Skvelé! Kuzminová potvrdila triumf zo stíhačky a vyhrala ďalšie preteky

Slovenská reprezentantka Anastasia Kuzminová zvíťazila v nedeľňajších pretekoch s hromadným štartom na 12,5 km v rámci záverečného 9. kola Svetového pohára v biatlone v nórskom Osle.

23.03.2014 14:16
debata (7)
zväčšiť Šťastná Anastasia Kuzminová v cieli pretekov s... Foto: SITA/AP, Anette Karlsen
Anastasia Kuzminová Šťastná Anastasia Kuzminová v cieli pretekov s hromadným štartom.

Kuzminová aj napriek štyrom chybným výstrelom zdolala v koncovke Slovinku Teju Gregorinovú o 3,8 s Tretia skončila s odstupom 8,3 s Francúzka Marie Dorinová Habertová. Fínka Kaisa Mäkäräinenová si vďaka siedmemu miestu vybojovala veľký glóbus za celosezónny triumf vo Svetovom pohári. Jej najväčšia rivalka Nórka Tora Bergerová skončila v nedeľu v Osle až štrnásta. Kuzminová obsadila v celkovom hodnotení SP 2013/14 skvelé 6. miesto.

„Dnes som vôbec nerozmýšľala nad výsledkom. Od týchto posledných pretekov som už prakticky nič neočakávala, ale dopadlo to fantasticky. Štyri strelecké chyby je dosť, ale pochopila som, že keď trafíte všetko na poslednej položke, máte šancu na víťazstvo. To bolo dnes v mojom prípade rozhodujúce. Som veľmi spokojná, že som takto ukončila sezónu. Začiatkom apríla ma čaká už iba bežecký ultramaratón na lyžiach v Grónsku, kde sa vyberiem spoločne s manželom Danielom,“ povedala Anastasia Kuzminová na tlačovej besede po nedeľňajších pretekoch.

Na slávnom Holmenkollene začala Kuzminová posledné preteky sezóny pomalšie a po polovici súťaže jej ešte s troma chybami na strelnici v ľahu patrilo až 19. miesto. V nasledujúcich dvoch položkách v stoji však 29-ročná rodáčka z ruského Ťumenu chybila už len raz a po poslednej streľbe sa zaradila s minimálnym odstupom na 3. miesto. Záverečný úsek do cieľa už dvojnásobná olympijská šampiónka v rýchlostných pretekoch premenila na svoje víťazstvo, keď sa vzdialila štvorčlennej skupinke súperiek.

V podaní Kuzminovej je to piaty triumf v pretekoch Svetového pohára a tretí na Holmenkollene v nórskej metropole. V Osle zvíťazila aj v sobotňajších stíhacích pretekoch a tiež pred troma rokmi rovnako v stíhačke.

Preteky žien s hromadným štartom na 12,5 km: 1. Anastasia Kuzminová (SR) 39:44,8 min (4 trestné okruhy), 2. Teja Gregorinová (Slovin.) +3,8 (2), 3. Marie Dorinová-Habertová (Fr.) +8,3 (3), 4. Daria Domračevová (Biel.) +9,6 (4), 5. Oľga Zajcevová (Rus.) +13,9 (3), 6. Laura Dahlmeierová (Nem.) +23,4 (2).