Vo finále US Open súboj Federer - Djokovič

Finále dvojhry mužov na tenisovom US Open v New Yorku obstarajú Srb Novak Djokovič a Švajčiar Roger Federer. Tretí nasadený Djokovič si v prvom sobotňajšom semifinále poradil s pätnástkou žrebu, Španielom Davidom Ferrerom za 134 minút 6:4, 6:4, 6:3.

08.09.2007 21:28 , aktualizované: 09.09.2007 00:18

V druhom semifinále potom najvyššie nasadený Federer zdolal turnajovú štvorku, Rusa Nikolaja Davydenka za 141 minút 7:5, 6:1, 7:5.

Dvadsaťročný Djokovič postúpil po prvý raz v kariére do finále niektorého z turnajov „veľkej štvorky“, keď na predchádzajúcich dvoch tohtoročných grandslamových podujatiach na Roland Garros a vo Wimbledone skončil zakaždým v semifinále na rakete Španiela Rafaela Nadala. V New Yorku sa s Nadalom do tretice nestretol, keďže ho zastavil práve jeho krajan Ferrer, s ktorým si „Nole“ poradil bez väčších problémov.

Fenomenálny Federer sa dostal do záverečného súboja o titul na grandslamovom podujatí po štrnásty raz a na US Open bude bojovať o štvrté víťazstvo v rade a celkovo dvanáste grandslamové. Finále dvojhry mužov je v nedeľu na programe od 22.00 h SELČ. Federer sa môže stať prvým mužom po legendárnom Billovi Tildenovi, ktorý vyhrá majstrovstvá Spojených štátov štyrikrát bez prerušenia. Tildenovi sa to podarilo v rokoch 1920 – 1925 šesťkrát v sérii a v roku 1929 pridal ešte jedno víťazstvo.

Djokovičova finálová premiéra

Až na „zaspatý“ úvod s úderovou neistotou, keď Djokovič v úvodnom sete prehrával 1:4, mal opraty zápasu pevne v rukách zverenec Slováka Mariána Vajdu. Práve od stavu 1:4 sa Djokovič nadýchol k veľkému obratu a sériou siedmich víťazných gemov v rade nielen že získal prvý set 6:4, ale aj potvrdený brejk v úvode druhého. Potom si mladý Belehradčan vyžiadal „medical timeout“ na doplnenie tekutín a po chvíli bez problémov pokračoval ďalej. Ferrer bol pomalší, nestíhal v dlhých výmenách, v ktorých často dobiehal aj nemožné, ale už nezakončil dostatočne agresívne.

Hoci v druhom sete 25-ročný Španiel ešte vyrovnal na 2:2, to bola jeho posledná radosť pri Srbovom podaní v stretnutí. Djokovič v siedmom geme opäť skúsenejšieho protivníka brejkol a set vyhral opäť 6:4. Aj tretie dejstvo mal Djokovič pod kontrolou. Za stavu 5:3 sa už unavený Ferrer nezmohol na vážnejší odpor a jeho súper premenil presným zakončením pri sieti hneď prvý mečbal. Vzájomná bilancia medzi Španielom a Srbom je po sobote vyrovnaná 2:2.

Federer – Davydenko už 10:0
Davydenko opäť neprekročil svoj tieň v zápasoch s Federerom a prehral aj jubilejný desiaty vzájomný duel s týmto súperom (pomer setov 27:1). Repete lanského semifinále bolo vyrovnané v prvom a treťom sete, kým druhý hladko režírovala svetová jednotka. V prvom dejstve mal spočiatku navrch 26-ročný Rus (2:0, 3:1), ale v deviatom geme už odvracal prvý Federerov setbal. Rodený Bazilejčan napokon strhol set definitívne na svoju stranu brejkom v 12. geme na 7:5. Po hladko získanom druhom sete 6:1 v tom treťom Federerovi mierne odišiel servis a súper to využil. Ibaže svetová jednotka po každom brejku kontrovala rebrejkom, a tak si obaja špičkoví dovedna šesť gemov nevedeli vyhrať svoje podanie. Davydenka môžu mrzieť dva nevyužité setbaly za stavu 5:4 pri podaní Federera. V závere sa Švajčiar tradične majstrovský skoncentroval a po deviatom brejku v zápase na 6:5 záver takmer bezchybne odpodával. „Bol to náročný, veľmi náročný zápas. Súper hral fantasticky, musel som sa maximálne sústrediť, aby som nepripustil ďalší set. Ktovie, ako by zápas pokračoval, keby sme museli do štvrtého setu. Navyše bolo veterno, takže podmienky na kurte sa dosť menili,“ poznamenal Federer. V stretnutí zahral dovedna 10 es, kým Davydenko len jedno a urobil aj o 13 nevynútených chýb menej ako ukrajinský rodák žiadajúci o rakúske občianstvo (25:38).

Federer má na konte 27 víťazných stretnutí na US Open v rade (vrátane jedného bez boja) a ak vo finále zdolá Djokoviča, prekoná o jeden zápas rekord Ivana Lendla z rokov 1985 – 1988. Vo Flushing Meadows našiel naposledy premožiteľa v osemfinále v roku 2003, keď ho zastavil Argentínčan David Nalbandian.

Bilancia finalistov vyznieva jasne pre Federera 4:1, ale posledné meranie síl sa nedávno vo finále turnaja série ATP Masters v Montreale skončilo tesným víťazstvom mladého Srba. „Som pripravený a musím byť pripravený Federera zdolať. Inak by som nemal vo finále čo robiť. Musím mať pozitívne myšlienky a veriť si, lebo to je presne to, čo hráčom v zápasoch proti svetovej jednotke chýba – sebavedomie,“ nechal sa počuť Djokovič.