Kližan vzdoroval Djokovičovi. Počínal si agresívne, vravel srbský víťaz

SITA | 01.03.2017 08:36
Novak Djokovič Foto: ,
Novak Djokovič.
Srbský nedávny líder svetového rebríčka Novak Djokovič zvíťazil nad slovenským tenistom Martinom Kližanom 6:3, 7:6 (4) v 1. kole hlavnej súťaže dvojhry na turnaji ATP World Tour 500 Abierto Mexicano Telcel v mexickom Acapulcu (dotácia 1 469 745 USD, tvrdý povrch).

Stretnutie trvalo 94 minút a víťaz v tajbrejku druhého setu premenil prvý mečbal. Djokovič v prvom dejstve čelil štyrom brejkbalom Kližana, v druhom pustil slovenského súpera do náskoku 4:2, 5:4 aj 6:5, ale v tajbrejku napokon získal zápas pre seba. Kližan predviedol ofenzívny výkon a renomovaného súpera prestrieľal 25:9 vo víťazných úderoch, Djokovič mal však zároveň oveľa istejšiu ruku, na nevynútené chyby to bolo 11:30 z pohľadu Srba. „Ľavák Kližan bol nebezpečný najmä z forhendu a Djokoviča neraz vyviedol z rovnováhy dropšotmi, ktorým sa jeho súper len prizeral,“ napísal oficiálny portál ATP World Tour.

Zverenec Mariána Vajdu Djokovič predtým naposledy bol v turnajovej akcii 19. januára na melbournských grandslamových Australian Open, v 2. kole senzačne nestačil na Uzbeka Denisa Istomina. Neskôr počas prvého februárového týždňa Djokovič prispel jedným singlovým bodom k triumfu Srbov 4:1 nad Rusmi v Niši v osemfinálovom 1. kole Davisovho pohára 2017 reprezen­tačných družstiev mužov. „Vždy je náročné dostať sa cez 1. kolo na turnaji. So svojou hrou som však spokojný, najmä v prvom sete. Dúfam, že v tom budem pokračovať,“ cituje Djokoviča AP.

Dvanásťnásobný grandslamový šampión Djokovič na tlačovej besede pokračoval v hodnotení stretnutia: „Kližan na prvé kolo bol náročný súper, ale celé štartovné pole je tu veľmi silné. Kližan si počínal agresívne, nebál sa do toho ísť. Je známy tým, že vie hrať svoj najlepší tenis proti tophráčom na veľkých turnajoch. Bol to zápas hore-dolu, ale presne taký som potreboval po dlhej hernej prestávke.“

Kližan na svojej facebookovej prezentácii poslal krátky odkaz fanúšikom: „Chcem sa poďakovať všetkým, ktorí ma neustále podporujú a držia mi palce.“

Druhý muž terajšieho hodnotenia ATP Djokovič hrá na podujatí v Acapulcu vôbec po prvý raz, na základe voľnej karty a je jednotkou „pavúka“. „Som milo prekvapený vrúcnym prijatím v Acapulcu. Turnaj má výbornú organizáciu, z ľudí sála pozitívna energia, zatiaľ mám iba pekné zážitky,“ povedal Djokovič na adresu organizátorov.

V osemfinálovom 2. kole si Djokovič zmeria sily s Argentínčanom Juanom Martínom Del Potrom, ktorý vo vyrovnanom stretnutí zdolal Američana Francesa Tiafoeho 6:4, 3:6, 7:6 (1). Šampión z Acapulca si odnesie 500 bodov do hodnotenia a prémiu 321 900 amerických dolárov pred zdanením.

Dvadsaťdeväťročný Djokovič vedie v bilancii zo vzájomných duelov s 27-ročným Petržalčanom Kližanom, 62. v počítačovom poradí, 3:0. Opakovane sa presadil predvlani na „harde“: v marci v americkom Miami na Floride (6:0, 5:7, 6:1) a v októbri v čínskom Šanghaji (6:2, 6:1). Srb má na konte 759 zápasových úspechov vo dvojhre, o tri zaostáva za historickou desiatou pozíciou v tzv. Open Ere, na ktorej figuruje Američan Pete Sampras. V Acapulcu bude prvým aktérom z Top 2 od sezóny 2001, keď získal miestny titul vtedajší líder hodnotenia Gustavo Kuerten z Brazílie. Ak sa do finále prebojujú dvaja najvyššie nasadení, bude to jubilejný 50. súboj Djokoviča a Nadala (26:23).