Paráda, Mintálová je vicemajsterka sveta a pocestuje do Paríža. Gonšenica zaistil Slovensku olympijskú miestenku

Slovenská reprezentantka vo vodnom slalome Eliška Mintálová získala na MS v britskom Lee Valley striebornú medailu v K1.

23.09.2023 15:16 , aktualizované: 16:31
Eliška Mintálová Foto: ,
Eliška Mintálová.

Zároveň si zabezpečila víťazstvo v internej kvalifikácii a tým aj účasť na budúcoročných OH v Paríži. Dvadsaťštyriročná kajakárka nestačila iba na Austrálčanku Jessicu Foxovú, na ktorú stratila 1,13 sekundy. Druhá slovenská zástupkyňa vo finále Soňa Stanovská obsadila po 50-sekundovej penalizácii 10. miesto.

Mintálová odštartovala svoju jazdu chybou už na tretej červenej bránke. Postupne však chytila výborný rytmus a išla bezchybne. Predviedla jazdu, ktorou už na prvý pohľad atakovala úroveň najlepších pretekárok.

SR Liptovský Mikuláš šport vodný slalom nominácia ME ZAX Čítajte aj Bravó! Paňková s Beňušom vybojovali Slovensku miestenku v Paríži

Vedúcu pozíciu si držala aj po jazdách Ricardy Funkovej či Zwolinskej. Zlato jej vyfúkla až favorizovaná Foxová, ktorá zdramatizovala súboj o prvú priečku už na prvej bránke, ktorej sa dotkla, napokon však preukázala obrovské skúsenosti a vybojovala si štvrtý titul majsterky sveta v K1, celkovo štrnáste zlato na MS.

Stanovská išla bezprostredne po Mintálovej a nasadila od úvodu vysoké tempo. Postupne však strácala rytmus a zrejme aj vplyvom rastúcej únavy dostala 50-sekundovú penalizáciu na „šestnástke“ a pri svojej finálovej premiére finišovala desiata.

Vo finále mužov nemala zastúpenie žiadna slovenská loď. Najlepšie umiestnenie v semifinále zaznamenal Adam Gonšenica, ktorý finišoval na 18. mieste a zaistil pre Slovensko miestenku na budúcoročných OH v Paríži.

Adam Gonšenica. Foto: TASR, Jaroslav Novák
Adam Gonšenica Adam Gonšenica.

Tú získalo pätnásť najlepších krajín, Slováci síce skončili v poradí na 16. pozícii, no Francúzi ako usporiadateľská krajina mali miestenku istú. Titul majstra sveta získal domáci Brit Joseph Clarke, ktorý zdolal Čecha Jiřího Prskavca (+1,94), bronz získal Maročan Mathis Soudi (+2,59).

Gonšenica obsadil v semifinále 18. miesto, predviedol jazdu bez trestných sekúnd a na najlepšiu desiatku stratil 1,60 sekundy. Hneď za ním skončil Jakub Grigar, ktorého o finálovú účasť pripravila dvojka na devätnástej bránke.

Ďalší Slovák Martin Halčin figuroval na 30. priečke. Slovákom výrazne pomohla k zaisteniu účasti na OH chyba nemeckého pretekára Stefana Hengsta, ktorý síce zajazdil na trati druhý najrýchlejší čas, no na siedmej bránke dostal 50-sekundovú penalizáciu, ktorá ho odsunula mimo prvú dvadsiatku.

Soňa Stanovská Čítajte aj Predviedla bezchybnú jazdu, porazila aj Češku. Slovenka je majsterkou sveta!

Slovenky aj Slováci v semifinále vybojovali v tejto disciplíne miestenku na OH2024. Tú získalo pätnásť najlepších krajín na olympijskom kanáli z roku 2012.

Mintálová nadviazala na výhru vo Svetovom pohári v španielskom Seu d'Urgell a spečatila triumf v internej nominácii. Nazbierala už nedostihnuteľných 46 bodov, druhá Stanovská má 13 bodov. Medzi mužmi je naďalej s piatimi bodmi prvý Halčin, o bod menej má Grigar, prvé tri body si pripísal Gonšenica.

Matej Benuš Čítajte aj Skvelý Beňuš. V Prahe skončil druhý, vedie Svetový pohár

Okrem Slovenska si v Lee Valley zaistili olympijskú účasť aj ženské reprezentácie Austrálie, Nemecka, Nového Zélandu, Brazílie, Poľska, Veľká Británie, Talianska, Holandska, Francúzska, USA, Andorry, Španielska, Švajčiarska a Česka.

Medzi mužmi si účasť vybojovali Veľká Británia, Česko, Taliansko, Švajčiarsko, Maroko, Austrália, Slovinsko, Poľsko, Španielsko, Čína, Švédsko, Nový Zéland, Japonsko a Írsko. V prípade mužov i žien platí, že ešte jednu miestenku dostane najlepšia krajina z ME, ktorej sa nepodarilo postúpiť na MS.

Majstrovstvá sveta – výsledky:

K1 – finále:
muži: 1. Joseph Clarke (V. Brit.) 91,32 s (0), 2. Jiří Prskavec (ČR) +1,94 (0), 3. Mathis Soudi (Mar.) +2,59 (0), 4. Martin Dougoud (Švajč.) +2,61 (0), 5. Timothy Anderson (Aus.) +3,18 (0), 6. Giovanni De Gennaro (Tal.) +3,42 (0)

ženy: 1. Jessica Foxová (Aus.) 103,60 s (2), 2. Eliška MINTÁLOVÁ (SR) +1,13 (2), 3. Klaudia Zwolinská (Poľ.) +1,40 (0), 4. Martina Wegmanová (Hol.) +1,43 (0), 5. Ana Satilová (Braz.) +2,69 (0), 6. Stefanie Hornová (Tal.) +2,94 (2),… 10. Soňa STANOVSKÁ (SR) +53,76 (50)

Interná kvalifikácia o účasť na olympijských hrách v Paríži 2024 (po 2 z 3 pretekov):
C1Ž: 1. Paňková 16, 2. Luknárová 7, 3. Stanovská 6
C1M: 1. Beňuš 32, 2. Mirgorodský 27, 3. Slafkovský 18
K1Ž: 1. Mintálová 46*, 2. Stanovská 13, 3. Haššová 0
K1M: 1. Halčin 5, 2. Grigar 4, 3. Gonšenica 3