Björgenová na 10 km klasicky deklasovala konkurenciu. Má 16. zlato

Marit Björgenová získala zlatú medailu v pretekoch na 10 km voľnou technikou s intervalovým štartom na svetovom šampionáte lyžiarov-klasikov vo fínskom Lahti.

28.02.2017 14:18
Marit Björgenová Foto: ,
Marit Björgenová na trati klasickej desiatky na MS.

Už 36-ročná fenomenálna Nórka pridala do rekordnej zbierky šestnástu zlatú a celkovo dvadsiatu štvrtú medailu z majstrovstiev sveta, po skiatlone druhú z Lahti 2017. Potvrdila tým pozíciu najúspešnejšej bežkyne na lyžiach v histórii majstrovstiev sveta a pre bežkársku veľmoc Nórsko vybojovala 99. zlatú medailu v histórii MS.

Björgenová zdolala o priepastných 41 sekúnd Švédku Charlotte Kallovú, ktorá obhajovala zlato z MS 2015 vo Falune. Bronz si vybojovala ďalšia nórska reprezentantka Astrid Uhrenholdt Jacobsenová (+55,5 s). Slovenka Alena Procházková obsadila solídne 22. miesto s odstupom 2:19,2 min. Pre skúsenú 32-ročnú Procházkovú to je najlepšie umiestnenie na MS 2017 v Lahti po 31. priečke v šprinte voľnou technikou a 34. pozícii v skiatlone.

„Pred štartom som bola trochu nervózna, ale ako plynuli preteky, cítila som sa čoraz lepšie. Výborne mi išli lyže a po polovici pretekov som ešte vedela zvýšiť svoj náskok. Ďalšia zlatá medaila je skvelá,“ uviedla Marit Björgenová v prvej reakcii pre televíznu sekciu FIS.

Na štarte pretekov na 10 km klasickou technikou bolo 62 pretekárok z 29 krajín. Podmienky aktérkam sťažoval nový mokrý sneh, ako aj plusové teploty vzduchu a vysoká vlhkosť. Alena Procházková sa na prvom medzičase na 1,5 km zaradila na 26. miesto s odstupom 26,1 s na líderku Marit Björgenovú. Na medzičase po polovici pretekov na 6,1 km už mala fenomenálna Nórka na čele k dobru už 21,9 s na Švédku Charlotte Kallovú na druhom mieste, Procházková bola dvadsiata siedma (+1:39,5).

Na 8,5 km Björgenová zvýšila náskok 33,3 s a bolo jasné, už len pád alebo fatálne zdravotné zlyhanie jej mohlo vziať zlatú medailu. Jediná Slovenka v štartovnom poli Procházková mala na hrudi číslo 5 a po príchode do cieľa dlhší čas viedla, resp. patrila do prvej desiatky. Napokon ju pretekárky z najlepšej nasadzovacej skupiny vytlačili na konečné 22. miesto.

Ženy – 10 km klasickou technikou s intervalovým štartom: 1. Marit Björgenová (Nór.) 25:24,9 min, 2. Charlotte Kallová (Švéd.) +41,0 s, 3. Astrid Uhrenholdt Jacobsenová +55,5, 4. Heidi Wengová (obe Nór.) +1:13,8, 5. Anna Haagová (Švéd.) +1:22,7, 6. Kerttu Niskanenová +1:23,7, 7. Krista Pärmäkoskiová (obe Fín.) +1:31,4, 8. Ingvild Flugstad Östbergová (Nór.) a Justyna Kowalczyková (Poľ.) +1:34,5, 10. Stefanie Böhlerová (Nem.) +1:35,8,…22. Alena Procházková (SR) +2:19,2.

Viac na túto tému: #Marit Björgenová #MS v klasickom lyžovaní 2017