Vonnová sa definitívne zapísala do histórie. Vyhrala 62. preteky v kariére

Americká lyžiarka Lindsey Vonnová vyhrala zjazd v Cortine d'Ampezzo a vyrovnala rekord legendárnej Rakúšanky Annemarie Moserovej-Pröllovej v počte víťazstiev vo Svetovom pohári.

18.01.2015 13:04
Lindsey Vonnová Foto:
Lindsey Vonnová.

Obe teraz majú na konte 62 triumfov, Moserová-Pröllová posledné preteky vyhrala pred 35 rokmi 16. februára 1980.

Tridsaťročná Vonnová na historické maximum v Cortine útočila už v piatok, ale na skrátenej trati skončila až desiata. Dnes už na zjazdovke Olimpia delle Tofana zvládla kompletných 2660 metrov najrýchlejšie, ako už to dokázala v talianskom stredisku v predchádzajúcich rokoch v zjazde a super-G sedemkrát. Vonnová zvíťazila o 32 stotín pred Rakúšankou Elisabeth Görglovou, tretia skončila domáca Daniela Merighettiová so stratou 54 stotín.

„Bola to dlhá cesta. Bola som nervózna, dlho som na to čakala. Nebolo to moc rytmické, ale je to pekný deň. Som šťastná,“ povedala Vonnová.

Olympijská víťazka z Vancouveru 2010 by rekord takmer s istotou dosiahla skôr, ale o celú minulú sezónu s vrcholom na olympiáde v Soči prišla kvôli zraneniu kolena. „Som bojovníčka. Vedela som, že toto víťazstvo raz príde. Prišla sem na víkend celá moja rodina a chcela som im venovať niečo pekného,“ dodala.

Preteky sa mali ísť už v sobotu, ale boli preložené kvôli silnému sneženiu. V pondelok sa ešte v Cortine uskutoční superobrovský slalom.

Svetový pohár v alpskom lyžovaní – Cortina d'Ampezzo (Tal.) – nedeľa – výsledky:
Zjazd žien: 1. Lindsey Vonnová (USA) 1:39,61 min, 2. Elisabeth Görglová (Rak.) +0,32, 3. Daniela Merighettiová (Tal.) +0,54, 4. Elena Fanchiniová (Tal.) +0,77, 5. Tina Mazeová (Slovin.) +0,95, 6. Dominique Gisinová (Švaj.) +0,97

Poradie v hodnotení zjazdu (po 5 z 8 pretekov): 1. Lindsey Vonnová (USA) 358 bodov, 2. Tina Mazeová (Slovin.) 233, 3. Viktoria Rebensburgová (Nem.) 219, 4. Elena Fanchiniová (Tal.) 210, 5. Anna Fenningerová (Rak.) 207, 6. Elisabeth Görglová (Rak.) 199

Poradie vo Svetovom pohári (po 17 z 32 pretekov): 1. Tina Mazeová (Slovin.) 922 bodov, 2. Mikaela Shiffrinová (USA) 605, 3. Anna Fenningerová (Rak.) 561, 4. Frida Hansdotterová (Švéd.) 459, 5. Kathrin Zettelová (Rak.) 450, 6. Lindsey Vonnová (USA) 438,… 40. Veronika Velez-Zuzulová 83, 69. Petra Vlhová (obe SR) 27.