Šimko nedobrovoľne nedokončil, dostal kopanec

Slovenský triatlonista Pavel Šimko nedobrovoľne nedokončil preteky v triatlone mužov na OH v Pekingu a jeho olympijská premiéra sa skončila neslávne. Víťazom dramatických a mimoriadne kvalitných pretekov triatlonistov sa stal Nemec Jan Frodeno.

19.08.2008 06:54
Pavel Šimko Foto:
Slovenský triatlonista Pavel Šimko.

Nemec si tak dal najkrajší darček k svojim pondelkovým 27. narodeninám. O svojom prvenstve rozhodol 193 cm vysoký, ale iba 75 kg vážiaci pretekár žijúci v Juhoafrickej republike až v závere poslednej disciplíny – behu na 10 km, keď mal z vedúcej štvorčlennej skupiny najviac síl.

Šiesty z minuloročných majstrovstiev sveta v nemeckom Hamburgu dosiahol svoje prvé veľké víťazstvo, doteraz boli jeho najväčšími úspechmi dve druhé a štyri tretie miesta z pretekov Svetového pohára. Po plavecekj časti pretekov bol šestnásty, po cyklistickej bol v čelnej skupine, na záverečný discipínu vybiehal zo 4. pozície.

Vynikajúci výkon predviedol aj strieborný Kanaďan Simon Whitfield – 33-ročný olympijský víťaz prvých pretekov pod piatimi kruhmi pred ôsmimi rokmi v austrálskom Sydney. Za Frodenom zaostal o 5,19 s. Bronz si vybojoval Novozélanďan Bevan Docherty, ktorý na cieľovej rovinke odsunul až za stupne víťazov najväčšieho favorita Španiela Francisca Javiera Gomeza.

Na svoju olympijskú premiéru nebude v dobrom spomínať prvý Slovák, ktorý si vybojoval právo štartu na OH Pavel Šimko. V plaveckej časti pretekov inkasoval kopanec do hlavy od jedného zo súperov, stratil na chvíľu vedomie a robotu mali záchranári.

„Asi tisíc metrov po štarte plaveckej časti na druhej bójke som dostal od jedného zo súperov kopanec do temena hlavy, prišlo mi zle, zostal som bezvládny. Asi päťdesiat metrov som sa držal na hladine, nepamätám si, že by som upadol do bezvedomia. Otraseného sa ma ujala posádka záchranárskeho člna, ktorá mi pomohla dostať sa z vody. Je ťažké niečo také predvídať. Triatlonový areál v Pekingu je najkrajší, aký som videl. Cítil som formu, ešte deň pred pretekmi som plával merané úseky v osobných rekordoch. Je veľmi smutné, že moja olympijská premiéra sa skončila takto,“ povedal po pretekoch 26-ročný Popradčan.

• Výsledky: 1. Jan Frodeno (Nem.) 1:48:53,28 h, 2. Simon Whitfield (Kan.) 1:48:58,47, 3. Bevan Docherty (N.Zél.) 1:49:05,59, 4. Francisco Javier Gomez (Šp.) 1:49:13,92, 5. Ivan Rana (Šp.) 1:49:22,03, 6. Daniel Unger (Nem.) 1:49:43,78, 7. Hunter Kemper (USA) 1:49:48,75, 8. Rasmus Henning (Dán.) 1:49:57,47, … Pavel Šimko (SR) – preteky nedokončil