Skvelý Kližan. Prvý raz otočil z 0:2 na sety a je v 2. kole

Slovenský tenista Martin Kližan po skvelom obrate napokon postúpil do 2. kola dvojhry na záverečnom grandslamovom turnaji sezóny US Open v New Yorku (25. augusta - 8. septembra, celková minimálna dotácia 38 251 760 USD, tvrdý povrch Deco Turf II vonku).

27.08.2014 22:28 , aktualizované: 22:34
Martin Kližan Foto: ,
Martin Kližan.

V stredajšom súboji nenasadených hráčov Kližan zdolal belgického kvalifikanta Steva Darcisa v päťsetovej dráme za 217 minút 3:6, 2:6, 7:6 (5), 7:5, 6:4. Slovenský tenista využil pri svojom podaní za stavu 5:4 v piatom sete prvý mečbal. Kližan už má istotu 45 bodov do svetového rebríčka ATP a prémie 60 420 USD.

Slovenský tenista v stretnutí až šesťkrát odovzdal súperovi svoje podanie, sám využil 5 zo 16 príležitostí na brejk. V treťom sete Kližan prehrával 2:4, vo štvrtom dokonca 2:5, ale nezlomilo ho to. Bilanciu päťsetových zápasov v kariére si 25-ročný Bratislavčan vylepšil na 4:3, ale prvý raz úspešne otáčal zo stavu 0:2 na sety. Po porovnanie Darcis to má v päťsetových drámach aktuálne 1:5.

V 2. kole sa v New Yorku odohrá atraktívny slovensko-český súboj Martin Kližan – Tomáš Berdych. Český tenista vyradil šampióna US Open spred 13 rokov Lleytona Hewitta.

Kližan (65. v renkingu ATP) len druhý raz vo svojej štvrtej účasti na medzinárodných otvorených majstrovstvách Spojených štátov v tenise prešiel cez 1. kolo dvojhry. V roku 2012 celkom senzačne dokráčal až do osemfinále, čo je dodnes jeho najlepší výsledok na grandslamovom turnaji. V tomto roku sa zverenec Martina Damma predstavil na všetkých štyroch podujatiach „veľkej štvorky“ a zhodne 3. kolo uhral na Australian Open v Melbourne aj Roland Garros v Paríži. Na Wimbledone sa lúčil po 1. kole.

Kližan vyhral nad belgickým tridsiatnikom Darcisom, ktorý figuruje v rebríčku ATP vo dvojhre o 299 miest nižšie na 364. pozícii, ale v minulosti bol už aj štyridsiaty štvrtý. Pred US Open sa Darcis po zranení rozohrával na menších turnajoch kategórie Futures a jeden z nich v Belgicku aj vyhral. Spolu s troma úspechmi v kvalifikácii ťahal sériu ôsmich víťazných zápasov, ale Kližan mu ju prestrihol. Do kvalifikácie sa rodák z Liége zmestil vďaka tzv. chránenému renkingu v podobe 165. postu.

Slovenský tenista už po 17 minútach prehrával 0:5 a hoci znížil na 3:5, črtajúci sa obrat v prvom sete nezavŕšil. Podľahol v ňom za 25 minút 3:6. V druhom sete držal Kližan so súperom krok ako-tak v úvode, od stavu 2:3 už nezískal ani gem a po 67 minútach bolo 3:6 a 2:6. V treťom sete mal belgický tenista od stavu 2:1 výhodu brejku, ale Slovák ju v ôsmom geme zmazal a vyrovnal na 4:4. Potom viedol 5:4, aj 6:5, ale o víťazovi musel rozhodnúť tajbrejk. V ňom mal Darcis mierne navrch 4:3 aj 5:4, ale potom Kližan sériou troch víťazných loptičiek otočil na 7:5. Stav 1:2 na sety dával slovenskému hráčovi nádej, ale Belgičan mu ju takmer vzal vo štvrtom sete. Z 1:1 odskočil na 4:1 a 5:2, ale ani to Kližana nezlomilo. Od tohto stavu získal päť hier po sebe a po 177 minútach vyrovnal stav setov na 2:2. V treťom geme rozhodujúceho piateho setu Kližan viedol 40:0 pri podaní súpera, ale Darcis ten gem vyhral. V piatej hre sa situácia takmer navlas zopakovala, tentoraz však Kližan za stavu 40:15 pri servise Darcisa nezaváhal a vzal si jeho podanie. Vzápätí zvýšil na 4:2 a náskok jedného brejku si už udržal do konca zápasu. A to aj napriek tomu, že v rozhodujúcom desiatom geme pri svojom podaní čelil brejkbalu súpera.

Dvojhra mužov – 1. kolo:
Martin Kližan (SR) – Steve Darcis (Belg.) 3:6, 2:6, 7:6 (5), 7:5, 6:4 za 217 minút