Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

Baku sa nemusí kopírovať, hry majú budúcnosť

Európske hry v Baku ukázali, že podobný produkt má na kontinentálnom športovom trhu miesto a doteraz chýbal. Nie sú bez perspektívy, všetko však teraz bude závisieť aj od postoja európskych športových federácií.

29.06.2015 09:12
olympic games, baku Foto:
Olympijské hry v Baku 2015.
debata

EH by sa mali konať každé štyri roky. Do budúcna by ich prestíži pomohlo, aby boli majstrovstvami Európy aj v iných športoch, v Baku sa o kontinentálne tituly bojovalo len v zápasení a džude.

Ďalšou možnosťou na zvýšenie záujmu o účasť je, že by boli kvalifikáciou na olympijské hry. Do budúcnosti pomôže atraktivite aj kompletný atletický program a plávanie s účasťou špičky, ktorá tentoraz v oboch športoch pri Kaspickom mori chýbala. Z EH profitujú najmä menšie európske federácie, ich športy dostávajú pri tomto modele väčší mediálny priestor i pozornosť od fanúšikov.

Baku prinieslo viaceré inovatívne prvky. Zaujímavou myšlienkou bol Európsky športový park, v ktorom sa zišli súťaže v plážovom futbale i volejbale, basketbale 3×3, vodnom póle i všetky plavecké disciplíny. S výnimkou plaveckého bazéna boli všetky športoviská v tomto komplexe dočasné, po skončení EH ich rozmontujú a môžu využiť na iných miestach.

„Podobný koncept by privítal aj každý organizátor olympijských hier. Divák na malom priestore videl množstvo športov. Celkovo športoviská v Baku patria medzi najlepšie vo svete,“ uviedol generálny sekretár Slovenského olympijského výboru Jozef Liba, ktorý je aj členom koordinačnej komisie Európskych olympijských výborov pre EH a prípravy mohol sledovať zblízka.

Baku usporiadalo EH porovnateľné s olympijskými hrami. V podobnom rozsahu môže uchopiť podujatie len málo európskych miest. V budúcnosti však organizátori budú dbať predovšetkým na ekonomickú návratnosť podujatia. „Je potrebné si uvedomiť, v akom prostredí sme sa nachádzali. Možno podobný príklad boli prvé olympijské hry mládeže v Singapure. Potom prišiel Innsbruck so zimnými a nastavil zrkadlo, že za málo peňazí je veľa muziky. Azerbajdžan urobil maximum pre úspech, chcel sa ukázať, že má peniaze a vie organizovať podujatia. Nebolo by však správne, keby teraz chcel každý kopírovať Baku. Každá krajina má svoje špecifiká,“ myslí si Jozef Liba.

Snahou Európskych olympijských výborov bude dostať podujatie aj do západnej časti kontinentu. „Musíme sa pozrieť na to aj reálne, v ktorých krajinách je záujem o veľké podujatia. Mnohé západné štáty momentálne neorganizujú veľké podujatia, hlad po nich je momentálne v strede a na východe Európy. Je to dané aj históriou, v minulosti nemali možnosť usporiadať podobné súťaže, kým na západe je momentálne trh nasýtený. Pravda, sú tu aj iné vplyvy vrátane politických,“ hovorí Liba.

Pôvodne pridelili II. európske hry Holandsku, ktoré ich chcelo usporiadať vo viacerých mestách krajiny. Tento model by sa mohol využiť aj v budúcnosti. Žije tiež myšlienka cezhraničnej spolupráce viacerých miest pri organizácii. „Aj to je cesta do budúcnosti, spolupráca miest z viacerých krajín na organizácii,“ dodal Jozef Liba.

debata chyba
Viac na túto tému: #európske hry v Baku