Amerika v putách politiky. Zatienila aj Super Bowl

Čo je v Spojených štátoch dôležitejšie ako finále v americkom futbale? Prevažne nič. Amerika má za sebou turbulentné obdobie a podľa mnohých analytikov už nič nebude také, ako predtým. Tak ako tohtoročný Super Bowl.

Lady Gaga
Lady Gaga počas tlačovej konferencie k Super Bowlu.
Autor: ,

Ak sa tlačová konferencia pred najdôležitejším zápasom sezóny, na ktorej odpovedala na otázky novinárov najväčšia hviezda NFL Tom Brady, nezaobišla bez politiky, dá sa povedať, že už je to oficiálne: Donald Trump zatienil aj udalosť, ktorá donedávna nemala za veľkou mlákou konkurenciu.

Nedeľňajšie finále medzi New England Patriots a Atlantou Falcons nebude len o športe.

Iba niekoľko hodín pred úvodnym výkopom odvysiela spravodajská stanica Fox news rozhovor s prezidentom Trumpom. V čase, keď už milióny Američanov budú sedieť pred televíznymi obrazovkami. Minulú sobotu zasa stovky ľudí protestovali v kongresovom centre NFL, aby tak vyjadrili odpor voči imigračnej politike nedávno inaugurovanej hlavy štátu.

O deň neskôr niekoľko hráčov Patriots aj Falcons – vrátane Mohameda Sanua, ktorý je moslimom – dostávalo štipľavé otázky. Týkali sa zákazu vstupu do USA pre ľudí z prevažne islamských krajín. Aby toho nebolo málo, politika sa dokonca môže stať aj priamou účasťou zápasu. Počas ostrosledovanej prestávky. Rozhodne o tom speváčka Lady Gaga, ktorá počas trinástich minút odspieva niekoľko svojich hitov.

Tridsaťročná rodáčka z newyorského Manhattanu je povestnou zástankyňou ľudských práv pre ženy a gejov. A tak je skôr pravdepodobné, že nejaké to gesto proti Trumpovi, ktorý na štadióne v texaskom Houstone nebude, si neodpustí ani tentoraz. Kritizovala ho totiž už od začiatku jeho prezidentskej kandidatúry.

"Ak z mojich úst zaznie nejaký odkaz, bude v súlade s tým, čo tvrdím celú svoju spevácku kariéru. Verím v absolútnu rovnosť, v to, že Amerika by aj naďalej mala byť esenciou lásky a dobroty. Moje vystúpenie bude aj tentoraz v súlade s touto filozofiou,“ naznačila slávna umelkyňa.

Veľké finále, ktoré sa uskutoční z nedele na pondelok (o 0.40 SEČ), bude tento rok iné. O Trumpovi a bez Trumpa. A až potom o športe.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

Dobrý anjel

DOBRÝ ANJEL - nezisková organizácia

27.03.2017 00:02

Systém, ktorý pravidelnými mesačnými finančnými príspevkami pomáha rodinám s deťmi, kde je niekto chorý na rakovinu, alebo dieťa trpí na inú zákernú diagnózu.

SOLAR Hvezdáreň Senec

SOLAR Hvezdáreň Senec

26.03.2017 23:52

Astronomické združenie SOLAR Hvezdáreň Senec.

Rusko, prehliadka, vrtuľník

Nehodu vojenského vrtuľníka na Ukrajine neprežilo 5 ľudí

26.03.2017 21:42

Životy piatich ľudí si vyžiadala nehoda vrtuľníka ukrajinskej armády, ktorý sa zrútil blízko vojnovej oblasti na východe Ukrajiny.

Bojko Borisov

V odhadoch výsledkov bulharských volieb vedie GERB

26.03.2017 20:18

Najlepší výsledok v predčasných parlamentných voľbách v Bulharsku dosiahla podľa prvých odhadov stredopravicová strana Občania za európsky rozvoj Bulharska.

Bleskové správy
  • 22:11

    Danny Blind už nie je trénerom holandskej futbalovej reprezentácie. Rozhodnutie o ukončení spolupráce oznámil riadiaci orgán tamojšieho futbalu v nedeľu.

  • 18:53

    Dvoch ruských fanúšikov hospitalizovali v srbskom Belehrade po tom, ako ich v sobotu neznámi útočníci dobodali po skončení prípravného zápasu medzi tamojším futbalovým klubom Crvena zvezda a Lokomotivom Moskva (2:1).

  • 16:09

    Tereza Jančová a Andres Žampa sa stali majstrami Slovenska v obrovskom slalome v nedeľňajších pretekoch na zjazdovke Furkota v Štrbskom Plese.

Ďalšie bleskové správy »