Národný beh Devín-Bratislava vyhral prvýkrát Keňan

Víťazom 67. ročníka Národného behu Devín-Bratislava sa na 11,625 km dlhej trati stal prvý raz v histórii kenský vytrvalec.

13.04.2014 12:19
Joel Maina Mwangi Foto: ,
V흻az 67. ročníka Národného behu Devín - Bratislava Keňan Joel Maina Mwangi v cieli.

Joel Mwangi dosiahol najlepší výkon na tejto trati v histórii, keď mu namerali rovných 34 min. Pre 28-ročného člena maďarského Benedek Teamu to bolo už tretie prvenstvo v Bratislave, v roku 2011 vyhral polmaratón a minulú nedeľu aj maratón. Na druhej priečke skončil Oleksander Matvijčuk z Ukrajiny reprezentujúci bardejovský klub JM Demolex, ktorý za Mwangim zaostal o 13 s. Aj tretia priečka patrila Ukrajincovi v službách Demolexu Dmytrovi Lašynovi za čas 34:28 min. Najlepší zo Slovákov bol v nezvyčajne silnej konkurencii čerstvý polmaratónsky majster SR Jozef Urban (JM Demolex), ktorý historickú trať zvládol za 35:23 min.

V súťaži žien dominovala londýnska olympionička Katarína Berešová (TJ Obal servis Košice), ktorá zvíťazila už šiesty raz a len jedno prvenstvo ju delí od rekordérky Močáriovej, ktorá zvíťazila sedemkrát. Berešová podobne ako Mwangi dosiahla najlepší čas v histórii, namerali jej 39:31 min. Zverenka trénera Valisku zdolala o 39 s Keňanku Gladys Biwottovú, tretia skončila Maďarka Zita Kácserová (40:30 min). Na 67. ročník Národného behu Devín-Bratislava bolo prihlásených dovedna 6566 bežcov.