Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

Spontánna radosť, žiaľ, emócie. Desať najúžasnejších momentov OH

Spontánne emócie sú asi najkrajšou odmenou pre športovca, ktorý práve dosiahol veľký úspech. Ale emotívne reakcie nemusia byť spojené len s veľkými víťazstvami. Olympijské hry v Londýne ponúkli aj množstvo zaujímavých momentov, ktoré priamo nesúviselo s naháňaním zlatých medailí či rekordov. Alebo súvisia, ale iným spôsobom. Tu je ich stručný výber.

14.08.2012 08:00
Oscar Pistorius Foto:
Oscar Pistorius pripravený na štart.
debata (2)

Hrdý otec Bert Le Clos

Fanúšikovia, ktorí sedeli na plaveckej tribúne vedľa statného Juhoafričana Berta Le Closa, videli v jeho podaní to, čomu sa hovorí spontánna radosť. Keď jeho syn Chad Le Clos dohmatol na 200 m motýlik prvý pred slávnym Michaelom Phelpsom, odštartoval Le Clos svoje oslavy radosti a rodičovskej hrdosti.

Grimasa víťaza Berta Le Closa a porazeného... Foto: SITA
Bert Le Clos, Michael Phelps Grimasa víťaza Berta Le Closa a porazeného Michaela Phelpsa.

„Neuveriteľné, neuveriteľné… Nikdy som nebol šťastnejší. Ako keby som zomrel a dostal sa do neba! Čokoľvek sa odteraz stane v mojom živote, už nepretromfne tento moment. Pozrite sa, pozrite sa naňho. Môj chlapec, môj prekrásny chlapec to dokázal,“ reval Le Clos senior navôkol. Pripomíname, že Phelps predtým neprehral na 200 m motýlik 10 rokov.

Výmena menoviek medzi Jamesom a Pistoriusom

Keď neskorší olympijský víťaz Kirani James dokončil svoje semifinále na 400 m, pristúpil k poslednému bežcovi v cieli a vymenil si s ním štartovné číslo s menovkou. Tým bežcom bol Oscar Pistorius, prvý účastník olympijských atletických súťaží, ktorý nemá nohy od kolien dolu a behá na špeciálnych karbónových protézach.

Vrúcne objatie medzi Kiranim Jamesom a Oscarom... Foto: SITA
Kirani James, Oscar Pistorius Vrúcne objatie medzi Kiranim Jamesom a Oscarom Pistoriusom. Následne si obaja vymenili svoje menovky.

„Súťažiť s Oscarom bola pre mňa veľká česť,“ vyhlásil 19-ročný James, ktorý neskôr získal prvé olympijské zlato pre Grenadu v histórii. Na karibskom ostrove so 110 000 obyvateľmi potom vyhlásili štátny sviatok.

Pán dokonalý Usain Bolt

Po týchto Hrách už zrejme nikto nepochybuje o bežeckej dokonalosti a šoumenskej zručnosti tohto pána. Usain Bolt svoje tri zlaté medaily ozdobil „len“ jedným svetovým rekordom v štafete, ale pridal k nim bonus, ktorý z neho robí najväčšieho zabávača medzi športovcami.

   

Bolt robil tradičné víťazné grimasy do kamier, ale aj fotil svojich súperov, zabával ľudí na diskotéke ako dídžej, verejne zhodil Carla Lewisa, flirtoval s dobrovoľníčkami a o tretej ráno si prezeral fotky na vlastnej izbe so švédskymi hádzanárkami.

   

„Prišiel som do Londýna, aby som sa stal legendou. A to sa mi podarilo. Prišiel som sa však aj zabaviť a myslím si, že som sa bavil dobre,“ povedal pri rozlúčke Bolt.

Spojenie roka – kráľovná a James Bond

Ak sa hovorí, že Briti sú najkonzervatívnejší národ na svete, tak počas týchto olympijských hier neraz porušili svoje zaužívané konvencie. Najväčší pozitívny šok asi spôsobil filmový skeč počas slávnostného otvorenia, v hlavných úlohách v kráľovnou Alžbetou II čiže 86-ročnou britskou panovníčkou a agentom 007 Jamesom Bondom alias Danielom Craigom.

Agent 007 a kráľovná Alžbeta II.

„Zvládla to na prvýkrát. Išlo jej to veľmi dobre. Je skutočná profesionálka. Bol to veľký zážitok mať pri sebe Daniela Craiga a kráľovná Alžbetu II.,“ uviedol Nicholas Brown, riaditeľ dramatického úsku v BBC. Neskôr sa kráľovná pobrala pozrieť svojich poddaných priamo do Olympijskej dediny, prekvapila niektorých britských olympionikov na izbách a dokonca si dala aj jedlo so športovcami v ich jedálni.

Gesto bedmintonistu, keď pomohol súperovi

Finále mužskej dvojhry v bedmintone sa práve lámalo a zdalo sa, že na stranu Malajzijčana Li Čchong Wej. Nad Číňanom Lin Tanom viedol v rozhodujúcom treťom sete 8:5 a mohol aj 9:5, lebo rozhodca prisúdil bývalej svetovej jednotke ďalší bod. Lin Tan však vehementne gestikuloval, že košík z rakety jeho súpera skončil za čiarou.

