Biatlonistka Fialková získala pre Slovensko prvé univerziádne zlato

Paulína Fialková získala pre Slovensko prvú zlatú medailu na 27. svetovej zimnej univerziáde.

27.01.2015 13:44
Paulína Fialková Foto: ,
Paulína Fialková.
debata (2)

V biatlonovom areáli v Osrblí previedla 22-ročná rodáčka z Brezna bezchybný výkon, keď k čistej streľbe pridala aj dobrý beh a stala sa suverénnou víťazkou rýchlostných pretekov žien na 7,5 km. Pre Paulínu Fialkovú je to už druhá medaila na podujatí, v nedeľu získala bronz vo vytrvalostných pretekoch.

„Dnes som podala stopercentný výkon. Som tu doma a cítim sa tu skvele. Streľba raz vyjde a raz nie, dnes mi to vyšlo. Na strelnici som na ‚ležke‘ sledovala Češku Landovú a keď ona odstrieľala čisto, chcela som aj ja. V poslednom bežeckom kole som trochu ‚vykapala‘, zdravotne nie som úplne v poriadku. Zlato vždy veľa znamená, je to cenné umiestnenie. Reprezentujem tu nielen Slovensko, ale aj moju univerzitu. Aj v ďalších súťažiach by som chcela bojovať o medaily,“ povedala v cieli pre RTVS Paulína Fialková.

Druhá v utorok skončila Ruska Jevgenija Pavlovová (+29,5 s) a tretia Češka Jitka Landová (+34,9).

Paulína Fialková získala pre Slovensko už osemnástu zlatú medailu v histórii zimných univerziád, dovedna s letnými ich má SR na svojom konte už 26. Na trati sa predstavili aj ďalšie štyri Slovenky. Na 25. mieste pozícii klasifikovali Luciu Šímovú, o dve pozície nižšie Alžbetu Majdišovú, Janka Maráková obsadila 30. priečku a Andrea Hôrčiková 31. stupienok.

Rýchlostné preteky mužov na 10 km v biatlone ovládli Rusi. Triumfoval Jaroslav Ivanov pred krajanmi Maximom Burtasovom a Jurijom Šopinom. Štvrtý skončil s odstupom 9,6 s český reprezentant Michal Krčmář.

Zo Slovákov sa najviac darilo Michalovi Kubaliakovi, ktorého s odstupom 1:06,3 min na víťaza klasifikovali na 10. mieste. O lepšiu pozíciu ho pripravil jeden chybný výstrel v „stojke“. Pätnástu pozíciu obsadil Michal Šíma (+1:17,3), na 24. priečke bol Henrich Lonský a v štvrtej desiatke Rene Bevelaqua a Juraj Valenta na 32. resp. 33. stupienku.

Utorkové výsledky:

Ženy – rýchlostné preteky na 7,5 km: 1. Paulína Fialková (SR) 20:20,8 min (0 trestných okruhov), 2. Jevgenija Pavlovová (Rus.) +29,5 s (0), 3. Jitka Landová +34,9 (1), 4. Eva Puskarčíková (obe ČR) +51,4 (2), 5. Galina Višnevská +57,5 (0), 6. Anna Kistanovová (obe Kaz.) +1:13,6 min (0), … 25. Lucia Šímová +3:04,1 (2), 27. Alžbeta Majdišová +3:10,1 (2), 30. Janka Maráková +3:16,1 (2), 31. Andrea Hôrčiková +3:24,2 (3)

Muži – rýchlostné preteky na 10 km: 1. Jaroslav Ivanov 23:17,3 min (1 trestný okruh), 2. Maxim Burtasov +13,4 (1), 3. Jurij Šopin (všetci Rus.) +14,9 (2), 4. Michal Krčmář (ČR) +24,5 (2), 5. Vasyl Potapenko +24,9 (0), 6. Ruslan Tkalenko (obaja Ukr.) +45,8 (1), … 10. Michal Kubaliak +1:06,3 (1), 15. Michal Šíma +1:17,3 (2), 24. Henrich Lonský +2:10,7 (2), 32. Rene Bevelaqua +2:58,2 (2), 33. Juraj Valenta (všetci SR) +3:19,3 (3)