Kanoisti si sklamanie vynahradili v hliadkach. Na MS obhájili zlato

Slovenským reprezentantom vo vodnom slalome sa podarilo obhájiť titul majstrov sveta v pretekoch hliadok 3xC1.

20.09.2014 16:21 , aktualizované: 23:44
Alexander Slafkovský, Matej Beňuš, Michal Martikán Foto: ,
Zlaté slovenské trio. Zľava: Alexander Slafkovský, Matej Beňuš a Michal Martikán.

Na šampionáte v americkom Deep Creeku získalo trio Michal Martikán, Alexander Slafkovský a Matej Beňuš zlaté medaily, keď druhých Čechov zdolali o 99 stotín sekundy. Bronz si v Deep Creeku vybojovali Slovinci.

Slovenské trio bolo krátko po súťaži sklamané, keďže s ôsmimi trestnými sekundami figurovalo na 2. mieste za Čechmi. Okamžite však vedúci slovenskej výpravy Róbert Orokocký podal protest, keďže rozhodcovia započítali ako chybný aj prejazd Mateja Beňuša cez devätnástu bránku, ktorú rozhýbal Alexander Slafkovský. Po 45-minútovej porade arbitri uznali pravdu na slovenskej strane a zmenili výsledky. Slováci mali na kanáli v Deep Creeku najrýchlejšiu jazdu a o titul ich napokon nepripravilo ani šesť trestných sekúnd. „Trocha ma prekvapilo, že ten protest rozhodcovia uznali. Bol však oprávnený, keďže nebol tam žiaden dotyk. Môj prejazd tej bránky nebol sporný, rozhodca to však videl inak a museli sme čakať. Piaty titul majstra sveta je super. Pred pár rokmi sme ani nedúfali, že vyhráme päťkrát v rade. Nie je to však náplasť za súťaž jednotlivcov, lebo individuálne preteky sú individuálne. V nich ma môj výsledok mrzí o to viac, že 21 brán som išiel na medailu a potom sa mi spravila zlá voda a nedotiahol som to do konca. Titul v tímoch však vždy poteší,“ tvrdil Matej Beňuš.

Martikán, Slafkovský a Beňuš natiahli sériu triumfov na MS v 3×C1 už na päť. Začala sa v Seu d'Urgell 2009 a pokračovala pred Deep Creekom aj v Tacene 2010, Čunove 2011 a Prahe 2013. Pre Slovensko vybojovali Martikán, Slafkovský a Beňuš v hliadkach 3×C1 siedmu zlatú a celkovo ôsmu medailu (7 – 0 – 1). „Zlato je vždy lepšie ako striebro. Ak by sme boli druhí, potom by nás to mrzelo, že sme boli druhí nezaslúžene. Dúfam, že dlhé čakanie na výsledok protestu v mokrých veciach nebude mať nejaké následky. Stupne pre víťazov sú satisfakciou za celú sezónu. Neviem, či sa v blízkej dobe objaví podobne zohraná trojka ako tá naša. Päť titulov je neopakovateľných,“ uviedol Alexander Slafkovský.

K cennému kovu boli Slováci blízko aj v 3×K1 mužov. Trio Martin Halčin, Ján Šajbidor a Matúš Hujsa dlho viedlo a napokon obsadilo 4. priečku. Od medaily delilo Slovákov 1,81 sekundy. Zlato získali Francúzi, ktorí dominovali aj v pretekoch singlkajakov.

V hliadkach žien 3×C1 triumfovali Češky.

Finále C1 Slovákom nevyšlo, skončili bez medaily

Vo finále C1 Slováci medailu nezískali. Úradujúci majster Európy v C1 mužov Alexander Slafkovský obsadil 7. miesto, Matej Beňuš skončil na 9. priečke. Vo finále chýbal Michal Martikán, ktorého klasifikovali v semifinále na 12. pozícii. Novým majstrom sveta sa stal Američan s francúzskymi koreňmi Fabien Lefévre.

Dvojici Slovákov sa nevydarili podľa predstáv finálové jazdy. Alexander Slafkovský pokazil prejazd štrnástej bránky a ťukol si aj na 22. Bez týchto dvoch dotykov by sa stal opäť vicemajstrom sveta. „Deväť mesiacov tréningu a dva desaťcentimetrové úskoky a bolo po sezóne. Čas som mal výborný, ale s dvoma dotykmi sa nedá vyhrať. Boli to nešťastné dotyky, hore mi ustrelila špica. Stačilo 5 cm a nedotkol by som sa jej. Na poslednej protivodnej bránke som si myslel, že už som vonku, potreboval som sa natiahnuť po záber a dotkol som sa,“ povedal Alexander Slafkovský. Matejovi Beňušovi nevyšiel záver jazdy, čisto neprešiel 22. a 23. bránku a vo vyrovnaných pretekoch sa musel uspokojiť s 9. pozíciou. „Do 21. bránky sa mi išlo dobre, cítil som, že to môže byť medaila. Vlnka mi zdvihla špičku, urobil som dve chyby za sebou a tie ma stáli to lepšie umiestnenie,“ uviedol Matej Beňuš.

