Tri medaily i žiadna. Slováci útočia na historický úspech

Počas celej sezóny sú predovšetkým súperky. Tentoraz si však budú navzájom držať palce. V hre bude spoločný záujem.

Veronika Velez-Zuzulová, Petra Vlhová
Veronika Velez-Zuzulová prijíma gratuláciu od Petry Vlhovej.
Autor: ,

Svetový šampionát v zjazdovom lyžovaní má za sebou už týždeň bojov o najcennejšie kovy, no pre slovenských fanúšikov sa najzaujímavejšia časť začína až dnes. Na svah v St. Moritzi sa totiž dostanú najväčšie nádeje na dobrý výsledok, možno i medailu.

V silách je prekvapenie

Vo švajčiarskom stredisku sa uskutoční (od 12.00 v priamom prenose RTVS) mimoriadne atraktívna súťaž družstiev. Medzi šestnástimi tímami nebudú chýbať ani Slováci. Patriť by dokonca mohli ku kandidátom na jeden z cenných kovov. Je pravdepodobné, že sa predstavia v najsilnejšej zostave – Veronika Velez-Zuzulová, Petra Vlhová, Adam a Andreas Žampovci.

„V prípade, že každý z nás predvedie na trati svoje maximum, môžeme pomýšľať na medailu. Nie je nereálna. Na majstrovstvách sveta sa dejú prekvapenia. Je v našich silách, aby sme sa postarali o jedno z nich,“ hovorí pred štartom najväčšia osobnosť a najskúsenejšia členka slovenského tímu Velez-Zuzulová.

Zatiaľ čo zvyšná trojica je už niekoľko dní v dejisku šampionátu, Bratislavčanka pricestovala do St. Moritzu len včera. S aklimatizáciou však problémy nebude mať, veď do svojho francúzskeho domova to má na skok – dve hodiny jazdy autom.

Štart Slovákov v mimoriadne zaujímavej výzve bol ešte koncom minulého týždňa otázny. Najmä vzhľadom k zdravotnému stavu staršieho zo Žampovcov. Adam pricestoval do St. Moritzu napriek tomu, že počas sezóny má vážne zdravotné problémy a pri super G sa nevyhol nepríjemnému pádu, po ktorom mu zostalo na tele zopár pomliaždenín. Navyše, k boľavému členku sa pridala aj päta.

Dobrou správou je, že v pondelok sa Kežmarčan postavil na štart superkombinácie. Horšou fakt, že na slalomársku časť nenastúpil. O jeho štarte v tímovej súťaži sa rozhodovalo včera večer (do uzávierky verdikt nepadol).

„Bol som na vyšetrení v nemocnici. Po konzultácii s lekármi som sa rozhodol, že napokon budem pokračovať v súťažení. Mám však pripravený tím doktorov, ktorý mi boľavé miesto v prípade núdze opichá. Tak, aby som vôbec necítil bolesť,“ hovoril Žampa.

Vrchol príde v sobotu

Aj vzhľadom k nelichotivému zdravotnému stavu Adama je výhodou systém, akým bude prebiehať tímová súťaž. V každom družstve sú štyria pretekári – dve ženy, dvaja muži. Žreb určí osemfinálové dvojice a v súboji sa uskutočnia po štyri jazdy. Tím, ktorý nazbiera tri víťazné, postupuje do ďalšieho kola. V prípade nerozhodného stavu 2:2 rozhodne o úspešnejšom celkový čas v cieli.

Jazdiť sa bude paralelným slalomom, ktorý je krátky. To znamená aj menšiu námahu pre telo – hoci v prípade postupu do finále absolvuje pretekár štyri jazdy.

Slováci sa budú spoliehať na slalomárskych špecialistov. Velez-Zuzulová je v tejto sezóne druhou, Vlhová šiestou najlepšou ženou najtočivejšej disciplíny. Žampovcom sa síce v aktuálnom ročníku Svetového pohára nedarí, no Adam dosiahol najväčšie úspechy v kariére práve v slalome.

V prípade ideálneho scenára môže byť tento týždeň najúspešnejším v dejinách slovenského lyžovania. Fanúšikovia spod Tatier by sa mohli dočkať aj troch medailí z majstrovstiev sveta. Už o štyri dni sa totiž uskutoční ženský slalom, v ktorom budú Velez-Zuzulová s Vlhovou (pozajtra sa postaví aj na štart obrovského slalomu) patriť k najvážnejším ašpirantkám na zisk cenného kovu.

Čítajte viac

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
nôž, vražda, vrah, smrť, obeť, rezanie, útok, čepeľ

V penzióne pri Martine našli mŕtveho Bratislavčana

26.02.2017 16:31

Polícia vyšetruje smrť 40-ročného Bratislavčana, ktorého našli v sobotu ráno zraneného v penzióne v obci Bystrička (okr. Martin).

Samsung, Jay Y. Lee

Vedenie Samsungu ponúklo rezignáciu

26.02.2017 16:00

Technologický svetový gigant Samsung sa zmieta v korupčnom škandále, do ktorej je zapletená aj prezidentka Južnej Kórey.

euro, bankovky, mince, peniaze

Niektorí ľudia prestali platiť fakúry za elektrinu

26.02.2017 15:32

Kauza s cenami energií priniesla so sebou ďalší problém so zhoršenou platobnou disciplínou odberateľov elektriny.

Nemcov, Boris Nemcov, demonštrácia, protest,

V Moskve uctilo pamiatku zavraždeného Nemcova až 15-tisíc ľudí

26.02.2017 15:09

Pochodu pri príležitosti druhého výročia vraždy ruského opozičného politika Borisa Nemcova sa podľa organizátorov v centre Moskvy zišlo okolo 15 000 ľudí.

Bleskové správy
  • 16:40

    Jo-Wilfried Tsonga sa stal víťazom turnaja ATP World Tour 250 v Marseille (dotácia 691 850 eur, tvrdý povrch Gerflor v hale). Vo finále si poradil s krajanom Lucasom Pouillem za 71 minút dvakrát 6:4.

  • 16:00

    Domáca hráčka Tímea Babosová sa stala víťazkou tenisového turnaja WTA v Budapešti (dotácia 250 000 USD, tvrdý povrch Rebound Ace v hale). Vo finále si poradila s Luciou Šafářovou 6:7 (4), 6:4, 6:3.

  • 12:43

    Filip Taragel obsadil skvelé desiate miesto v disciplíne scratch na 60 kôl (15 km) v pretekoch finálového 4. kola SP v dráhovej cyklistike v Los Angeles. Vybojoval si tak účasť na aprílových MS v Hongkongu.

Ďalšie bleskové správy »