Volejbalisti postúpili do Final Four EL

Slovenská volejbalová reprezentácia zvíťazila aj v druhom z dvojice stretnutí v rámci záverečného 6. kola C-skupiny 4. ročníka prestížnej Európskej ligy v Olympijskej hale v Ploješti nad domácimi Rumunmi v päťsetovej dráme 3:2 a vybojovala si tak postup do Final Four v Portugalsku.

30.06.2007 20:31

Zverencom trénerského dua Vladimír Přidal – Miroslav Palgut, ktorí si pripísali na konto už desiaty triumf v tejto edícii EL z 12 zápasov, totiž pomohli Lotyši. Tí v domácom prostredí popoludní triumfovali nad Tureckom 3:1.

Slováci sa tak bez ohľadu na výsledok nedeľňajšieho odvetného duelu medzi Lotyšskom a krajinou polmesiaca stanú víťazmi C-skupiny a budú môcť bojovať o celkové víťazstvo v Európskej lige.

Rumunsko – Slovensko 2:3 (-19, –21, 25, 18, –11)

• 113 min, rozhodovali: Johnny Peltokangas a Stefan Bernström (obaja Švéd.), 200 divákov
  • Rumunsko: Ilies, Voinea, Macovei, Lica, Borota, Began (libero Feher, Andries, Harbuz, Gheorghita)
  • Slovensko: B. Skladaný, M. Sopko st., Kmeť, L. Diviš st., Hupka, Kohút (libero Pipa, Šabo, M. Nemec, Masný)

Do odvetného stretnutia proti Rumunom nenastúpil v drese Slovenska zranený Pavel Bartík a na nahrávačskom poste nahradil B. Skladaný kapitána Masného. Úvod patril M. Sopkovi st., ktorý najskôr zaúradoval na sieti, potom mu vyšli dve podania a hostia viedli 5:2. Po prvom technickom oddychovom čase sa domáci dotiahli (8:8), vzápätí dokonca vyhrávali (11:10), no agilní Hupka s Kohútom na sieti zariadili obrat. Počas druhého technického „timeoutu“ za stavu 16:13 v prospech SR sa Přidalovi zverenci dozvedeli vynikajúcu správu z Lotyšska, kde domáca reprezentácia zvíťazila nad Tureckom 3:1, čo Slovákom v prípade ich sobotňajšieho triumfu nad Rumunskom zabezpečovalo postup medzi najlepšie kvarteto tohtoročnej edície Európskej ligy. Slovensko sa nenechalo touto informáciou nijako vyviesť z rovnováhy a naďalej bolo lepším tímom nielen na konci prvého dejstva, ktoré doviedlo do víťazného konca v pomere 25:19, ale aj na začiatku toho druhého.

Na podaní sa opäť predviedol M. Sopko st., predviedol tri priame body zo servisu a najmä vďaka nemu si Přidalovi zverenci vypracovali štvorbodový náskok (8:4). Rumuni sa ale nevzdávali a znovu sa im podarilo vyrovnať (10:10). Bolo však len otázkou času, kedy si Slováci vypracujú rozhodujúci náskok a premietnu dominanciu z palubovky aj do skóre. V druhom sete zaskočil súpera dvakrát aj nahrávač B. Skladaný smečmi z druhej lopty, oba razy úspešnými. Mužstvo okolo kapitána Masného napokon získalo druhé dejstvo v pomere 25:21, keď poslednú loptu vytĺkol na najlepšou hráčovi domácich Licovi aktívny M. Sopko st.

Tretie dejstvo malo vyrovnanejší priebeh až do prvého technického oddychového času, keď sa Rumuni dostali do dvojbodového vedenia (8:6). Reprezentanti SR však tento náskok čoskoro stiahli a nasledovalo naťahovanie o každú loptu. Domáci sa neskôr dostali opäť do miernej výhody, ktorú tentokrát Slováci už nedokázali eliminovať a nevyšlo im tak želanie ukončiť sobotňajšiu odvetu v troch setoch.
V úvode štvrtého dejstva sa na Slovákoch prejavila nervozita a pravdepodobne už aj únava z náročného programu. Po sérii nepresností bolo 5:1 pre Rumunsko, čo neveštilo nič dobré. Slovensko sa ani v ďalších minútach nedokázalo dostať do zápasu, kazilo prihrávku aj útok a razom z toho bol až deväťbodový náskok (16:9). V týchto momentoch sa prebudila aj hŕstka divákov v Olympijskej hale a Slováci občas nevedeli, kde im „hlava stojí“. Pozitívom bol príchod kapitána Masného, ktorý na nahrávke nahradil B. Skladaného, no na celkový obrat vo štvrtom sete to už žiaľ nestačilo – domáci ho vyhrali 25:18.

Rozhodujúci tajbrejk sa pre Slovensko nezačal vôbec dobre, pretože domáci sa hneď v úvode ujali vedenia 3:0 a vzápätí aj 5:1. Za stavu 6:3 pre Rumunsko zapískal nekompromisný hlavný arbiter veľmi tesný presah Kohútovi. Strany sa menili za stavu 8:4 pre domácich a so Slovákmi to vyzeralo veľmi zle. Po ďalšom nekompromisnom smeči Licu prišiel na podanie kapitán hostí Masný a šnúrou piatich lôpt po sebe (na sieti zaúradovali Kmeť a L. Diviš st.) otočil vývoj skóre v prospech SR – 10:9. Ani po nepresnom verdikte domáceho čiarového rozhodcu za stavu 11:10 pre Slovensko sa Přidalovi zverenci nezlomili a Michal Masný ako správny kapitán netradične smečom spoza útočnej čiary upravil na 13:11. Nasledoval úspešný blok M. Sopka st. a ten istý hráč vzápätí smečom potvrdil víťazstvo Slovákov a ich zaslúžený postup do Final Four.

Martin Pipa (libero reprezentácie SR): „Prvé dva sety sme ich zdolali vlastným tlakom, dobrým sústredeným výkonom. V treťom sete im opäť pomohol rozhodca a mali aj šťastie. Potom akoby sme zaspali, prestali sme si veriť a trochu nám zväzovalo nohy aj to, že máme postup na dosah. Stále sme si však verili a konečne sme ako Slovensko dokázali urobiť posledný krok a prebojovať sa do Final Four. V piatom sete sme aj za nepriaznivého stavu zabojovali a ukázali sme tímového ducha. Veľmi nás podržal Michal Masný na servise v rozhodujúcich chvíľach.“