Výborná správa z Melbourne. Lacko a Šramková zvládli kvalifikáciu

Slovenský tenista Lukáš Lacko si zahrá v hlavnej súťaži dvojhry mužov na úvodnom grandslamovom turnaji sezóny Australian Open na tvrdom povrchu v Melbourne.

14.01.2017 07:35 , aktualizované: 08:10
Lukáš Lacko Foto: ,
Lukáš Lacko.

Lacko nasadený ako desiaty vo finále kvalifikácie zdolal Američana Denisa Kudlu (18.) za 70 minút 6:2, 6:2. Dvadsaťdeväťročný piešťanský rodák Lacko sa predstaví v hlavnom „pavúku“ na južnej pologuli po deviaty raz, v roku 2012 bol účastníkom 3. kola, čo je jeho kariérne maximum na tomto podujatí.

Podľa štatistík Lacko (122. v rebríčku ATP) v zápase nad kyjevským rodákom Kudlom (130.) jednoznačne dominoval. Ani raz neprišiel o svoje podanie, kým to súperove získal štyrikrát z desiatich možností. V prvom sete Lacko ušiel Kudlovi z 2:2 na 6:2 a v tom druhom odovzdal prvý gem za stavu 3:0. Neskôr zvýšil na 5:2 a potom 24-ročného súpera po štvrtý raz brejkol, využil prvý mečbal. Vo vzájomnej bilancii s Američanom vyrovnal na 2:2.

Okrem Lacka sa v hlavnej súťaži v Melbourne zo Slovenska predstaví aj Martin Kližan, ktorý sa v 1. kole stretne s nasadenou štvorkou, Švajčiarom Stanom Wawrinkom. Pôvodne malo Slovensko v mužskej kvalifikácii štvornásobné zastúpenie, ale trio Jozef Kovalík, Norbert Gombos, Andrej Martin neprešlo cez 1. kolo. V ženskej dvojhre má istotu účasti v hlavnej singlovej súťaži trio Dominika Cibulková, Kristína Kučová a Jana Čepelová.

Vo finále kvalifikácie bola úspešná aj Rebecca Šramková, ktorá sa dočká premiéry v hlavnej singlovej súťaži na grandslamovom turnaji. Nasadená sedmička zdolala skúsenú Francúzku Virginie Razzanovú za 82 minút 6:3, 7:5. Víťazka nastrieľala 9 es, kým jej súperka urobila 8 dvojchýb. Šramková využila 5 z 11 brejkových príležitostí, Razzanová 3 zo 4.

Dvadsaťročná Šramková, 118. v singlovom renkingu WTA, hrala proti 33-ročnej veteránke Virginie Razzanovej po prvý raz v kariére. V prvom sete mladá Slovenka oveľa skúsenejšej súperke odskočila z 3:3 na 6:3. V druhom dejstve Razzanová mala lepší úvod, ale náskok 3:0 ani 5:3 jej nestačil. Šramková sériou štyroch gemov získala set aj zápas. Pri svojom podaní premenila prvý mečbal. Zdolaná Francúzka figuruje na 172. pozícii v hodnotení, v minulosti bola aj na 16. priečke. Na AO sa v rokoch 2001, 2006, 2008 a 2009 prebojovala do 3. kola. Na všetkých ďalších Majors bola dijonská rodáčka raz v osemfinále.