Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

Olympiáda sa vracia ku klasike. V krajine jej veličenstva

V jedálňach olympijskej dediny už rozvoniava rozmanité jedlo, športovci zaberajú na tréningoch a všade hliadkujú vojaci v červených baretkách i ozbrojení policajti. Všetko je už nachystané. Aj niekoľko tisíc medailí pre tých najlepších. Výroba každej z nich trvala v kráľovskej mincovni v Llantrisante asi desať hodín. Cesta k nej však zaberie roky, niekedy celú kariéru a často zostane nedokončená...

27.07.2012 06:00
Londýn 2012 Foto:
V Londýne je všetko pripravené na začiatok olympijských hier.
debata (6)

V Londýne v pi­atok slávnostne otvoria Hry XXX. olympiády. Na futbalových trávnikoch sa súperí o body už dva dni. Pre väčšinu z desaťtisíc športovcov bude nasledujúcich šestnásť dní vrcholom štvorročného snaženia. Skúškou odolnosti prejde aj hostiteľské mesto, kam mieri pol milióna fanúšikov a turistov.

Londýn sľúbil pred siedmimi rokmi nezabudnuteľné hry, ktoré budú kombináciu tradície a moderny. Po veľkolepom Pekingu sa olympiáda v krajine jej veličenstva vracia ku klasike. O olympijské kovy sa hrá aj v historických športových chrámoch – na štadióne Wembley či na kurtoch vo Wimbledone.

Budú to prvé hry ovplyvnené hospodárskou krízou. Čínsky Peking pred štyrmi rokmi nešetril a minul vyše 30 miliárd eur, Londýnu stačila necelá tretina. A aj to mnohým Britom nevonia, veď pôvodný rozpočet predstavoval iba tri miliardy. Podľa prívržencov hier olympiáda zvýši popularitu hostiteľskej krajiny a prispeje k rozvoju cestovného ruchu. Odporcovia argumentujú tým, že pre takéto tvrdenia neexistujú dôkazy.

Londýn získal právo usporiadať OH 2012 pred siedmimi rokmi v napínavých voľbách v Singapure. V súboji svetových metropol zdolal Moskvu, New York, Madrid i Paríž. Ako prvé mesto v histórii hostí najväčší športový festival už tretíkrát (predtým v rokoch 1908 a 1948). Dvadsaťštyri hodín po volebnom úspechu zažila Veľká Británia šok. Nálože odpálené samovražednými atentátnikmi v troch súpravách metra a v jednom poschodovom autobuse usmrtili v Londýne 52 ľudí. Aj preto kládli organizátori hier mimoriadny dôraz na bezpečnosť.

Niekdajší skvelý míliar Sebastian Coe, šéf kandidatúry a neskôr aj organizačného výboru, sa odhodlal na svoj najdlhší beh. Dnes je v cieľovej rovinke. „V príprave hier sme dosiahli veľký úspech, no teraz nastal kľúčový okamih,“ vyhlásil Coe v predvečer otvorenia olympiády. „Som veľký optimista,“ reagoval šéf Medzinárodneho olympijského výboru Jacques Rogge. „Pre mňa je to veľmi jednoduché. Ak budú šťastní športovci, budem aj ja,“ dodal Coe.

Slovensko vyslalo na britské ostrovy najmenšiu výpravu v histórii. Je v nej iba 46 športovcov, ale viacerí s medailovým snom. Či sa im naplní, ukážu už najbližšie dni.

James Bond aj Paul McCartney. Ceremoniál bude nezabudnuteľný

Čo má spoločné chudobný chlapec z Indie, skupina britských mladíkov závislých na heroíne a pätnásťtisíc účinkujúcich na Olympijskom štadióne v Londýne? Všetci sú hrdinami príbehov Dannyho Boyla. Úspešný britský režisér, tvorca kultovej snímky Transpotting a diváckeho hitu Milionár z chatrče (za ktorý dostal osem Oscarov) má v piatok večer pripútať k televíznym obrazovkám miliardu divákov. Otvárací ceremoniál olympijských hier patrí tradične k najsledovanejším projektom. Londýn 2012 nebude výnimkou.

Dopátrať sa k informáciám o šou Dannyho Boyla je ťažšie ako objaviť bájnu Atlantídu, posťažovala sa britská tlač. Keď sa tento týždeň uskutočnila na Olympijskom štadióne generálka, režisér požiadal 60-tisíc divákov, aby zachovali tajomstvo. V dnešnej dobe facebooku, twitteru a non-stop spravodajstva takmer nepredstaviteľná vec. Ľudia však poslúchli. Na otázky zvedavých novinárov odpovedali pri odchode zo štadióna stručným: No comment! Alebo vôbec. Boyle vypúšťa spod pokrievky len voňavé výpary, ktoré majú ešte viac zvýšiť zvedavosť a prilákať. Čo by teda nemalo chýbať vo veľkolepej šou?

Redgrave, Beckham, princ, či niekto iný?
Už tradične to býva prvá olympijská tajnička. Kto zapáli olympijský oheň? Médiá špekulujú, potenciálni kandidáti mlčia. Britská BBC ponúkla niekoľko mien aj s kurzami ako v stávkovej kancelárii: Steve Redgrave, päťnásobný olympijský víťaz vo veslovani, kurz 1:2. Daley Thompson, dvojnásobný olympijský šampión v desaťboji, kurz 1:5. Princ William, člen kráľovskej rodiny a ambasádor britského olympijského tímu, kurz 1:5. David Beckham, anglická futbalová ikona, kurz 1:5. Sir Roger Bannister, prvý muž, ktorý zabehol míľu pod štyri minúty, kurz 1:6. Komentátori tiež pripúšťajú možnosť, že oheň zapáli skupina športovcov (napríklad päť symbolizujúc päť olympijských kruhov) alebo sa rozhorí bez ľudského pričinenia, do čaše ho dopraví nejaký mechanizmus.

