Svitko dlho bojoval o pódium, napokon skončil trinásty

Slovenský motocyklový reprezentant Štefan Svitko obsadil v utorkovej 8. etape z bolívijského Uyuni do argentínskej Salty na vytrvalostných púštnych pretekoch Rely Dakar 2017 trináste miesto.

10.01.2017 21:20 , aktualizované: 22:50
štefan svitko, rely dakar, ktm Foto: ,
Slovenský jazdec Štefan Svitko na Rely Dakar.

Tridsaťštyriročný Žaškovčan sa v druhej časti maratónu spočiatku pohyboval v popredí, v úvodných kilometroch meraného úseku bol dokonca na skvelej tretej priečke, no v druhej polovici etapy začal zaostávať a napokon skončil mimo prvej desiatky.

Z víťazstva sa tešil Španiel Joan Barreda Bort, pre jazdca na motocykli Honda to bolo na tohtoročnom Dakare druhé čiastkové prvenstvo a dokopy už pätnáste v kariére. Rodák z Castellónu vyhral o 3:51 min pred Rakúšanom Matthiasom Walknerom, na tretej pozícii s mankom ďalších troch sekúnd klasifikovali britského lídra priebežného celkového poradia Sama Sunderlanda. Svitko mal v cieli na víťaza odstup 11:55 min.

Sunderland po ôsmich etapách vedie s náskokom 20:58 min pred Čiľanom Pablom Quintanillom, tretí je Francúz Adrien van Beveren (+28:49 min). Svitko si oproti predchádzajúcemu dňu polepšil o jedno miesto a figuruje na 17. poste s výraznou stratou 2:05:27 h.

Medzi jazdcami v štvorkolkách vyhral Čiľan Ignacio Casale, v cieli mal na ruského lídra celkového poradia Sergeja Kariakina k dobru 5:39 min, tretí bol Francúz Alex Dutrie s mankom 7:16. Kariakin má na čele takmer 7-minútový náskok pred Dutriem. Casale na tretej priečke zaostáva už o 10:19 min.

V triede automobilov pokračuje interný súboj v tíme Peugeot medzi krajanmi Stéphanom Peterhanselom a Sébastienom Loebom z Francúzska. Utorkovú bitku vyhral druhý menovaný – 9-násobný šampión seriálu MS v rely WRC, ktorý zdolal 12-násobného víťaza Dakaru o 3:35 min. Loeb sa tým dostal pred Peterhansela v priebežnom hodnotení, vedie o 1:38 min. Tretie miesto v etape aj celkovo patrí ďalšiemu Francúzovi na Peugeote Cyrilovi Despresovi.

Svoju druhú etapu na tohtoročnom Dakare vyhral holandský kamionista Martin van den Brink. V tejto kategórii sa v utorok išlo len po prvý kontrolný bod, 46-ročný jazdec na stroji Renault vyhral s náskokom 17 sekúnd pred domácim Federicom Villagrom. Tretí s odstupom 42 sekúnd skončil Rus Eduard Nikolajev. Celkovo stále vedie iný ruský reprezentant Dmitrij Sotnikov, pred Nikolajevom má k dobru 1:46 min, obhajca vlaňajšieho prvenstva Gerard de Rooy z Holandska zaostáva na tretej priečke o 2:20 min.

Organizátori museli zmeniť trasu druhej časti maratónu pre pretrvávajúce dažde. Z pôvodného 492 km dlhého meraného úseku motocykle, štvorkolky a automobily absolvovali 417 km, kamióny dokonca len 171 km. V stredu 11. januára na účastníkov čaká už čisto argentínska etapa zo Salty do Chilecita s meraným úsekom 406 km (celkovo 977 km).

Rely Dakar 2017 – 8. etapa:

Motocykle: 1. Joan Barreda Bort (Šp.) Honda 4:28:21 h, 2. Matthias Walkner (Rak.) KTM +3:51 min, 3. Sam Sunderland (V. Brit.) KTM +3:54, 4. Michael Metge (Fr.) Honda +4:25, 5. Juan Pedrero García (Šp.) Sherco TVS +6:00, 6. Paulo Goncalves (Portug.) Honda +7:06,… 13. Štefan Svitko (SR) KTM +11:55
Priebežne po 8. etape: 1. Sam Sunderland (V. Brit.) KTM 22:01:08 h, 2. Pablo Quintanilla (Čile) Husqvarna +20:58 min, 3. Adrien van Beveren (Fr.) Yamaha +28:49, 4. Matthias Walkner (Rak.) KTM +34:14, 5. Gerard Farrés (Šp.) KTM +34:24, 6. Xavier de Soultrait (Fr.) Yamaha +50:10,… 17. Štefan Svitko (SR) KTM +2:05:27

Kamióny: 1. Martin van den Brink (Hol.) Renault 1:55:20 h, 2. Federico Villagra (Arg.) Iveco +17 s, 3. Eduard Nikolajev (Rus.) Kamaz +42, 4. Dmitrij Sotnikov (Rus.) Kamaz +2:42 min, 5. Ton van Genugten (Hol.) Iveco +3:49, 6. Sergej Viazovič (Biel.) Maz +5:54
Priebežne po 8. etape: 1. Dmitrij Sotnikov (Rus.) Kamaz 17:52:20 h, 2. Eduard Nikolajev (Rus.) Kamaz +1:46 min, 3. Gerard de Rooy (Hol.) Iveco +2:20, 4. Federico Villagra (Arg.) Iveco +29:06, 5. Pascal de Baar (Hol.) Renault +45:34, 6. Peter Versluis (Hol.) Man +57:56

Viac na túto tému: #Štefan Svitko #Rely Dakar 2017