Zlaté double Rakúšana Krafta, triumfoval aj na veľkom mostíku

Rakúsky skokan na lyžiach Stefan Kraft dovŕšil zlaté double z individuálnych pretekov mužov na majstrovstvách sveta v klasických lyžiarskych disciplínach vo fínskom Lahti.

02.03.2017 20:40
Stefan Kraft Foto: ,
Stefan Kraft.

Po sobotňajšom triumfe na strednom mostíku HS-100 ovládol aj štvrtkovú súťaž na veľkom mostíku HS-130, keď mu namerali dvakrát 127,5 m, čo mu v súčte vynieslo od rozhodcov víťazných 279,3 bodu. S minimálnym odstupom 1,3 bodu si striebro rovnako ako na strednom mostíku vybojoval Nemec Andreas Wellinger (127,5 m/129 m – 278,0 b.). Bronz si vyskákal Poliak Piotr Zyla (127,5 m/131 m – 276,7 b.), ktorý sa najdlhším pokusom dňa vo finálovom druhom kole (131 m) posunul zo šiesteho na tretí stupienok. Tridsaťročný Zyla zdolal Nóra Andreasa Stjernena, priebežne bronzového po 1: kole, napokon len o šesť desatín bodu.

V zaujímavých pretekoch obsadili piatu priečku ďalší nórsky reprezentant Anders Fannemel (268,8 b.), elitnú šestku doplnil Poliak Maciej Kot (266,9 b.). Dvojnásobne zlatý na ZOH 2014 v Soči, víťaz Turné štyroch mostíkov na prelome rokov a líder Svetového pohára 2016/2017, ďalší poľský skokan Kamil Stoch figuruje v konečnom účtovaní na 7. priečke (264,8 b.), jeho krajan Dawid Kubacki potvrdil 8. miestom štvrtkovú obrovskú vyrovnanosť poľských pretekárov. Prekvapujúci víťaz stredajšej kvalifikácie Antti Aalto z Fínska obsadil v 1. kole hlavnej súťaže smolné prvé nepostupové 31. miesto (115 m/109,3 b.), do finálového 2. kola postúpila elitná tridsiatka pretekárov. Slovensko nemá v Lahti zastúpenie v skokanských súťažiach.

Dvadsaťtriročný rodák zo Schwarzachu Stefan Kraft (nar. 13. mája 1993) je piatym skokanom na lyžiach v histórii, ktorý v rámci jedných majstrovstiev sveta vyhral obidve individuálne súťaže – na strednom i veľkom mostíku. Pred ním to dokázalo len kvarteto: Nór Björn Wirkola (na MS 1966 v Osle), Gari Napalkov z bývalého Sovietskeho zväzu (na MS 1970 na Slovensku – vo Vysokých Tatrách), Hans-Georg Aschenbach z Nemecka (na MS 1974 vo Falune) a Adam Malysz z Poľska (na MS 2003 vo Val di Fiemme). Rakúsky reprezentant sa na svetovom šampionáte tešil zo zlata na veľkom mostíku naposledy pred šiestimi rokmi v Osle, vtedy triumfoval Gregor Schlierenzauer. skokanských súťažiach.

„Neuveriteľné, čo sa dnes stalo. Nemôžem tomu uveriť,“ žiaril šťastím po štvrtkovej súťaži iba 166 cm vysoký Stefan Kraft a pre web orf.at ešte doplnil: „V poslednom čase som robil veľa vecí správne, všetko mi vychádza aj v samotných súťažiach. Je to bláznivé a šialené. Wellinger skočil v druhom kole parádne. Ja som sa však cítil uvoľnenejší ako na strednom mostíku. Vedel som, že musím skočiť ďaleko, Dopadol som presne na zelenú čiaru a potom som už iba dúfal, že dostanem od rozhodcov dobré známky.“

Kraft získal už tretiu medailu na MS 2017 (bilancia: 2 – 1 – 0), okrem spomenutých dvoch najcennejších kovov v individuálnych súťažiach bol v nedeľu 26. februára aj členom strieborného rakúskeho družstva v súťaži miešaných tímov (dvaja muži + dve ženy) na strednom mostíku HS-100. Tri medaily v Lahti má aj Nemec Andreas Wellinger, ktorý bol dvakrát strieborný medzi jednotlivcami (stredný a veľký mostík) a súčasťou zlatého nemeckého tímu v spomenutej súťaži miešaných družstiev. „Nenachádzam slová. V živote by som si nemyslel, že tu skončím dvakrát druhý v individuálnej súťaži. Keď počujete znieť svoje meno, že ste na medailových stupňoch, je to neopísateľný pocit,“ cituje portál sport1.de slová 21-ročného rodáka z Ruhpoldingu Wellingera, ktorý však ešte doplnil: „Neviem, prečo dostal Stefan (Kraft, pozn.) lepšie a vyššie bodové známky za štýl. To bolo dnes rozhodujúce. V týchto chvíľach je mi to však naozaj úplne jedno.“

Obhajcom prvenstva na veľkom mostíku z ostatných MS 2015 vo švédskom Falune bol Nemec Severin Freund, ktorý však chýba v Lahti pre zranenie. Vo štvrtok nesúťažili ani ďalší dvaja medailisti zo svetového šampionátu spred dvoch rokov – strieborný Gregor Schlierenzauer (nedostal sa do štvorčlennej nominácie Rakúska do pretekov na veľkom mostíku) a bronzový Nór Rune Velta, ktorý už skončil s aktívnou činnosťou.

Skoky na lyžiach – individuálna súťaž mužov na veľkom mostíku HS-130: 1. Stefan Kraft (Rak.) 279,3 bodu (127,5 m/127,5 m), 2. Andreas Wellinger (Nem.) 278,0 (127,5 m/129 m), 3. Piotr Zyla (Poľ.) 276,7 (127,5 m/131 m, 4. Andreas Stjernen 276,1 (129,5 m/129 m), 5. Anders Fannemel (obaja Nór.) 268,8 (123,5 m/127 m), 6. Maciej Kot (Poľ.) 266,9 (123,5 m/126,5 m)**

Viac na túto tému: #skoky na lyžiach #Stefan Kraft