Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

Klec s dvojročným dištancom. Previnil sa proti antikorupčnému programu

Slovenský tenista Ivo Klec dostal dištanc na dva roky s platnosťou od 21. augusta 2015 a pokutu 10 000 USD.

24.08.2015 13:34
Ivo Klec Foto: ,
Ivo Klec.
debata

V pondelok to na svojom webe oficiálne a antidatovane potvrdil Útvar integrity tenisu (TIU). Neuviedol úplne konkrétne dôvody vedúce k zákazu štartu i finančnej sankcii pre 34-ročného v danej chvíli 324. (aktuálne už 325.) hráča svetového rebríčka ATP vo dvojhre, poukázal pri tom na politiku dôvernosti údajov. Už predtým v podobnom duchu referoval Slovenský tenisový zväz (STZ) na základe prípisu od Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF).

„Pán Klec sa previnil proti sekcii F.2.b antikorupčného programu, ktorá vyžaduje, aby všetky podliehajúce osoby kooperovali s vyšetrovateľmi TIU. Nesúčinnosť sa hodnotí ako postihnuteľný prehrešok,“ píše sa v komuniké, ktoré ďalej špecifikuje: „Sprievodnú finančnú sankciu tiež uvalil nezávislý antikorupčný vyšetrovateľ Richard H. McLaren na základe svojho vyhodnotenia prípadu, ktorý bol predmetom skúmania TIU.“

Klecov právny zástupca Ivan Ikrényi, partner z advokátskej kancelárie Ikrényi & Rehák, pre agentúru SITA uviedol: „Pánovi Klecovi bola uložená pokuta vo výške 10 000 USD a zákaz nastúpiť na akomkoľvek tenisovom podujatí organizovanom subjektmi spravovanými TACP (t. j. WTA, ATP, GSB, ITF) na dobu 2 rokov počnúc 21. augustom 2015. Dôvodom uloženia sankcie bolo neposkytnutie súčinnosti pri bežnej kontrole počas turnaja začiatkom tohto roka. Pán Klec nebol usvedčený ani nikdy obvinený zo spáchania žiadneho tenisového korupčného činu a tento trest mu bol uložený výlučne za to, že počas bežnej kontroly neodovzdal súkromný telefón. V súčasnosti analyzujeme možnosť podať opravný prostriedok, keďže uložený trest je absolútne neprimeraný.“

Bratislavčan s mníchovským zázemím Klec počas svojej kariéry najvyššie bol na 184. pozícii renkingu ATP vo dvojhre a na 190. mieste vo štvorhre. V debli má na konte dva challengerové tituly. V apríli 2007 absolvoval v Macedónsku daviscupový debut (už za nezvratného stavu 4:0 v prospech tímu SR) a uspel, napokon to bol jeho jediný zápas v tejto súťaži.

Tennis Integrity Unit (TIU) zriadili v roku 2008 štyri hlavné svetové autority a organizácie – Medzinárodná tenisová federácia (ITF), jej nezávislá grandslamová komisia, Asociácia tenisových profesionálov (ATP) a Tenisová asociácia žien (WTA) – ako súčasť jednotného antikorupčného programu zavedeného pod vplyvom viacerých podozrení z ovplyvňovania výsledkov či zneužívania interných informácií. Inicioval to neslávne známy sopotský duel medzi Rusom Nikolajom Davydenkom a Argentínčanom Martinom Vassallom-Arguellom z augusta 2007. TIU do Klecovho prípadu naposledy „úradovala“ v marci, keď potrestala Taliana Waltera Trusendiho a Francúza Elieho Rousseta. Trusendi dostal dištanc na pol roka a musel zaplatiť pokutu 5000 USD. Rousset inkasoval rovnaké sankcie, ale z nich mali 3 mesiace a 3000 USD podmienečný charakter.

V júli 2008 dostal 2-týždňový dištanc a pokutu 3000 USD slovenský tenista Michal Mertiňák za to, že uzatváral stávky v októbri 2006. V stanovisku ATP sa vtedy uvádzalo, že netipoval výsledky vlastných stretnutí a nezistili ovplyvňovanie. „Boli to dve stávky, každá v hodnote 3 eurá,“ povedal vtedy Mertiňák pre agentúru SITA a dodal: „Už si ani vôbec nepamätám, aké zápasy to boli, ale s určitosťou viem, že nie moje vlastné. Ani jeden z tých tiketov nevyšiel a všetky tieto moje tvrdenia sa dajú ľahko dokázať práve podľa podkladov, z ktorých ATP vychádzala pri vyšetrovaní. V tom čase som fakt ani nevedel, že nesmiem tipovať na tenisové zápasy iných hráčov. Pre mňa to bola len občasná drobná zábava. Aj tie sumy ukazujú, že som to určite nevnímal ako možné privyrobenie si. Konto som mal na internete a občas som si z nudy večer po hoteloch v cudzine počas jednotlivých turnajov podal tip na futbal či hokej.“

debata chyba
Viac na túto tému: #Ivo Klec