Ceremoniál sa začne o 21.00 miestneho času (na Slovensku 22.00), hoci Boyle chcel pôvodne symbolický štart o 20.12. Z vrtuľní­ka sa spustí na štadión agent 007 James Bond a úvod predstavenia ohlási 27-tonový zvon. Do toho zaznejú slová zo Shakespearovej hry Búrka. Na ploche štadióna vyrastie originálna britská farma so živými zvieratami i kriketové ihrisko. Exkurzia do minulosti ukáže aj sufražetky či príchod karibských imigrantov do Británie v roku 1948. Z repro­duktorov budú hrať Beatles, Sex Pistols, Frankie Goes to Hollywood i Amy Winehouse, naživo Paul McCartney. To všetko bez záruky.

Istý je rozpočet. Fantastická prezentácia krajiny a jej hlavného mesta bude stáť 27 miliónov libier (34,5 milióna eur). Keď Boyle žiadal na sklonku minulého roka peniaze navyše, nestretol sa s pochopením verejnosti, ani médií. „Keď sa pozrieme na hodnotu šeku, ktorý dostal, niet pochýb, že výsledkom bude skôr Milionár než Chatrče,“ uviedol Telegraph parafrázujúc názov jeho najúspešnejši­eho filmu.

Hry otvorí kráľovná Alžbeta II., druhýkrát v histórii (predtým v Montreale 1976). Ceremoniál si na Olympijskom štadióne pozrie 80-tisíc divákov, medzi nimi aj nemecká kancelárka Angela Merkelová, ruský premiér Dmitrij Medvedev, manželka amerického prezidenta Michelle Obamová, ale aj Brad Pitt s Angelinou Jolie.

Jednotlivé výpravy budú na plochu pochodovať v abecednom poradí – s výnimkou Grécka (pôjde prvé) a Veľkej Británie (posledná). Slovenská výprava by sa mohla na Olympijskom štadióne objaviť okolo polnoci. Zástavu ponesie strelec Jozef Gönci.

Grilované holubice, nepresný parašutista. Čo môže pokaziť úvod hier?

Britský denník The Observer vybral zopár neopakovateľných prešľapov a kurióznych momentov, ktoré okorenili slávnostné ceremoniály veľkých športových podujatí v minulosti. S dovetkom – verme, že nič podobné sa počas piatkovej šou nestane.

Otvárací ceremoniál pekinskej olympiády 2008 na štadióne Vtáčie hniezdo zožal aplauz. Fantastické akrobatické kúsky či tanečné kreácie a pôsobivá bodka v podobe nádherného ohňostroja navnadila svet na veľkolepé hry. Napriek tomu sa organizátori nevyhli drobnému lapsusu.

Pár hodín po ceremoniáli vyšlo najavo, že roztomilé deväťročné dievčatko s vrkočmi Lin Miaoke, ktoré spievalo čínsku štátnu hymnu, v skutočnosti iba otváralo ústa. Hlas patril inej školáčke, sedemročnej Jang Peiji, ktorá vyhrala národnú spevácku súťaž, ale na obrazovkách sa nemohla objaviť pre škaredý chrup.

Kto vlastne spieval hymnu v Pekingu?

Na otváracom ceremoniáli ZOH 2010 vo Vancouvri mali vyrásť zo zeme štyri piliere, na ktoré malo vystúpiť kvarteto kanadských športových hrdinov s pochodňami a spoločne zapáliť oheň. Lenže jeden z pilierov sa vôbec nevysunul a rýchlokorčuliarka Catriona LeMay Doanová zostala bezradne stáť.

Zaplnený štadión Soldier Field v Chicagu sledoval v roku 1994 šou pred úvodným výkopom majstrovstiev sveta vo futbale. Na ihrisko vybehla soulová diva Diana Ross, spievala jeden zo svojich hitov a zdravila publikum. Vo finále svojho vystúpenia mala podľa scenára kopnúť loptu z penaltovej značky do bránky, ktorá sa vzápätí rozpadne. Lenže speváčka namierila úplne mimo…

Z Diany Ross by futbalistka určite nebola

Ešte väčší trapas sa stal počas otváracieho ceremoniálu OH 1988 v juhokó­rejskom Soule. Na olympijskom štadióne vypustili stovky holubíc, symbol mieru. Unavené a zmätené vtáky hľadali útočisko na obrovskej čaši, kde sa o pár minút rozhorel olympijský oheň a niekoľko holubíc v priamom prenose ugriloval.

Grilovačka holubov v Soule

V tom istom roku sa konal v Maroku Africký pohár národov vo futbale. Pred úvodným zápasom v Casablanke sa na štadión spustili parašutisti, ktorí pristávali v stredovom kruhu. Desiaty však netrafil a zachytil sa na stožiari s osvetlením, kde visel štyridsaťpäť minút, zatiaľ čo ceremoniál pokračoval. Smoliara potom zvesili dolu žeriavom.

6 debata chyba