Úvod sezóny v ďalekej Austrálli sa slovenským vodným slalomárom vydaril nad očakávanie.

07.02.2016 11:06
Matej Beňuš Foto: ,
Matej Beňuš.

Kanoista Matej Beňuš a deblkanoisti Ladislav a Peter Škantárovci sa stali víťazmi kvalitne obsadených pretekov Australian Open, ktoré boli vstupnou súťažou do olympijského roka.

V C1 mužov na olympijskom kanáli v Penrithe boli vo finále slovensko-české stupne víťazov. Za víťazným Beňušom skončili Lukáš Rohan a Stanislav Ježek. Už istý účastník olympijských hier v brazílskom Riu de Janeiro Beňuš absolvoval svoju jazdu bez trestných sekúnd a triumfoval s vyše trojsekundovým náskokom . “S pretekmi som veľmi spokojný, vyhral som aj kvalifikáciu a potom finále o 3,3 sekundy v nabitej konkurencii. A to napriek tomu, že na divokej vode som len necelé dva týždne. Je to veľmi dobrý štart do olympijskej sezóny,” zhodnotil po pretekoch momentálne jediný slovenský vodný slalomár s istou miestenkou do Ria. "O dva týždne nás tu čakajú ďalšie preteky – majstrovstvá oceánie, ktoré sú zároveň aj olympijskou kvalifikáciou pre Austráliu a Nový Zéland. Ja som v Austrálii aj s rodinou, čo mi určite pridáva na pohode,” dodal spokojne víťaz Svetového pohára z vlaňajška Matej Beňuš podľa SPR media.

Bratranci Škantárovci triumfovali vo finále C2 o jedinú stotinku sekundy pred Talianmi Pietrom Camporesim a Niccolom Ferrarim. Tretí skončili Francúzi Pierre-Antoine Tillard a Edern Le Ruyet 103,63. Do finále sa neprebojovala druhá slovenská posádka deblkanoe Juraj Skákala, Matúš Gewissler. V semifinále obsadili s jednou chybou 14. miesto. Finálové zastúpenie malo Slovensko aj medzi kanoistkami. V K1 sa Soňa Stanovská medzi 10 najlepších neprebojovala, ale v C1 obsadila konečné 8. miesto. Zvíťazila domáca favoritka Jessica Foxová. Veteránka Elena Kaliská len tesne prišla o finálovú účasť. Dvojnásobná olympijská víťazka skončila v semifinále K1 dvanásta. Až štvornásobné zastúpenie malo Slovensko v semifinále súťaže kajakárov, ale do finále neprekĺzol ani jeden. Martin Halčin na 13. mieste zaostal za postupovou desiatkou iba o 25 stotín sekundy.

C1 muži – finále: 1. Matej Beňuš (SR) 94,32 s (0), 2. Lukáš Rohan 97,63 (0), 3. Stanislav Ježek (obaja ČR) 97,75 (0).
C1 ženy – finále: 1. Jessica Foxová (Aus.) 109,27 (2), 2. Rosalyn Lawrenceová 111,20 (0), 3. Alison Borrowsová (všetky Aus.) 116,03 (0),…8. Soňa Stanovská (SR) 129,91 (2).
C2 muži – finále: 1. Ladislav Škantár, Peter Škantár (SR) 103,09 s (0), 2. Pietro Camporesi, Niccolo Ferrari (Tal.) 103,10 (0), 3. Pierre-Antoine Tillard, Edern Le Ruyet (Fr.) 103,63 (0),… 14. Juraj Skákala, Matúš Gewissler (SR) 112,48 (2) – zo semifinále nepostúpili do finále
K1 ženy – finále: 1. Corinna Kuhnleová (Rak.) 98,33 s (0), 2. Ricarda Funková (Nem.) 103,85 (2), 3. Veronika Vojtová (ČR) 104,90 (2),… 12. Elena Kaliská 108,65 (0), 16. Soňa Stanovská (obe SR) 110,93 – zo semifinále nepostúpili do finále
K1 muži – finále: 1. Vít Přindiš (ČR) 89,65 s (0), 2. Daniele Molmenti (Tal.) 90,09, 3. Peter Kauzer (Slovin.) 90,19,… 13. Martin Halčin 92,62 (0), 21. Jakub Grigar 95,08 (2), 35. Andrej Málek 104,13 (6), 39. Samuel Stanovský (všetci SR) 150,50 (52) – zo semifinále nepostúpili do finále

Viac na túto tému: #Matej Beňuš #vodný slalom #Ladislav a Peter Škantárovci