Senzačný titul pre Bátika s Kučerom. Do Ria cestujú Škantárovci i Dukátová

Nemka Melanie Pfeiferová sa stal majsterkou Európy v ženskom kajaku na kontinentálnom šampionáte v Liptovskom Mikuláši.

15.05.2016 12:18 , aktualizované: 15:20
Jana Dukátová Foto: ,
Jana Dukátová.

V internom súboji dvoch najlepších Sloveniek o miestenku do Ria de Janeiro podľa predpokladov uspela Jana Dukátová. Zverenkyňa Róberta Orokockého napriek 4 trestným sekundám skončila na bronzovej 3. priečke a v pohode jej to stačilo na potvrdenie olympijskej miestenky.

Dukátová získala 13. medailu z ME v kariére, štvrtú s bronzovým leskom (4–5–4). V individuálnych súťažiach je to pre 32-ročnú Bratislavčanku štvrtý cenný kov a prvý bronz (1–2–1). Jej súperka, dvojnásobná olympijská víťazka Kaliská, predviedla dravú jazdu na hranici možností, ale nevyhla sa jednému „tuku“ na bránke číslo 14 a v okamihu prejazdu cieľom jej patrila druhá priečka.

Napokon sa zosunula na nepopulárnu štvrtú priečku. Na istotu olympijskej miestenky Kaliská potrebovala zisk titulu majsterky Európy a nemedailovú pozíciu Dukátovej.

"Ani neviem, čo ma viac teší. Bolo to náročné, cítila som veľký tlak a som rada, že to je za mnou. Rio je obrovská radosť. Mohla som to uzavrieť už minulý rok a mať tak pokojnejšiu zimnú prípravu. Na druhej strane som rada, že som skompletizovala zbierku z majstrovstiev Európy, mám už doma zlato aj striebro, a teraz som pridala bronz,“ uviedla Jana Dukátová v jednej z prvých reakcií.

K1 ženy – finále:
1. Melanie Pfeiferová (Nem.) 108,86 s (0), 2. Urša Krageljová (Slovin.) 109,44 (2), 3. Jana Dukátová (SR) 111,13 (4), 4. Elena Kaliská (SR) 111,90 (2),5. Kateřina Kudějová (ČR) 111,96 (4), 6. Maialen Chourrautová (Šp.) 112,74 (2).

Senzačný titul pre Bátika s Kučerom

Titul majstrov Európy v kategórii C2 si na domácej vode v Liptovskom Mikuláši senzačne vyjazdili slovenskí reprezentanti Tomáš Kučera a Ján Bátik. Pre oboch sú to prvé medaily na ME v tejto disciplíne v kariére, doteraz boli dvakrát zlatí a dvakrát bronzoví v hliadkach. Na olympijských hrách v Riu de Janeiro budú medzi deblkanoistami Slovensko reprezentovať Ladislav a Peter Škantárovci, ktorým stačilo na potvrdenie vytúženej miestenky šieste miesto.

Pod piatimi kruhmi sa predstavia po prvý raz. Trojnásobní olympijskí šampióni Pavol a Peter Hochschornerovci pokazili svoju finálovú jazdu a so 6 trestnými sekundami nemali nárok dostať sa na stupne víťazov. Skončili rovnako ako vlani na ME v Nemecku na 9. mieste. Zároveň prišli o možnosť rozšíriť svoju úctyhodnú zbierku troch zlatých a jednej bronzovej medaily spod piatich kruhov.

Liptovský Mikuláš je dejiskom európskeho šampionátu kanoistov na divokej vode po deviatich rokoch. Počas troch dní sa na trati Orava na Váhu predstaví 230 športovcov z 30 krajín, medzi nimi aj 18 Slovákov v 15 lodiach. Prvý vrchol sezóny bol pre domácich vodných slalomárov špecifický tým, že okrem medailí bojovali aj o miestenky na olympijské hry v brazílskom Riu de Janeiro.

Istotu účasti pod sochou Krista mal po sobote kajakár Jakub Grigar, už predtým si ju vybojoval aj kanoista Matej Beňuš. Zostávajúce dve kategórie K1 ženy a C2 spoznali mená slovenských olympionikov až počas nedele. Stali sa nimi Jana Dukátová a už spomenutí Ladislav a Peter Škantárovci.

C2 – finále:
1. Tomáš Kučera, Ján Bátik (SR) 112,70 s (2), 2. Luka Božič, Sašo Taljat (Slovin.) 113,16 (2), 3. David Schröder, Nico Bettge (Nem.) 113,23 (0),… 6. Ladislav Škantár, Peter Škantár 115,95 (4), 9. Pavol Hochschorner, Peter Hochschorner (všetci SR) 122,70 (6).

Hliadky C2 vydolovali zlato

Slovenské zlato sa zrodilo aj na záver „domácich“ majstrovstiev Európy vo vodnom slalome v Liptovskom Mikuláši.

Hliadka deblanoistov v zložení Pavol a Peter Hoschornerovci, Ladislav a Peter Škantárovci, Tomáš Kučera, Ján Bátik zvíťazila o 99 stotín sekundy pred Poliakmi a 1,75 s pred Rusmi. Víťazný slovenský čas bol 139,34 s s pr­irátanými 4 trestnými sekundami.

Poliaci na druhom mieste mali dotyky až s 5 bránkami, ale napriek 10 sekundám navyše si vybojovali striebro. Slovenská hliadka zvíťazila v kategórii 3× C2 v rovnakej zostave aj na ME pred rokom v nemeckom Markkleebergu.