Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Biatlonistka Fialková získala pre Slovensko prvé univerziádne zlato

Paulína Fialková získala pre Slovensko prvú zlatú medailu na 27. svetovej zimnej univerziáde.

27.01.2015 13:44
Paulína Fialková Foto: ,
Paulína Fialková.
debata (2)

V biatlonovom areáli v Osrblí previedla 22-ročná rodáčka z Brezna bezchybný výkon, keď k čistej streľbe pridala aj dobrý beh a stala sa suverénnou víťazkou rýchlostných pretekov žien na 7,5 km. Pre Paulínu Fialkovú je to už druhá medaila na podujatí, v nedeľu získala bronz vo vytrvalostných pretekoch.

„Dnes som podala stopercentný výkon. Som tu doma a cítim sa tu skvele. Streľba raz vyjde a raz nie, dnes mi to vyšlo. Na strelnici som na ‚ležke‘ sledovala Češku Landovú a keď ona odstrieľala čisto, chcela som aj ja. V poslednom bežeckom kole som trochu ‚vykapala‘, zdravotne nie som úplne v poriadku. Zlato vždy veľa znamená, je to cenné umiestnenie. Reprezentujem tu nielen Slovensko, ale aj moju univerzitu. Aj v ďalších súťažiach by som chcela bojovať o medaily,“ povedala v cieli pre RTVS Paulína Fialková.

Druhá v utorok skončila Ruska Jevgenija Pavlovová (+29,5 s) a tretia Češka Jitka Landová (+34,9).

Paulína Fialková získala pre Slovensko už osemnástu zlatú medailu v histórii zimných univerziád, dovedna s letnými ich má SR na svojom konte už 26. Na trati sa predstavili aj ďalšie štyri Slovenky. Na 25. mieste pozícii klasifikovali Luciu Šímovú, o dve pozície nižšie Alžbetu Majdišovú, Janka Maráková obsadila 30. priečku a Andrea Hôrčiková 31. stupienok.

Rýchlostné preteky mužov na 10 km v biatlone ovládli Rusi. Triumfoval Jaroslav Ivanov pred krajanmi Maximom Burtasovom a Jurijom Šopinom. Štvrtý skončil s odstupom 9,6 s český reprezentant Michal Krčmář.

Zo Slovákov sa najviac darilo Michalovi Kubaliakovi, ktorého s odstupom 1:06,3 min na víťaza klasifikovali na 10. mieste. O lepšiu pozíciu ho pripravil jeden chybný výstrel v „stojke“. Pätnástu pozíciu obsadil Michal Šíma (+1:17,3), na 24. priečke bol Henrich Lonský a v štvrtej desiatke Rene Bevelaqua a Juraj Valenta na 32. resp. 33. stupienku.

Utorkové výsledky:

Ženy – rýchlostné preteky na 7,5 km: 1. Paulína Fialková (SR) 20:20,8 min (0 trestných okruhov), 2. Jevgenija Pavlovová (Rus.) +29,5 s (0), 3. Jitka Landová +34,9 (1), 4. Eva Puskarčíková (obe ČR) +51,4 (2), 5. Galina Višnevská +57,5 (0), 6. Anna Kistanovová (obe Kaz.) +1:13,6 min (0), … 25. Lucia Šímová +3:04,1 (2), 27. Alžbeta Majdišová +3:10,1 (2), 30. Janka Maráková +3:16,1 (2), 31. Andrea Hôrčiková +3:24,2 (3)

Muži – rýchlostné preteky na 10 km: 1. Jaroslav Ivanov 23:17,3 min (1 trestný okruh), 2. Maxim Burtasov +13,4 (1), 3. Jurij Šopin (všetci Rus.) +14,9 (2), 4. Michal Krčmář (ČR) +24,5 (2), 5. Vasyl Potapenko +24,9 (0), 6. Ruslan Tkalenko (obaja Ukr.) +45,8 (1), … 10. Michal Kubaliak +1:06,3 (1), 15. Michal Šíma +1:17,3 (2), 24. Henrich Lonský +2:10,7 (2), 32. Rene Bevelaqua +2:58,2 (2), 33. Juraj Valenta (všetci SR) +3:19,3 (3)