Prvú šampiónku zastavil pohrebný sprievod. Aj tak vyhrala

Takmer polminútový rozdiel medzi víťazom a druhým. Šampionát, na ktorý história po šiestich rokoch zabudla, jeden bez snehu či mužský víťaz medzi ženami. Majstrovstvá sveta v lyžovaní píšu svoje dejiny už 87 rokov a za ten čas o kuriozity rozhodne nebola núdza.

Esme McKinnonová.
Esme McKinnonová.
Autor: Wikipedia

Je rok 1931 a vo švajčiarskych Alpách v malom stredisku Murren sa rozdávajú prvé sady medailí. Na najvyšší stupienok vyskakuje nenápadná, ale vždy usmiata Škótka. Esme McKinnonová má iba 17 rokov a stáva sa prvou šampiónkou. V slalome aj v zjazde, jediných dvoch disciplínach, ktoré boli na vôbec prvých majstrovstách sve­ta.

Krutá zima, hlboký sneh, podmienky, v ktorých sa dnes nepreteká a v cieli neuveriteľný 27-sekundový náskok pred druhou Rakúšankou Inge Wersin-Lantschnerovou. Aj taký bol zjazd v Murrene.

Slávu a uznanie si však McKinnonová získala v tretej, neoficiálnej, disciplíne. Rodáčka z Edinburghu zvládla najrýchlejšie trať z Grütschalpu do údolia Lauterbrunnen. A to za veľmi zvláštnych okolností.

"K tomuto jedinečnému incidentu, na aký si história nepamätá, došlo tesne pred cieľom. Ten bol v blízkosti železničnej stanice v Lauterbrunnene a zhodou okolností tadiaľ prechádzal pohrebný sprievod. Slečna McKinnonová prirodzene zabrzdila a časomerač zastavil stopky. Keď smútiaci trať opustili, opäť ich spustil. Rakúšania podali protest, namietali, že čas, ktorý Škótka strávila čakaním na trati, by jej mali pripočítať. Pripadalo nám to zvláštne, pretože predmetom pretekov zrazu bolo dokázať, že ste lyžovali rýchlejšie ako vaši rivali a nie že máte právo na cenu ako výsledok príhodnej intervencie pohrebu,“ napísal neskôr vo svojej knihe Príbeh lyžovania britský novinár Arnold Lunn.

Rozhodcovia nakoniec rakúsky protest zamietli a za víťazku určili McKinnonovú. V cieli jej namerali čas 10 minút a 4,4 sekundy.

Na prvých majstrovstvách sveta sa zúčastnilo sedem krajín. Austrália, Taliansko a Nórsko vyslali na šampionát iba po jednom zástupcovi. Štyri sady medailí si rozdelili Rakúsko, Nemecko, Švajčiarsko a Veľká Británia. Práve tá sa vďaka dvom zlatým kovom McKinnonovej stala najúspešnejšou krajinou podujatia.

Súvisiace články:

parlament, fico,

Fico: Rozšírenie návrhu o ďalšie amnestie je na poslancoch

25.03.2017 13:54

Postoj predsedu vlády Roberta Fica sa k zrušeniu Mečiarových amnestií od roku 1998 nemenil.

fico, summit, rím

Fico: Iný priestor ako EÚ pre SR neexistuje

25.03.2017 13:02

Pre Slovensko neexistuje iný životný priestor, ako je Európska únia a klame každý, kto tvrdí, že SR by dokázalo prežiť ako nejaký neutrálny štát.

židia, muzeum, kultúra, vlak,

Prežila peklo, aby mohla mladým rozprávať o nacistických zverstvách

25.03.2017 11:45

O osude slovenských Židov už bolo rozhodnuté, no rodinka Friedmannovcov z Humenného ešte netušila, aký tragický to bude mať dosah.

František Gaulieder

Zomrel bývalý poslanec František Gaulieder, zrazil ho vlak

25.03.2017 11:03, aktualizované: 14:10

Františka Gauliedera zrazil nadránom z piatka na sobotu vlak, udalosť sa stala pred Trnovcom nad Váhom (okres Šaľa). Polícia pracuje aj s verziou samovraždy.

Bleskové správy
  • 12:53

    Víťazom 36. ročníka Dudinskej päťdesiatky v chôdzi sa stal nórsky reprezentant Havard Haukenes časom 3:43:40 h a je prvým víťazom z tejto severskej krajiny v histórii podujatia.

  • 12:51

    Reprezentanti Nórska zvíťazili na "mamuťom" mostíku HS-225 v slovinskej Planici v sobotňajšej záverečnej šiestej tohtosezónnej súťaži družstiev v rámci Svetového pohára (SP) v skokoch na lyžiach.

  • 10:43

    Klub zámorskej NBA Los Angeles Lakers si uctil svojho niekdajšieho hviezdneho hráča Shaquilla O'Neala bronzovou sochou. Aktuálne 45-ročný Shaq ju s asistenciou mladšieho syna odhalil v piatok spoza žiariacej zlatej opony.

Ďalšie bleskové správy »