MS hádzanárok vyhrali Rusky, bronz patrí Nórsku

Hádzanárky Ruska obhájili titul svetových šampiónok. V nedeľňajšom finále XIX. majstrovstiev sveta v Číne zvíťazili v Nan-ťingu nad Francúzskom 25:22 (14:11) a svojmu súperovi odplatili prehru (23:24) zo štvrťfinálovej skupiny.

20.12.2009 11:32 , aktualizované: 14:13
hádzaná Rusko MS výhra Foto: ,
Víťazný tím Ruska.

Rusky zopakovali svoj triumf spred dvoch rokov a získali už štvrtý titul pre svoju krajinu (2001, 2005, 2007, 2009). K nim sa môžu pripočítať aj tri svetové prvenstvá z éry Sovietskeho zväzu.

Francúzky nevyužili šancu vybojovať si zlaté medaily po roku 2003 druhýkrát v histórii MS. Reprezentantky krajiny galského kohúta nepredĺžili svoje víťazné ťaženie na tohtoročnom šampionáte, keď po siedmich výhrach v rade zaváhali v tom rozhodujúcom dueli a domov si odvážajú po druhý raz striebro (na 2. priečke skončili aj na MS 1999).

Bronzové medaily si na MS v Číne zabezpečili reprezentantky Nórska, ktoré v nedeľňajšom stretnutí o 3. miesto zdolali v Nan-ťingu Španielsko 31:26 (15:9). Severanky síce neobhájili 2. priečku spred dvoch rokov, ale do ich bohatej medailovej zbierky pribudol k jednému zlatu, trom striebram už tretí bronz.

Na rozdiel od vzájomného duelu vo štvrťfinálovej fáze, v ktorom Nórky obrátili výsledok z nepriaznivého polčasového stavu 8:14 na konečných 27:24, tentoraz nenechali nič na náhodu a od úvodu držali taktovku vo svojich rukách. V prvej tridsaťminútovke si zverenky trénera Thorira Hergeirssona vypracovali pohodlný šesťgólový náskok, ktorý už z rúk v druhom dejstve nepustili. Španielky si na prvý cenný kov z MS musia ešte počkať.

Finále:

Rusko – Francúzsko 25:22 (14:11)

Rusko: Suslinová, Sedojkinová – Postnovová 3, Droninová 1, Dmitrievová 8/2, Levinová 3, Petrovová, Andrjušinová 2, Muravjevová 1, Vetkovová 2, Žilinskaiteová, Korolevová, Turejová 3/1, Chmyrovová 2
Francúzsko: Leynaudová, Darleuxová – Goudjová, Dancetteová, Ayglonová, Pineauová 6, Mendyová, Baudouinová, Dembeleová 4, Deroinová, Tervelová, Limalová 2, Piejosová 2, Signateová 8
Pok. hody: 6/3 – 1/0, vylúčené: 5 – 3, rozhodovali: Gjeding a Hansen (obaja Dán.), 13 000 divákov

Po vyrovnanom úvode si Rusky v strednej časti I. polčasu vypracovali trojgólový náskok (10:7), ktorý si udržali až do prestávky (14:11). V úvode druhej tridsaťminútovky Francúzky znížili na rozdiel jediného gólu (14:15 v 36. a 15:16 v 37. min), ale obhajkyne prvenstva potom opäť zapli na vyššie obrátky a necelých dvanásť minút pred koncom vyhrávali už 22:17, čo bolo ich najvyššie vedenie vo finále. Ruskám nezachytala brankárka Suslinová, ale medzi troma žrďami ju potom výborne zastúpila Sedojkinová, ktorá mala takmer 40-percentnú úspešnosť zákrokov a prispela výraznou mierou k triumfu 25:22.

zápas o 3. miesto:

Španielsko – Nórsko 26:31 (9:15)
Najviac gólov: Aguilarová 5, Albertová, Mangueová po 5/3 – Frafjordová 7, Lundeová-Borgersenová a Herremová po 6, 10 000 divákov