   

Li Čchong Wej vzápätí priznal svoju chybu a z 9:5 bolo len 8:6. Číňan sa napokon tešil z úspešnej obhajoby zlata po skvelej dráme 21:19. Zronený Malajzijčan chcel pôvodne ziskom zlata ukončiť kariéru, ale keďže sa mu to nepodarilo, pôjde zrejme aj o štyri roky do Ria. Navyše teraz prišiel o zlatú tehličku v hodnote 600 000 USD, ktorú prvému olympijskému víťazovi z Malajzie sľúbil majiteľ zlatej bane Andrew Kam.

Ukrajinec dobre boxoval, ale aj tancoval

Ukrajinský boxer Oleksandr Usyk si najprv vyboxoval zlato v kategórii do 91 kg a potom ho aj poriadne vytancoval. Po oznámení záverečného verdiktu chvíľu ďakoval divákom za podporu, potom sa dal do podrepu a predviedol zaplnenej ExCeL Arene typický kozácky tanec. Jeho taliansky finálový súper Clemente Russo nechápavo pozeral, čo sa deje, a komentátorka ukrajinskej televízie v eufórii asi desaťkrát nazvala Usyka „molodcom a dobrým chlapcom“.

Oleksandr Usyk so zlatou medailou. Foto: Reuters
Oleksandr Usyk Oleksandr Usyk so zlatou medailou.

„Toto je národný tanec, ktorému sa venovali naši predkovia. Je symbolom sily, vnútorného ducha a bojovnosti,“ vysvetlil 25-ročný Ukrajinec.

Svadobný návrh a Áno od francúzskej basketbalistky

Keď si francúzske basketbalistky vychutnávali prvé sekundy víťazstva v náročnom štvrťfinále nad Českom, jedna z nich zostala v pozitívnom šoku. To keď ju kolegyne z tímu upozornili na transparent v hľadisku s jednoduchou pytovacou vetou: „Isabelle, vezmeš si ma?“

Takto žiadal priateľ Isabelle Yacoubouovú jej... Foto: SITA
Isabelle Yacoubouová Takto žiadal priateľ Isabelle Yacoubouovú jej priateľ o ruku.

Takto originálne pred zaplneným hľadiskom olympijskej basketbalovej arény požiadal o ruku pivotku Isabelle Yacoubouovú jej priateľ. „Chodíme spolu jeden a pol roka a vôbec som to nečakala. Viem len, že som kričala áno, áno, áno,“ uviedla šťastná Francúzka.

Seychelská plavkyňa sa tešila ako víťazka

Keď už niektoré plavkyne pomaly vychádzali z bazéna, ona mala ešte dobrých 20 m do cieľa. Nakoniec bol čas Aurélie Fanchettovej zo Seychel na 200 m voľný spôsob o 26 sekúnd horší ako víťazky rozplavby, svetovej rekordérky Federicy Pellegriniovej. Iba 14-ročnej Fanchettovej ale nezmizol z tváre úsmev, keď vyšla z vody.

Aurélie Fanchettová. Foto: SITA
Aurélie Fanchettová Aurélie Fanchettová.

„Je to len moja prvá olympiáda a verím, že na tých ďalších sa budem zlepšovať. Myslím si, že v Londýne som naplnila heslo Hier: Inšpiruj generácie. Tí ľudia v hľadisku mi rovnako aplaudovali ako najlepším a to je pre mňa inširujúce,“ vravela plavkyňa z dovolenkového raja v Indickom oceáne.

Djokoviča dostala rola vlajkonosiča

Pocta niesť zástavu svojej krajiny na úvodnom či záverečnom ceremoniáli olympijských hier sa ušla množstvu známych športovcov a viacerí z nich sa vyznali zo svojich pocitov. Srbský tenista Novak Djokovič vyhlásil, že pocity, ktoré zažil pri slávnostnom nástupe krajín, vo svojej športovej kariére nemôže zažiť.

Novak Djokovič so srbskou zástavou. Foto: SITA
Novak Djokovič Novak Djokovič so srbskou zástavou.

„Niesť srbskú zástavu a zastupovať 115 športovcov svojej krajiny je oveľa krajšie a lepšie ako vyhrať grandslamový turnaj. Tam je to len o tenise, slávnostný nástup je však odmenou pre každého športovca,“ uviedla svetová tenisová dvojka, ktorá zostala v Londýne bez medaily.

Kórejčanka nechcela preč z planšu

Kórejská šermiarka Šin A Lam prehrala v semifinále kordu s Nemkou Brittou Heidemannovou vo viac ako 100 minút trvajúcom stretnutí po kontroverznom závere 5:6. Vedenie kórejskej výpravy namietalo, že víťazný zásah Nemky prišiel až po uplynutí času, no s protestom neuspelo. Zdrvená Kórejčanka zostala po neuznaní protestu viac ako hodinu na planši a plakala. Zdržala tým plánovaný program ďalších súťaží.

Zdrvená Kórejčanka Šin A Lam. Foto: Reuters
Šin A Lam, serm OH Zdrvená Kórejčanka Šin A Lam.

„Záleží len na rozhodnutí rozhodcov, aký čas nariadia nastaviť. Arbiterka potvrdila posledný zásah. Ani technický delegát a ani delegát rozhodcov nemôžu zmeniť výrok z planšu,“ písalo sa v stanovisku rozhodcovského zbo­ru.

Oleksandr Usyk.
2 debata chyba