Výbuch v prvej tretine. Nahnevaný tréner: Nemôžeme porážať najlepších

Slovenské reprezentantky vo florbale po sobotňajšom debakli od Švédok 1:23 a pondelkovom triumfe nad Lotyškami 7:5 si na majstrovstvách sveta vo švajčiarskom Neuchateli pripísali druhú vysokú prehru. Nad ich sily boli v utorok popoludní hráčky Česka, ktorým podľahli vysoko 3:19.

10.12.2019 18:30 , aktualizované: 19:18
Florbal. Foto: ,
Slovenské florbalistky na MS nezvládli federálne derby proti Česku.
debata (3)

V tabuľke B-skupiny obsadili Slovenky 3. priečku a čaká ich súboj o postup do štvrťfinále. Ich súperkami budú už v stredu 11. decembra o 10.00 h hráčky Dánska, ktoré v C-skupine skončili druhé.

Ak zverenky trénera Michala Jedličku v stredu uspejú, vo štvrtkovom štvrťfinále ich o 19.00 h čakajú pravdepodobne domáce Švajčiarky. Zo „slovenskej“ B-skupiny priamo do štvrťfinále postúpili Švédky a Češky, okrem Sloveniek si osemfinále zahrajú aj Lotyšky.

Slovenské hráčky mali katastrofálnu prvú tretinu. Inkasovali v nej osem gólov a na českú brankárku vyslali iba dve strely, kým Češky trafili priestor bránky až 19-krát. V druhej tretine už Slovenky trikrát skórovali, keď Alžbeta Bačíková skorigovala na 1:9, Kristína Hudáková na 2:10 a Paulína Hudáková na 3:11.

Favoritky viedli po druhej časti 13:3 a v tretej svoj náskok ešte zvýšili na rozdiel šestnástich gólov. Zaujímavosťou je, že Slovenky boli aktérkami zatiaľ dvoch gólovo „najbohatších“ zápasov na týchto MS – pri ich prehre so Švédkami padlo až 24 gólov a v stredu spolu 22 presných zásahov.

Češky nastúpili v zápase s čiernymi páskami, čím si uctili pamiatku obetí utorkovej streľby v ostravskej nemocnici. V B-skupine skončili so ziskom štyroch bodov na druhom mieste a spolu so Švédkami si zabezpečili priamy postup do štvrťfinále.

Slovenské reprezentantky cestovali do Švajčiarska s cieľom minimálne obhájiť piate miesto z „domáceho“ svetového šampionátu spred dvoch rokov. V porovnaní s MS 2017 síce prešiel slovenský tím výraznou obmenou, ale aj v omladenej verzii s viacerými 16-ročnými hráčkami si trúfa na prienik medzi najlepšie kolektívy na svete.

MS 2019 vo florbale žien

B-skupina

Česko – SLOVENSKO 19:3 (8:0, 5:3, 6:0)
Góly: 4. Kapcová (Martináková), 7. Beránková (Krupnová), 9. Ratajová (tr. strieľanie), 12. Kapcová (Ratajová), 13. Mlejnková (Martináková), 15. Mlejnková (Koníčková), 17. Řepková (Bočanová), 18. Mlejnková (Martináková), 23. Urbánková (Krupnová), 26. Urbánková (Ratajová), 30. Kapcová (Krupnová), 30. Plášková (Bočanová), 39. Mlejnková (Koníčková), 48. Šupáková (Řepková), 52. Ratajová (Krupnová), 56. Krupnová (Ratajová), 57. Mlejnková (Martináková), 58. Plášková (Kubečková), 60. Urbánková (Ratajová) – 24. Ďuríková, 29. K. Hudáková (Šidlová), 30. P. Hudáková (Šponiarová). Rozhodovali: Kirjonen, Sirkka (obaja Fín.), vylúčené: 2:1, presilovky: 0:0, oslabenia: 1:0, 512 divákov

