Procházkovej smola v kvalifikácii šprintu, odsunuli ju 2 stotinky

Slovenská reprezentantka Alena Procházková nepostúpila z kvalifikácie do vyraďovacej časti šprintu voľnou technikou na majstrovstvách sveta v klasických lyžiarskych disciplínach vo fínskom Lahti.

23.02.2017 15:20 , aktualizované: 16:10
Alena Procházková Foto: ,
Alena Procházková druhá sprava.

Procházková smolne obsadila tridsiatu prvú, čiže prvú nepostupovú priečku. Za poslednou postupujúcou – Slovinkou Anamarijou Lampičovou – zaostala iba o 2 stotinky sekundy. Kvalifikáciu na 1,4 km dlhom okruhu Karpalo vyhrala favorizovaná Nórka Maiken Caspersen Fallová o 2,37 s pred Fínkou Mari Laukkanenovou a 2,42 s pred Slovinkou Katjou Višnarovou. Procházková za víťazkou zaostala o 10,01 s. Obhajkyňa titulu, Nórka Marit Björgenová, skončila ôsma.

V cieli kvalifikácie klasifikovali 107 pretekárok. Tridsiatku najlepších rozdelia do piatich štvrťfinálových jázd, odkiaľ sa od 16.30 h SEČ vyraďovacím spôsobom bude pokračovať do semifinále a finále. Kvalifikáciu a vyraďovaciu časť v šprinte absolvujú na MS 2017 vo štvrtok aj muži.

Procházková je dlhodobo členkou širšej svetovej špičky v šprinte. Pred dvoma rokmi na MS vo Falune skončila na skvelom ôsmom mieste. Vo Švédsku sa bežalo klasickou technikou, teraz v Lahti to je voľná technika, tzv. korčuľovanie, čo skúsenej 32-ročnej Slovenke vyhovuje o čosi menej. Stálica slovenského bežeckého lyžovania Procházková v Lahti súťaží už na 8. majstrovstvách sveta. Jej top výsledok pochádza z MS 2011 v nórskom Osle, kde skončila šiesta práve v šprinte voľnou technikou.

Šprint voľnou technikou na 1,4 km – kvalifikácia: 1. Maiken Caspersen Fallová (Nór.) 3:12,76 min, 2. Mari Laukkanenová (Fín.) +2,37 s, 3. Katja Višnarová (Slovin.) +2,42,…31. Alena Procházková (SR) +10,01 – nepostúpila do vyraďovacej časti

Trom Slovákom stop v kvalifikácii šprintu, Šulek 64.

Rus Sergej Usťugov ovládol kvalifikáciu v šprinte voľnou technikou na majstrovstvách sveta v klasických lyžiarskych disciplínach v Lahti. Hrdina tohtoročnej Tour de Ski Usťugov triumfoval na 1,6 km dlhom okruhu s náskokom 2,71 s pred nórskym favoritom Finnom Haagenom Kroghom a 3,39 s pred ďalším nórskym špecialistom Sindrem Björnestadom Skarom. Obhajca zlata z Falunu 2015, ďalší Nór, Petter Northug, si vybojoval postup do vyraďovacej časti z 27. miesta.

Do tridsiatky postupujúcich sa podľa predpokladov nezmestil ani jeden z tria slovenských reprezentantov. Najlepší zo Slovákov Miroslav Šulek obsadil 64. priečku s odstupom 23,69 s za Usťugovom. Skúsenejší Andrej Segeč skončil sedemdesiaty (+24,55) a ďalší debutant na vrcholnom fóre Rudolf Michalovský bol klasifikovaný ako osemdesiaty siedmy s mankom 31,55 s. Najskúsenejší spomedzi Slovákov Peter Mlynár sa musel vzdať účasti v kvalifikácii pre podozrenie zo zápalu priedušiek. Jeho štart v ďalších súťažiach na MS 2017 je zatiaľ neistý. V štartovnej listine šprintérskej mužskej kvalifikácie figurovalo rekordných 158 pretekárov. Vyraďovacia časť mužského šprintu nadviaže na ženskú po 16.30 h SEČ.

Šprint voľnou technikou na 1,6 km – kvalifikácia: 1. Sergej Usťugov (Rus.) 3:11,72 min, 2. Finn Haagen Krogh +2,71 s, 3. Sindre Björnestad Skar (obaja Nór.) +3,39,…64. Miroslav Šulek +23,69,…70. Andrej Segeč +24,55,…87. Rudolf Michalovský (všetci SR) +31,55

Viac na túto tému: #Alena Procházková #beh na lyžiach