Krátko po pretekoch sa tešil z titulu Benjamin Savšek. Američania však podali protest a rozhodcovská jury posúdila jeden z prejazdov Lefévra ako dobrý, odpísala mu dve trestné sekundy a posunula ho na prvé miesto. Lefévre triumfoval s náskokom 1,8 sekundy pred Savšekom. Bronz patrí Nemcovi Franzovi Antonovi, jeho kolega z deblkanoe Jan Benzien skončil štvrtý. Lefévre je vodnoslalomárskym univerzálom. V USA žije od roku 2013. Tridsať­dvaročný rodák z Orléans jazdí úspešne aj kajak, v ktorom má dve medaily z olympijských hier. Na MS sa radoval zo siedmeho titulu, dvakrát vyhral K1 (2002, 2003), dvakrát hliadky kajakárov (2005, 2006) a dvakrát hliadky kanoistov (2010, 2011).

V K1 mužov dominovali Francúzi, ktorí obsadili kompletné pódium. Majstrom sveta sa stal Boris Neveu, striebro získal Sebastien Combot a bronz Mathieu Biazizzo. Na MS chýbali pre zranenia dve veľké hviezdy Peter Kauzer zo Slovinska (rameno) a Daniele Molmenti z Talianska (havária krátko pred odchodom do USA). Do finále sa nedostali Slováci Martin Halčin, Ján Šajbidor a ani Matúš Hujsa. Majster sveta v C1 Lefévre skončil v K1 na 10. mieste.

V C1 žien sa radovala z úspechu favorizovaná Austrálčanka Jessica Foxová.

Výsledky – majstrovstvá sveta vo vodnom slalome v Deep Creeku:

C1 muži – finále: 1. Fabien Lefévre (USA) 106,82 (0), 2. Benjamin Savšek (Slovin.) 108,62 (0), 3. Franz Anton 110,30 (0), 4. Jan Benzien (obaja Nem.) 110,50 (0), 5. Takuja Haneda (Jap.) 110,89 (0), 6. Thomas Quinn (V. Brit.) 112,18 (0), 7. Alexander Slafkovský 112,51 (4), … 9. Matej Beňuš 113,24 (4), 12. Michal Martikán (všetci SR) – nepostúpil do finále

K1 muži – finále: 1. Boris Neveu 101,61 (0), 2. Sebastien Combot 102,34 (2), 3. Mathieu Biazizzo (všetci Fr.) 102,92 (0), 4. Thomas Bersinger (Arg.) 104,23 (2), 5. Lucien Delfour (Aus.) 104,97 (0), 6. Giovanni de Gennaro (Tal.) 104,85, … 11. Martin Halčin, 29. Ján Šajbidor, 41. Matúš Hujsa (všetci SR) nepostúpili do finále

C1 ženy – finále: 1. Jessica Foxová (Aus.) 132,85 (4), 2. Mallory Franklinová (V. Brit.) 138,78 (6), 3. Oriane Reboursová (Fr.) 139,62 (6), 4. Kateřina Hošková (ČR) 143,03 (2), 5. Rosalyn Lawrenceová (Aus.) 147,97 (2), 6. Martina Šatková (ČR) 148,41 (6)

Hliadky 3×C1 muži: 1. Slovensko (Michal Martikán, Alexander Slafkovský, Matej Beňuš) 125,10 (6), 2. Česko (Michal Jáně, Vítězslav Gebas, Jan Mašek) 126,09 (4), 3. Slovinsko (Benjamin Savšek, Luka Božič, Anže Berčič) 127,84 (6), 4. USA 128,02 (2), 5. Francúzsko 128,45 (2), 6. Nemecko 129,46 (4)

Hliadky 3×K1 muži: 1. Francúzsko (Mathieu Biazizzo, Sebastien Combot, Boris Neveu) 112,79 (2), 2. Česko (Jiří Prskavec, Vavřinec Hradílek, Vít Přindiš) 115,11 (2), 3. Veľká Británia (Richard Hounslow, Joseph Clarke, Thomas Brady) 123,24 (2), 4. Slovensko (Martin Halčin, Ján Šajbidor, Matúš Hujsa) 125,05 (4), 5. Taliansko 125,97 (10), 6. Slovinsko 126,50 (6)

Hliadky 3×C1 ženy: 1. Česko (Kateřina Hošková, Monika Jančová, Martina Satková) 170,22 (8), 2. Veľká Británia (Mallory Franklinová, Jasmine Royleová, Ellidh Gibsonová) 181,83 (14), 3. Francúzsko (Caroline Loirová, Orlane Reboursová, Lucie Bauduová) 218,69 (58)

Viac na túto tému: #MS #Matej Beňuš #Alexander Slafkovský #Michal Martikán #vodný slalom #Deep Creek