ČR: Příleská – Beránková, Jiráková, Šupáková, Frantíková, Koníčková, Paloncyová, Kotzurová – Ratajová, Urbánková, Krupnová – Plášková, Bočanová, Řepková – Mlejnková, Martináková, Kapcová – Kubečková, Hanzlíková
SR: Krištofová (21. Dupčáková) – Klapitová, Ďuríková, V. Grossová, Robová, Šidlová, Adamcová, K. Grossová – P. Hudáková, Šponiarová, Ferenčíková – Belicová, Trošková, K. Hudáková – Papierniková, Lenčešová, Pudišová – Gáborová, Chúpeková

Hlasy po zápase

Michal Jedlička (tréner SR): „Súper je v prvej tretine koncentrovaný, dá do toho všetko, a to sa prejavilo proti Švédsku aj dnes. Kvalita kádrov sa s nimi nedá porovnávať. Ako tréneri musíme byť realistami – aj keby sme hrali na dve formácie, tak by sme dnes pravdepodobne prehrali a dievčatá by sme zničili. Prišli sme si sem minimálne po piate miesto, hoci stále žije aj sen o semifinále. Z výsledkov som nahnevaný, ale so šestnásť-sedemnásťročnými hráčkami zo slovenskej ligy nemôžeme porážať najlepšie výbery sveta. Piate miesto je odrazom reality a aj k tomu treba vo florbale pracovať. Štyri roky na tom makáme, ale zatiaľ neúspešne.“

Alžbeta Ďuríková (hráčka SR, autorka prvého slovenského gólu): „Bohužiaľ, v prvej tretine sme úplne vyhoreli. Naša prvá lajna mala konkurovať tej ich, no dobre sa na nás pripravili. Vedeli, že v našej prvej päťke je naša najväčšia sila a máme tím ťahať. Čaká nás súper z výkonnostne ľahšej skupiny a taký zápas musíme zvládnuť. Tieto zápasy v elitnej skupine nám nastavujú zrkadlo a na takúto konkurenciu momentálne nemáme.“

Michaela Mlejnková (hráčka ČR, autorka piatich gólov): „Na papieri to môže vyzerať ako hladké víťazstvo, ale nebol to vôbec jednoduchý zápas. Našťastie, rozstrieľali sme sa a vyhrali presvedčivým rozdielom. Našej formácii sa na tomto turnaji veľmi darí, čo pred šampionátom neplatilo a ja verím, že nám to vydrží do konca turnaja.“

A-skupina

Poľsko – Švajčiarsko 0:11 (0:3, 0:5, 0:3)

D-skupina

Singapur – Austrália 4:3 (0:2, 3:0, 1:1)

pozn.: * – postup do štvrťfinále, ** – postup do play off o štvrťfinále

Češky sa od úvodu zhostili dirigentskej taktovky a vo 4. minúte otvorili skóre po strele Kapcovej. Slovenky mali obrovský problém s agresivitou a vysokým napádaním súperiek. Prvýkrát sa usadili na súperovej polovici až v 9. minúte v presilovke.

V nej im však unikla Ratajová, Ďuriková ju faulovala a česká hráčka z trestného strieľania zvýšila na priebežných 3:0. Slovenky v prvej tretine inkasovali ešte päťkrát a o víťazovi bolo prakticky rozhodnuté. V druhej časti sa zlepšili v ofenzíve, strelecky sa presadili Alžbeta Ďuriková a sestry Kristína a Paulína Hudákové.

V obrane však stále nevedeli zastaviť prieniky českých hráčok, ktoré pokračovali vo vtipných kombináciách a ďalej zvyšovali skóre. Po 40 minútach svietil na tabuli stav 13:3 pre favorita. Češky neumožnili rozvinúť hru prvej slovenskej formácii, na ktorú sa spoliehal tréner Jedlička.

Ten dal v závere za rozhodnutého stavu väčší priestor mladším hráčkam a viaceré skúsené reprezentantky už nenasadzoval do hry. Slovenky už v tretej tretine nenašli recept na Příleskú, samy inkasovali ešte šesťkrát a napokon podľahli vysoko 3:19.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #slovenské florbalistky #MS 2019 vo florbale žien #české florbalistky