Prológ na Tour de Ski ovládli Nórky a Švajčiar Cologna

Prológ 9. ročníka tradičnej série pretekov v behu na lyžiach Tour de Ski (3.- 11. 1.), ktorá je súčasťou seriálu Svetového pohára, ovládli v kategórii žien nórske reprezentantky.

03.01.2015 12:12 , aktualizované: 14:20
SKIING/NORDIC Foto: ,
Marit Björgenová.

Na trojkilometrovej trati voľnou technikou dominovala v sobotu v nemeckom Oberstdorfe Marit Björgenová. Líderka hodnotenia SP viedla už na jednotlivých medzičasoch a napokon zvíťazila pred svojimi krajankami Heidi Wengovou (+10,7) a Ragnhild Hagovou (+12,2).

Obhajkyňa triumfu z minulosezónnej edície Tour de Ski Therese Johaugová sa musela uspokojiť so 4. pozíciou pri odstupe 13,2 s za najrýchlejšou. Až päť severaniek sa dostalo medzi prvú šestku, do ktorej sa vklinila už iba domáca Nicole Fesselová na 5. priečke (+13,5).

Prológ žien voľnou technikou (3 km):
1. Marit Björgenová 7:53,0 min, 2. Heidi Wengová +10,7 s, 3. Ragnhild Hagová +12,2, 4. Therese Johaugová (všetky Nór.) +13,2, 5. Nicole Fesselová (Nem.) +13,5, 6. Ingvild Flugstad Östbergová (Nór.) +15,1.

V mužskej časti dominoval Cologna

Úvodný prológ mužskej časti Tour de Ski v rámci Svetového pohára bežcov na lyžiach vyhral v sobotu v nemeckom Oberstdorfe Švajčiar Dario Cologna. V pretekoch na 4,4 km voľnou technikou Cologna dosiahol výsledný čas 9:54,2 min a druhého v konečnom poradí Švéda Calleho Halfvarssona zdolal o 5 sekúnd.

Tretí skončil Nór Petter Northug s odstupom 5,5 s za víťazom. Obhajca celkového prvenstva na TdS a líder priebežného poradia Svetového pohára Nór Martin Johnsrud Sundby bol desiaty takmer 12 sekúnd za víťazom. Cologna je dvojnásobný olympijský víťaz zo Soči 2014 a na Tour de Ski triumfoval v rokoch 2009, 2011, 2012. Spomedzi mužov je v deväťročnej histórii pretekov Tour de Ski najúspešnejší.

Z dvojice Slovákov bol v sobotu lepší Martin Bajčičák, ktorý v 93-člennom štartovom poli obsadil 49. miesto. Za Colognom zaostal o 34,6 s. Peter Mlynár skončil na 72. priečke s časovým mankom 48,2 s za Colognom.

V rámci Tour de Ski 2015 absolvujú najlepší svetoví bežci na lyžiach sedem etáp v štyroch zimných strediskách troch krajín. To všetko v rozpätí deviatich dní. Prestížny bežecký seriál je aj lukratívna finančná záležitosť. Celková suma, ktorú vyplatia na prémiách, je 560 000 švajči­arskych frankov /CHF/, čo je približne 466 330 eur. Pre víťazov mužskej a ženskej kategórie je pripravených po 90 000 CHF, čiže 74 946 eur.

Prológ mužov voľnou technikou (4,4 km):
1. Dario Cologna (Švaj.) 9:54,2 min, 2. Calle Halfvarsson (Švéd.) +5,0, 3. Petter Northug (Nór.) +5,5, 4. Iľja Černousov (Rus.) +7,0, 5. Marcus Hellner (Švéd.) +8,2, 6. Jevgenij Belov (Rus.) +8,5,… 10. Martin Johnsrud Sundby (Nór.) +11,9,… 49. Martin Bajčičák +34,6,… 72. Peter Mlynár (obaja SR) +48,2.

Viac na túto tému: #Marit Björgenová #Tour de Ski