MS hádzanárok: titul Francúzkam

Majsterkami sveta v hádzanej žien sa v Chorvátsku stali reprezentantky Francúzska. V nedeľňajšom finále v Záhrebe zdolali pred 9000 divákmi Maďarsko 32:29 po predĺžení (28:28, 8:11).

14.12.2003 22:48

Zverenkám trénera Oliviera Krumbholza sa v dramatickom zápase vydaril dokonalý obrat. Ešte päť minút pred koncom prehrávali o šesť gólov (20:26), no po heroickom výkone napokon si napokon mohli siahnuť na vytúženú trofej.
Bronzové medaily na 16. MS získali hádzanárky Kórejskej republiky, ktoré v súboji o 3. miesto zvíťazili nad Ukrajinou rozdielom dvoch gólov 31:29 (18:15). V zápase o 5. miesto, ktoré ešte zaručovalo účasť na OH 2004 v gréckych Aténach, vyhrali prekvapujúco Španielky nad Nórkami o jediný gól 27:26 (14:14). Po reprezentantkách Ruska tak budú na olympiáde chýbať aj zástupkyne ďalšej hádzanárskej veľmoci.

• Finále:

Maďarsko – Francúzsko
    29:32 po predĺžení (28:28, 11:8)

Maďarsko: Pálingerová, Sirinová – Ferlingová 3, Bohusová, Mehlmannová, Kirsnerová 1, Radulovicsová 13/6, Pignická 2, Á. Farkasová 1, Görbiczová 4, E. Sitiová, T. Tóthová, Lovászová 2, A. Kulcsárová 3

Francúzsko: Nicolasová, Dudziaková – Cendierová-Ajaguinová, Vogeinová 3, Lejeuneová 4/2, Delerceová 1, Jacquesová-Szabóová 5, Myarová 2, Pecqueuxová-Rollandová 4, Herbrechtová, Canová 4, Wendlingová 1, Korfantyová 4,Tervelová 4

Pok. hody: 7/6 – 5/2, vylúčené: 9 – 6, ČK: Ferlingová za 3 vylúčenia, Görbiczová za faul – Wendlingová za 3 vylúčenia, rozhodovali: Arnaldsson a Vidarsson (obaja Isl.), 9000 divákov

Úvod súboja o zlato vyšiel lepšie Francúzkam, ktoré vyhrávali 1:0 i 3:1. Maďarky sa však postupne rozohrali a začali otáčať vývoj skóre. Aj vďaka výborne chytajúcej brankárke Pálingerovej viedli v priebehu I. polčasu rozdielom piatich gólov (10:5 v 23. min) a do kabín odchádzali za stavu 11:8. Hneď po prestávke francúzske hráčky síce znížili na 9:11, no Maďarky obrat nepripustili. Svojmu súperovi vzápätí odskočili na 18:13. Keď v 55. min svietil na ukazovateli skóre výsledok 26:20, o ich triumfe už takmer nebolo pochýb. Reprezentantky krajiny galského kohúta sa však nevzdali a šnúrou štyroch gólov zdramatizovali koniec duelu. V záverečnej minúte finálového stretnutia dokonca vyrovnali na 28:28 a vynútili si predĺženie. V jeho prvej časti potom skórovali trikrát za sebou, čím definitívne zlomili odpor Maďariek. Tie sa úplne psychicky položili, takže súper v druhej päťminútovke predĺženia udržal cenné víťazstvo. Z titulu majsteriek sveta sa napokon po výhre 32:29 zaslúžene tešili Francúzsky. Maďarky budú mať možnosť získať jednu z významných hádzanárskych trofejí už na budúci rok, keď v decembri usporiadajú európsky šampionát.