Maratón vyhral Baldani, Matanin na 81. mieste

Víťazom záverečnej disciplíny Hier XXVIII. olympiády, mužského maratónu na klasickej trati z Maratónu do Atén s cieľom na Panaténskom štadióne, sa stal Talian Stefano Baldini časom 2:10:55 h. Druhý skončil Američan pochádzajúci z východoafrickej Eritrey Mebrahtom Keflezighi (2:11:29) a bronz si vybojoval Vanderlei de Lima z Brazílie (2:12:11).

29.08.2004 20:26

Rovnako ako pred štyrmi rokmi v Sydney skončil štvrtý Brit Jon Brown, svetového rekordéra Paula Tergata z Kene klasifikovali na 10. a a majstra sveta 2003 Maročana Jaouada Ghariba na 11. mieste.

Tridsaťtriročný Baldini je iba druhým talianskym víťazom maratónu v histórii OH. Prvým bol v roku 1988 v Soule Gelindo Bordin. Až do 40. kilometra viedol Brazílčan Lima, ktorý mal na 35. kilometri ešte 28-sekundový náskok, avšak neodolal skvelému zrýchleniu Stefana Baldiniho. Majster Európy z roku 1998 zabehol päťtisícku medzi 35. a 40. kilometrom za 14:12 min a dostal sa na čelo s náskokom 10 sekúnd pred Keflezighim.

Slovenský vytrvalec Marcel Matanin obsadil v maratóne 81. miesto časom 2:50:26 h. Atlét Obalservisu Košice sa od úvodných kilometrov pohyboval v závere 102-členného štartového poľa. V polovici klasickej maratónskej trate z Maratónu do Atén bol 31-ročný Matanin na 95. mieste, postupne sa pomaličky posúval dopredu, ale na výraznejší prienik aspoň do prvej polovice výsledkovej listiny to nestačilo. V náročných klimatických podmienkach zaostal za osobným rekordom 2:17:22 h z apríla tohto roku o 33:04 min.

Marcel Matanin: „Dnes bolo mojím jednoznačným cieľom dokončiť tento maratón. Nemal som veľké oči, vedel som, že trať bude náročná. Od pätnásteho kilometra som začal zaostávať, v polovici trate ma chytila prvá veľká kríza, a potom to už bolo veľmi ťažké. Telo nemohlo prijímať špeciálne minerály, pil som iba vodu. Vôbec som nevnímal, na ktorom som mieste, mal som len jeden cieľ – dobehnúť do cieľa. Privítanie na štadióne bolo fantastické napriek tomu, že som skončil posledný. V budúcnosti ešte maratón určite pobežím.“

Slovenský rekordér na tejto trati Róbert Štefko, ktorý od apríla reprezentuje Českú republiku, skončil na 63. mieste časom 2:27:13 h.

Pokojný priebeh poslednej atletickej disciplíny maratónu mužov prerušil jeden z divákov, ktorý z dosiaľ nezistených príčin napadol v tom čase vedúceho bežca Vanderleia de Limu z Brazílie. Celý incident sa odohral približne šesť kilometrov pred cieľom, keď muž odetý do škótskeho kiltu s neznámym textom na chrbte prekrížil brazílskemu vytrvalcovi dráhu a agresívne ho vytlačil na okraj cesty k divákom lemujúcim olympijskú trať. Po vyslobodení Lima pokračoval v pretekoch na vedúcej pozícii, ale postupne ho predbehli neskorší víťaz Stefano Baldini z Talianska a Američan pochádzajúci z Eritrey Mebrahtom Keflezighi. Lima sa tak musel uspokojiť s bronzovou medailou.

„Neznámeho násilníka sme zatkli a v súčasnosti ho vypočúvame na policajnej stanici. Bližšie informácie budú známe neskôr,“ uviedol v oficiálnom vyhlásení hovorca aténskej polície.

Neznámy násilník až nápadne pripomínal írskeho výtržníka Corneliusa Horana, ktorý minulý rok vbehol na dráhu počas Veľkej ceny Anglicka seriálu F1 v Siverstone a musel si  odpykať vo väzení dvojmesačný trest.