Slovenky zdolali Francúzky a udržali si nádej

Slovenské basketbalové reprezentantky zvíťazili vo svojom šiestom vystúpení v C-skupine kvalifikácie o postup na ME 2009 v košickej Infiniti aréne nad lídrom tabuľky Francúzskom 63:55 (37:27). Zverenky americkej trénerky Dany Chatmanovej pridali do tabuľky skupiny tretie víťazstvo a udržali si šancu na postup na budúcoročný kontinentálny šampionát.

03.09.2008 20:48
Lucia Kupčíková Foto:
Ilustračné foto.

Slovenky si už v prvej štvrtine utvorili 12-bodový náskok, ktorý neskôr síce takmer stratili, ale napokon zápas s vedúcim tímom skupiny dotiahli do víťazného konca a uštedrili Francúzkam prvú kvalifikačnú prehru. Najbližšie sa slovenské hráčky predstavia v sobotu 6. septembra v Arade proti domácemu tímu Rumunska.

Kvalifikácia ME 2009, C-skupina:****Slo­vensko – Francúzsko 63:55 (26:14, 11:13, 16:15, 10:13)

• Zostava a body SR: Kubatová 14, Borovičková 12 (4 trojky), Žirková 11, Vyňuchalová 6, Lásková 2 (Kupčíková 10, Jurčenková 8, Čarnoká, Hricková a Oravcová 0)
  • Najviac bodov Francúzska: Dumercová 18, Ndongueová 10, Hermouetová a Lepronová po 6.

TH: 17/12 – 8/6, fauly: 15 – 19, trojky: 7 – 5, rozhodovali: Čukalovič (Srb.) a Boženar (Ukr.), 1600 divákov

Slovenky v úvode prehrávali 2:5, ale potom sériou 15 bodov v rade dali jasne najavo, že ešte “nezabalili” šancu na postup. Prvú štvrtinu napokon vyhrali hladko 26:14, keď Francúzkam úplne odišla streľba. Aj v druhej desaťminútovke pokračovali zverenky americkej trénerky Chatmanovej v drvivej ofenzíve. V 14. min Kubatová zvyšovala už na 31:14 a to bol zároveň najvyšší rozdiel, akým slovenské hráčky v zápase viedli. Napokon domáci tím odchádzal do kabín s desaťbodovým náskokom 37:27. Lídrovi tabuľky C-skupiny stačili po veľkej prestávke štyri minúty na to, aby znížil na rozdiel dvoch bodov. Po trojke Dumercovej viedli Slovenky už len 37:35.

Nasledoval time out a opätovný strelecký budíček. Najmä zásluhou 8 bodov Jurčenkovej vyhrali domáce hráčky záverečnú dvojminútovku tretej štvrtiny 10:2 a na ukazovateli skóre zrazu svietilo 53:42. V posledných desiatich minútach si už slovenské basketbalistky na rozdiel od sobotňajšieho súboja v Maďarsku víťazstvo postrážili. Keď Kubatová 125 sekúnd pred koncom riadneho hracieho času trojkou zvýšila na 61:50, o výsledku bolo rozhodnuté. Hosťujúce hráčky ešte znížili na 55:61, ale posledné slovo mala v samom závere domáca Kupčíková.

Povedali po zápase:

Dana Chatmanová (trénerka SR): „Som spokojná s výsledkom, aj keď v našej hre bolo stale dosť negatív. Na druhej strane našlo sa aj veľa pozitív. Hráčky bojovali a proti skúsenému súperovi dotiahli duel do víťazného konca. Najdôležitejšie je, že svoj kvalifikačný osud máme stále vo svojich rukách.“

Romana Vyňuchalová (pivotka SR): „Som veľmi šťastná, lebo sme zápas dobre rozbehli a napokon aj dotiahli do víťazného konca. Nevzdávali sme sa ani keď súperky sťahovali náš náskok a bojovali sme do konca. Toto víťazstvo ma teší o to viac, že dnes mám narodeniny, a tak si to poriadne vychutnám.“