Prvú šampiónku zastavil pohrebný sprievod. Aj tak vyhrala

Takmer polminútový rozdiel medzi víťazom a druhým. Šampionát, na ktorý história po šiestich rokoch zabudla, jeden bez snehu či mužský víťaz medzi ženami. Majstrovstvá sveta v lyžovaní píšu svoje dejiny už 87 rokov a za ten čas o kuriozity rozhodne nebola núdza.

Esme McKinnonová.
Esme McKinnonová.
Autor: Wikipedia

Je rok 1931 a vo švajčiarskych Alpách v malom stredisku Murren sa rozdávajú prvé sady medailí. Na najvyšší stupienok vyskakuje nenápadná, ale vždy usmiata Škótka. Esme McKinnonová má iba 17 rokov a stáva sa prvou šampiónkou. V slalome aj v zjazde, jediných dvoch disciplínach, ktoré boli na vôbec prvých majstrovstách sve­ta.

Krutá zima, hlboký sneh, podmienky, v ktorých sa dnes nepreteká a v cieli neuveriteľný 27-sekundový náskok pred druhou Rakúšankou Inge Wersin-Lantschnerovou. Aj taký bol zjazd v Murrene.

Slávu a uznanie si však McKinnonová získala v tretej, neoficiálnej, disciplíne. Rodáčka z Edinburghu zvládla najrýchlejšie trať z Grütschalpu do údolia Lauterbrunnen. A to za veľmi zvláštnych okolností.

"K tomuto jedinečnému incidentu, na aký si história nepamätá, došlo tesne pred cieľom. Ten bol v blízkosti železničnej stanice v Lauterbrunnene a zhodou okolností tadiaľ prechádzal pohrebný sprievod. Slečna McKinnonová prirodzene zabrzdila a časomerač zastavil stopky. Keď smútiaci trať opustili, opäť ich spustil. Rakúšania podali protest, namietali, že čas, ktorý Škótka strávila čakaním na trati, by jej mali pripočítať. Pripadalo nám to zvláštne, pretože predmetom pretekov zrazu bolo dokázať, že ste lyžovali rýchlejšie ako vaši rivali a nie že máte právo na cenu ako výsledok príhodnej intervencie pohrebu,“ napísal neskôr vo svojej knihe Príbeh lyžovania britský novinár Arnold Lunn.

Rozhodcovia nakoniec rakúsky protest zamietli a za víťazku určili McKinnonovú. V cieli jej namerali čas 10 minút a 4,4 sekundy.

Na prvých majstrovstvách sveta sa zúčastnilo sedem krajín. Austrália, Taliansko a Nórsko vyslali na šampionát iba po jednom zástupcovi. Štyri sady medailí si rozdelili Rakúsko, Nemecko, Švajčiarsko a Veľká Británia. Práve tá sa vďaka dvom zlatým kovom McKinnonovej stala najúspešnejšou krajinou podujatia.

Súvisiace články:

nôž, vražda, vrah, smrť, obeť, rezanie, útok, čepeľ

V penzióne pri Martine našli mŕtveho Bratislavčana

26.02.2017 16:31

Polícia vyšetruje smrť 40-ročného Bratislavčana, ktorého našli v sobotu ráno zraneného v penzióne v obci Bystrička (okr. Martin).

Samsung, Jay Y. Lee

Vedenie Samsungu ponúklo rezignáciu

26.02.2017 16:00

Technologický svetový gigant Samsung sa zmieta v korupčnom škandále, do ktorej je zapletená aj prezidentka Južnej Kórey.

euro, bankovky, mince, peniaze

Niektorí ľudia prestali platiť fakúry za elektrinu

26.02.2017 15:32

Kauza s cenami energií priniesla so sebou ďalší problém so zhoršenou platobnou disciplínou odberateľov elektriny.

Nemcov, Boris Nemcov, demonštrácia, protest,

V Moskve uctilo pamiatku zavraždeného Nemcova až 15-tisíc ľudí

26.02.2017 15:09

Pochodu pri príležitosti druhého výročia vraždy ruského opozičného politika Borisa Nemcova sa podľa organizátorov v centre Moskvy zišlo okolo 15 000 ľudí.

Bleskové správy
  • 16:40

    Jo-Wilfried Tsonga sa stal víťazom turnaja ATP World Tour 250 v Marseille (dotácia 691 850 eur, tvrdý povrch Gerflor v hale). Vo finále si poradil s krajanom Lucasom Pouillem za 71 minút dvakrát 6:4.

  • 16:00

    Domáca hráčka Tímea Babosová sa stala víťazkou tenisového turnaja WTA v Budapešti (dotácia 250 000 USD, tvrdý povrch Rebound Ace v hale). Vo finále si poradila s Luciou Šafářovou 6:7 (4), 6:4, 6:3.

  • 12:43

    Filip Taragel obsadil skvelé desiate miesto v disciplíne scratch na 60 kôl (15 km) v pretekoch finálového 4. kola SP v dráhovej cyklistike v Los Angeles. Vybojoval si tak účasť na aprílových MS v Hongkongu.

Ďalšie bleskové správy »