Šarapovová vyhrala Australian Open

Ruská tenistka Maria Šarapovová prvýkrát v kariére vyhrala Australian Open. V sobotňajšom finále v Melbourne zdolala Srbku Anu Ivanovičovou 7:5 a 6:3 a k triumfu z Wimbledonu 2004 a US Open 2006 pridala tretí grandslamový titul. Ivanovičová sa napriek prehre posunie na 2. miesto rebríčka.

26.01.2008 05:57
Maria Šarapovová Foto:
Maria Šarapovová

Už začiatok zápasu patril Šarapovovej, ktorá na ceste do finále nestratila ani set.

Ivanovičová síce nepôsobila tak nervózne ako pri svojom vlaňajšom premiérovom grandslamovom finále v Paríži, ale predovšetkým pri servise súperky sa nedokázala presadiť. Naopak, ruská tenistka jej podanie v piatej hre vzala a následne sa dostala do vedenia 4:2.

Dvadsaťročná Srbka prvé fiftíny na returne uhrala až v ôsmej (!) hre a hneď bývalú svetovú jednotku zatlačila tak, že ju prinútila riskovať druhý servis. Šarapovová urobila v game tri dvojchyby, Ivanovičová vyrovnala na 4:4 a vrátila sa do hry o prvý set.

V týchto chvíľach mala dokonca herne navrch, ale Šarapovová pri svojom ďalšom servise otočila stav z 0:30 k víťazstvu a v nasledujúcej hre znovu získala podanie súperky. Vzápätí set čistou hrou doservovala k výhre 7:5.

Šarapovová působila istejším dojmom aj v druhom sete. Ivanovičová síce zlepšila úspešnosť prvého podania, ale chybovala častejšie ako jej súperka. Stratou vlastného servisu na to doplatila v siedmej hre, keď najprv dvojchybou ponúkla súperke brejkbal a potom pod tlakom z forhendu zahrala loptičku do siete.

Maximálne koncentrovaná rodáčka zo Sibíra od tej chvíle pevne držala opraty zápasu. Pri ďalšom podaní súperky sa za stavu 5:3 a 40:0 dostala k trom mečbalom, a aj keď pri prvých dvoch poslala loptičky do autu, tretí už premenila.

Zápas zakončil nepodarený úder mladej Srbky, ktorá sa v pondelok napriek prehre posunie na druhé miesto svetového rebríčka. Po vlaňajšom neúspešnom finále s Američankou Serenou Williamsovou sa tak **Šarapovová tentokrát radovala z titulu. **

Šarapovová zdvihla víťazný pohár Daphne Akhurst Memorial Cup a prevzala šek na 1,37 milióna AUD. Zdolaná hráčka si odniesla z adresy Batman Avenue pri rieke Yarra 685 000 AUD.

Maria Šarapovová: „Som veľmi šťastná, že sa mi podarilo na druhý pokus v Melbourne uspieť. Vlani som vám toho vo finále veľa neukázala, preto je moja radosť dvojnásobná. Ďakujem súperke za skvelý zápas, divákom za podporu. Tí srbskí boli trochu hluční, ale aj tak ich mám rada. Poďakovanie patrí celému môjmu tímu na čele s otcom a kondičným trénerom. Moja mama má dnes narodeniny. Pozdravujem ju, tento titul patrí aj jej,“

Ženy – dvojhra – finále:
Maria Šarapovová (5-Rus.) – Ana Ivanovičová (4-Srb.) 7:5, 6:3

**====== Štvorhru vyhrali Erlich s Ramom ======

**

Víťazmi mužskej štvorhry sa stali trochu nečakane Izraelčania Jonathan Erlich a Andy Ram. V sobotňajšom finále si ôsmy nasadený pár turnaja poradil so sedmičkami žrebu, Francúzmi Arnaudom Clémentom a Michaelom Llodrom za 110 minút 7:5, 7:6 (4).

Víťazi si pripísali na konto prvý spoločný grandslamový titul v kariére a rozdelia si prémiu 446 020 AUD. Erlich s Ramom sú vôbec prvou izraelskou dvojicou v histórii, ktorej sa podarilo vyhrať turnaj s najvyšším štatútom grandslamu. Doteraz bolo ich najlepším výsledkom na turnaji „veľkej štvorky“ semifinále Wimbledonu 2003.

Finálové stretnutie mali neskorší víťazi v Aréne Roda Lavera dobre rozbehnuté, keď za stavu 4:2 v I. sete v ich prospech začalo pršať a súboj museli prerušiť. Organizátori expresne zatiahli strechu, vysušili mláky na povrchu a po polhodine sa pokračovalo. Clément s Llodrom vyrovnali na 5:5, ale v koncovke setu boli lepší ich súperi.

V druhom dejstve sa potom rozhodovalo až v tajbrejku. Izraelčania v ňom prehrávali s lanskými šampiónmi Wimbledonu 1:3, ale vzchopili sa v pravý čas a napokon dokráčali k premiérovému grandslamovému titulu. Vo svetovom deblovom rebríčku by sa mali zo súčasného 18. miesta posunúť do prvej desiatky.

Štvorhra mužov – finále:
Jonathan Erlich, Andy Ram (8-Izr.) – Arnaud Clément, Michael Llodra (7-Fr.) 7:5, 7:6 (4)