Varga začal olympijskú sezónu na 14. mieste

Slovenský reprezentant Richard Varga obsadil 14. miesto v pretekoch Svetovej triatlonovej série v austrálskom Gold Coast.

09.04.2016 10:01 , aktualizované: 13:02
Richard Varga Foto: ,
Richard Varga.

Dlhodobo najlepší slovenský triatlonista a už istý účastník olympijských hier v Riu de Janeiro o jednu priečku vylepšil svoje umiestnenie z letoviska v štáte Queensland spred roka. Víťazom sa stal Španiel Mario Mola (1:46:27 h). Varga za ním zaostal o 2:02 min. Pre 27-ročného slovenského reprezentanta dlhodobo sa pripravujúceho na Britských ostrovoch boli preteky v Gold Coast prvými po päťmesačnej príprave a od septembrového finále WTS 2015 v Chicagu, v ktorom predčasne odstúpil pre zranenie. Po úvodnej plaveckej časti v mori Varga ako tradične viedol, na bicykli bol súčasťou vedúcej 11-člennej skupinky, ale v záverečnom behu sa posúval na konečné 14. miesto až z pozície v tretej desiatke. Po 5 km už bol dvadsiaty, po 6,25 km šestnásty a na méte 7,5 km dokonca trinásty. V závere ho ešte predstihol Mexičan Crisanto Grajales.

„Nespadol som, neodpadol som od horúčavy a napokon som si zobral štrnáste miesto. Prvé preteky sezóny nie sú nikdy moje najlepšie, takže s mojím výkonom som spokojný. Dnes som mal so sebou aj ‚lucky penny‘ od kamarátov Sally a Tonyho. Nesklamalo. Teším sa už na ďalšiu súťaž a verím, že moja výkonnosť bude stúpať,“ uviedol Richard Varga na svojej facebookovej prezentácii.

Skvelý Mola predĺžil svoju víťaznú tohtoročnú sériu, keď predtým sa tešil z triumfu aj na úvodnom podujatí WTS v Abú Zabí v SAE a tiež na prvých pretekoch Svetového pohára v austrálskej Mooloolabe. V záverečnej bežeckej časti sa Mola dlho držal na čele bok po boku spoločne s anglickým favoritom Jonathanom Brownleem, ale na konci ušiel svojim súperom a napokon bol v cieli o 26 sekúnd skôr ako jeho krajan Fernando Alarza. J. Brownlee na treťom mieste zaostal o 41 sekúnd. V rebríčku Svetovej triatlonovej únie 2016 je Mola suverénne na čele, Vargovi patrí až 25. pozícia, keďže prvé preteky WTS v SAE vynechal.

„Bolo to naozaj náročné. Jonny bol veľmi silný počas takmer celej bežeckej časti. Som veľmi šťastný aj z toho, že Fernando skončil napokon druhý. Ja som sa počas celých pretekov cítil výborne. Snažil som sa kontrolovať situáciu na čele v cyklistickej časti, aby som to mal potom v behu jednoduchšie. Podarilo sa mi to a som spokojný,“ vravel 26-ročný Mario Mola podľa webu triathlon.org.

V Gold Coast triatlonisti absolvovali klasické objemy 1,5 km plávania v mori, 40 km na bicykli a záverečný beh na 10 km. Podľa „live“ sekcie pretekov sa súťažilo pri teplote 32,1 °C. Medzi ženami zvíťazila Britka Helen Jenkinsová (1:56:03).

Výsledky – Svetová séria v triatlone (WTS) – Gold Coast (Aus.) – objemy 1,5 km + 40 km + 10 km:

Muži: 1. Mario Mola 1:46:27 h, 2. Fernando Alarza (obaja Šp.) +26 s, 3. Jonathan Brownlee (V. Brit.) +41, 4. Ryan Bailie (Aus.) +1:02 min, 5. Ryan Fisher (Aus.) 1:17, 6. Joe Maloy (USA) +1:24,…14. Richard Varga (SR) +2:02.
Rebríček WTS 2016 (po 2 pretekoch): 1. Mario Mola (Šp.) 1600 bodov, 2. Fernando Alarza (obaja Šp.) 1373, 3. Ryan Bailie (Aus.) 1097,…9. Jonathan Brownlee (V. Brit.) 685,…25. Richard Varga (SR) 290.

Ženy: 1. Helen Jenkinsová (V. Brit.) 1:56:03 h, 2. Gwen Jorgensenová (USA) 1:56:44, 3. Andrea Hewittová (N. Zél.) 1:56:45, 4. Flora Duffyová (Ber.) 1:56:58, 5. Rachel Klamerová (Hol.) 1:58:06, 6. Katie Zaferesová (USA) 1:58:14.
Rebríček WTS 2016 (po 2 pretekoch): 1. Helen Jenkinsová (V. Brit.) 1485 bodov, 2. Flora Duffyová (Ber.) 1266, 3. Jodie Stimpsonová (V. Brit.) 1139

Viac na túto tému: #triatlon #Richard Varga