Vo finále ženského turnaja USA proti Brazílii

Vo finále volejbalového turnaja žien na Hrách XXIX. olympiády v Pekingu sa stretnú USA s Brazíliou. V prvom semifinále si Američanky nečakane ľahko poradili s doterajším suverénom pekinského turnaja Kubou 3:0, a potom Brazílčanky rovnakým výsledkom zdolali obhajkyne zlata z Atén 2004 domáce Číňanky.

21.08.2008 10:06
volejbal, OH 2008 Foto: ,
Američanka Tayyiba Haneef-Parková sa snaží prekonať blok Kubánky Nancy Carrillovej v semifinálovom zápase Kuby a USA.

Súboj reprezentantiek USA s Kubánkami trval iba 67 min a konečný výsledok je reálnym obrazom diania na ihrisku – 3:0 (20, 16, 17). Američanky tak volejbalistkám z „ostrova slobody“ vrátili prehru zo základnej fázy olympijského turnaja, kde im podľahli 0:3, ale i tohtoročného finálového turnaja prestížnej World Grand Prix v japonskej Jokohame, kde po dráme takisto ťahali v tajbrejku za kratší koniec a prehrali 2:3.

Nástupkyne trojnásobných olympijských víťaziek z rokov 1992, 1996 a 2000 tak nevylepšia svoj výsledok z Atén 2004, kde skončili na bronzovom stupienku. USA naopak po 16 rokoch určite získajú olympijskú medailu a minimálne vyrovnajú svoj historicky najlepší výsledok, ktorým je striebro z Los Angeles 1984. Naposledy sa zo vzácneho kovu tešili v roku 1992 v Barcelone, kde skončili tretie. Američanky na ihrisku dominovali vo všetkých činnostiach, Kubánky sa nevedeli presadiť ani v obrane a ani v útoku.

Líderky aktuálneho svetového renkingu Brazílčanky zvíťazili v druhom štvrtkovom semifinále nad Číňankami za 72 minút 3:0 (25, 22, 14). Juhoameričanky zatiaľ v čínskej metropole neokúsili horkosť prehry, ba neprehrali ani jediný set. V základnej skupine zdolali všetkých päť súperov 3:0, vo štvrťfinále si rovnako ľahko poradili s Japonkami a v semifinále nedovolili čo i len čiastkovú radosť ani Číňankám. V tomto roku sa títo súperi stretli trikrát a vo všetkých súbojoch sa presadili Brazílčanky. Dvakrát to bolo vo World Grand Prix (3:0 v základnej fáze a 3:1 na finálovom turnaji v japonskej Jokohame), tretí triumf však je najcennejší, pretože ich posúva do boja o zlaté olympijské medaily.

V preplnenej hale Capital Gymnasium, v ktorej sa tlačilo 13 000 divákov, sa hral vyrovnaný volejbal iba v prvom sete. Ani jedno družstvo sa nedokázalo súperovi vzdialiť na viac ako dva body. V dramatickej koncovke mali Číňanky dokonca dva setbaly, ale od stavu 25:24 z ich pohľadu bodovali už iba Brazílčanky. V ďalších dvoch dejstvách to už také dramatické nebolo, tretí bol doslova exhibíciou Juhoameričaniek, ktoré premenili hneď svoj prvý mečbal.
Zápasy o konečné umiestnenie sú na programe v sobotu. O bronz si zahrajú Číňanky s Kubánkami (o 12.30 h miestneho času, resp. 6.30 h SELČ), o zlato USA s Brazíliou (20.00 / 14.00).