Ostrčil i ženská K2 na 500 m sklamali, v semifinále skončili na chvoste

Slovenský kanoista Marián Ostrčil obsadil v semifinále C1 na 500 m v I. rozjazde časom 1:58,401 na OH v Pekingu predposledné ôsme miesto a do finále nepostúpil. Napodobnil tak výkon z dvojnásobnej trate, kde takisto neprešiel sitom semifinále. Za posledným postupovým miestom zaostal o 5,514 s.

21.08.2008 10:12 , aktualizované: 11:12
Marián Ostrčil, rýchlostná kanoisitka Foto:
Slovák Marián Ostrčil.

Dvadsaťsedemročný Bratislavčan na svojich súperov evidentne nestačil. Od štartu za nimi zaostával, frekvencia jeho záberov bola pomalšia ako u ostatných pretekárov. Prakticky od prvých záberov bol ôsmy a na tejto pozícii dopádloval až do cieľa. Za ním prišiel už iba outsider Sean Pangelinan z ostrova Guam.

Senzáciou bolo vyradenie olympijského víťaza z Atén 2004 a dvojnásobného majstra sveta na 500 m Nemca Andreasa Dittmera, ktorý v tom istom semifinále, v ktorom štartoval Ostrčil, skončil štvrtý a rovnako sa do semifinále nedostal.

V druhom semifinále zostali pred postupovými bránami Kanaďan Mark Oldershaw, ktorý na minuloročných majstrovstvách sveta v nemeckom Duisburgu na tejto trati skončil piaty, i Grék Andreas Kiligkaridis – ôsmy na 500 m z tohtoročných majstrovstiev Európy v Miláne.

Výsledky semifinále C1 (1. – 3. miesto postup do finále):
I. semifinále: 1. Jurij Šeban (Ukr.) 1:51,507, 2. Mathieu Goubel (Fr.) 1:52,239, 3. Quiang Li (Čína) 1:52,887, … 8. Marián Ostrčil (SR) 1:58,401
II. semifinále:
1. Attila Sándor Vajda (Maď.) 1:51,029, 2. Florin Georgian Mirončič (Rum.) 1:51,535, 3. Pawel Baraszkiewicz (Poľ.) 1:51,774

Nepostúpila ani ženská K2

Nedarilo sa ani kanoistkám Ivane Kmeťovej a Martine Kohlovej, ktoré obsadili v semifinále K2 na 500 m časom 1:46.380 siedme miesto a do finále sa neprebojovali. Medzi najlepšie postupovali iba prvé tri posádky.

Novácko-bratislavské duo začalo boj o účasť v deviatke najlepších odvážne a využijúc svoje šprintérske kvality boli Slovenky v polovici pretekov na medzičase po 250 m na druhej pozícii. Druhú polovicu trate však mali najpomalšiu spomedzi všetkých semifinalistiek a postupne sa prepadávali dozadu. Nakoniec bolo z toho siedme miesto, za poslednou postupovou treťou pozíciou zaostali o 1,546 s. Ich premiérové vystúpenie pod piatimi kruhmi sa skončilo v semifinále.

Vlani na majstrovstvách sveta v nemeckom Duisburgu skončili na 500 m tesne za medailovými pozíciami štvrté. Tým si vybojovali postup na OH. V čínskej metropole však svoj minuloročný výkon nedokázali úspešne zreprízovať.