Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Šok! Štafety USA zlyhali, neodovzdali kolík a vypadli v semifinále

Šokujúco sa skončili semifinálové behy štafiet na 4 x 100 metrov mužov aj žien, keď v oboch súťažiach sa favorizované štafety USA nedostali do finále. Obe chybovali a stratili kolík.

21.08.2008 14:58
Americká mužská štafeta na 4 x 100 metrov Foto:
Kolík spadol - koniec nádejí, americká štafeta do bojov o medailu nezasiahne!
debata

Už po finálovej dvojstovke žien na olympijských hrách v Pekingu bolo jasné, že USA tretíkrát v histórii hier nezískajú v behoch na 100 a 200 m zo štyroch titulov ani jeden. Predtým sa to stalo len v Mníchove v roku 1972 a o štyri roky neskôr v Montreale.

Lenže to ešte nebolo všetko: fiasko amerického šprintu v Pekingu dovŕšili rozbehy štafiet na 4 × 100 m, ktoré ani muži a ani ženy USA nedokončili. Obom americkým kvartetám vypadol štafetový kolík pri odovzdávke na treťom a štvrtom úseku. Hriešnikmi boli Darvis Patton a svetový šampión Tyson Gay, hriešnicami zasa Torri Edwardsová s Lauryn Williamsovou. Muži USA, ktorí získali na OH dovedna 15 zlatých medailí v štafete na 4 × 100, triumfovali naposledy v tejto disciplíne v Sydney 2000, a ženy, ktoré majú na konte 9 olympijských prvenstiev, dokonca ešte skôr – v Atlante v roku 1996. Túto úctyhodnú zbierku rozšíria najskôr v roku 2012 v Londýne.

Najskôr zlyhali muži. „Siahol som dozadu, že preberiem kolík, ale nič tam nebolo,“ tvrdil trojnásobný majster sveta Tyson Gay, ktorý vlani priviedol šprintérske kvarteto k zlatu na MS v Osake. „Beriem celú vinu na seba,“ dodal sebakriticky. „To je celý Tyson, je to pokorný a skromný chlapec,“ poznamenal Patton a dodal, že vinu za zlyhanie nesie najmä on: „Mojou úlohou bolo odovzdať kolík a neurobil som to.“ Gay ešte pripomenul, že s Pattonom trénovali odovzdávku celý týždeň a ani raz sa im nestalo, že by nevyšla.

O necelú polhodinu neskôr dopadli rovnako aj americké šprintérky. Pred štyrmi rokmi v Aténach, keď Lauryn Williamsová na treťom úseku ušla Marion Jonesovej a nestihli si odovzdať kolík, zbabrali štafetu vo finále, teraz už v rozbehu. Prsty v tom mala znovu Lauryn Williamsová, ktorej vypadol kolík z ruky po odovzdávke Torri Edwardsovej. Finišmanka Američaniek ho ešte v panike zdvihla a dobehla za 48,95 ako posledná, ale nasledovala aj tak diskvalifikácia. „Na tréningoch sme si pri odovzdávkach rozumeli. Mala som ruku vzadu, Torri tam bola tiež. Ja naozaj nechápem, čo sa stalo. Ak ma ľudia chcú viniť z neúspechu, je to v poriadku. Nemám sa ako brániť,“ krčila ramenami nešťastná Lauryn Williamsová.

Rozbehy štafiet sa skončili katastrofou aj pre obhajcov zlata z Atén Britov: Marlon Devonish a Craig Pickering si nestihli odovzdať kolík vo vymedzenom území a diskvalifikovali ich. „Nie som si celkom istý, čo sa stalo. Možno som bol príliš pomalý, no možno vybehol Craig príliš skoro,“ hľadal príčiny krachu skúsený 32-ročný Devonish, ktorý bol aj členom víťazného kvarteta na OH 2004.

Jamajka bez oddychujúceho Usaina Bolta vyhrala v zostave Dwight Thomas, Michael Frater, Nesta Carter, Asafa Powell druhý rozbeh za 38,31, ale nedosiahla najlepší čas. V prvom rozbehu šprintovalo kvarteto Trinidadu a Tobaga o 5 stotín rýchlejšie. Zo 16 mužských štafiet videlo cieľ len 10, na postup do finále stačilo Číňanom aj 39,13 sekundy.

MUŽI
4 × 100 m – rozbehy (do finále postúpili)
I.:
1. Trinidad a Tobago (Keston Bledman, Marc Burns, Aaron Armstrong, Richard Thompson) 38,26, 2. Japonsko 38,52, 3. Holandsko 38,87, 4. Brazília 39,01,… //USA (Rodney Martin, Travis Padgett, Darvis Patton, Tyson Gay) nedokončili
//II.: 1. Jamajka (Dwight Thomas, Michael Frater, Nesta Carter, Asafa Powell) 38,31, 2. Kanada 38,77, 3. Nemecko 38,93, 4. Čína 39,13

ŽENY
4 × 100 m – rozbehy (do finále postúpili)
I.:
1. Belgicko (Olivia Borleeová, Hanna Marienová, Elodie Ouedraogová, Kim Gevaertová) 42,92, 2. V. Británia 43,02, 3. Brazília 43,38, 4. Nigéria 43,43, 5. Poľsko 43,47,… //USA (Angela Williamsová, Michelle Lewisová, Torri Edwardsová, Lauryn Williamsová) nedokončili
//II.: 1. Jamajka (Shelly-Ann Fraserová, Sheri-Ann Brooksová, Aleen Baileyová, Veronica Campbellová-Brownová) 42,24 – svetový výkon roka, 2. Rusko 42,87, 3. Nemecko 43,59

debata chyba