. Välbeová na MS 1997 v Trondheime ovládla všetky štyri individuálne preteky a fínska legenda Kirvesniemová brala zlatý hetrik na ZOH 1984 v Sarajeve.

MS v klasickom lyžovaní – Lahti:

Ženy – 30 km voľnou technikou s hromadným štartom: 1. Marit Björgenová 1:08:36,8 h, 2. Heidi Wengová +1,9 s, 3. Astrid Uhrenholdt Jacobsenová +1,9, 4. Ragnhild Hagová (všetky Nór.) +7,4, 5. Jessica Digginsová (USA) +10,4, 6. Krista Pärmäkoskiová (Fín) +11,3

Viac na túto tému: #Marit Björgenová #MS v klasickom lyžovaní 2017