Vo finále mužského turnaja Brazília proti USA

Prvým finalistom volejbalového turnaja mužov na Hrách XXIX. olympiády v Pekingu sa stali reprezentanti USA, keď v dramatickom semifinálovom dueli zvíťazili nad Ruskom 3:2 (22, 21, -25, -22, 13). Potvrdili tak, že ich tohtoročné víťazstvo v prestížnej Svetovej lige nebolo náhodné.

22.08.2008 09:35 , aktualizované: 17:32
Volejbal, USA - Rusko Foto:
Američan Riley Salmon a trojblok ruských volejbalistov.

V kvalitnom semifinálovom zápase viedli Američania už 2:0. V prvom sete boli lepším družstvom a zaslúžene ho vyhrali 25:22. V druhom však prebrali iniciatívu Rusi. Tí v koncovke vyhrávali už 21:19, ale potom volejbalisti USA najmä vďaka perfektným blokom získali šesť bodov v rade a zvýšili náskok na 2:0 na sety.

Podobný záver hrozil aj v treťom sete. Ruskí reprezentanti viedli 24:21, na ukončenie setu a zníženie náskoku na 1:2 však potrebovali 5 setbalov. Tým akoby získali psychickú prevahu a štvrtý set patril im. Vyrovnali na 2:2 a rozhodovalo sa v tajbrejku. V ňom viedli Američania už 5:2, Rusi však vyrovnali a prvýkrát sa ujali vedenia za stavu 11:10.

Americkí volejbalisti stále ťažili z perfektne prepracovanej obrany na sieti a začala sa ťahanica o každý bod. Nakoniec boli šťastnejším družstvom volejbalisti zo zámoria, keď ich posledných päť bodov zariadil skvelý David Lee. Tajbrejk vyhrali USA najtesnejším možným rozdielom 15:13 a celý zápas 3:2.

MUŽI / SEMIFINÁLE:
USA – Rusko 3:2 (22, 21, –25, –22, 13)
121 min, 12 500 divákov

Druhým finalistom volejbalového turnaja mužov na Hrách XXIX. olympiády v Pekingu sa stali reprezentanti Brazílie, ktorí v dramatickom večernom semifinálovom dueli zvíťazili nad Talianskom 3:1 (-19, 18, 21, 22). Úradujúci majstri sveta tak po rozhodujúcom olympijskom dueli v Aténach 2004 dokázali po druhý raz v priebehu štyroch rokov rozosmutniť volejbalistov z Apeninského polostrova. Pod Akropolou vyhrali zástupcovia juhoamerickej volejbalovej školy rovnako 3:1.

Prvé dva sety vo vypredanej hale Capital Gymnasium mali odlišný priebeh. Kým v tom prvom Taliani zaskočili favorita a vyhrali ho 25:19, v druhom dejstve vzali taktovku do svojich rúk „kanárici“ a triumfovali 25:18. Tretia časť priniesla vyrovnaný volejbal, žiadny z tímov si nedokázal vypracovať výraznejší náskok. Až tesne pred druhým technickým oddychovým časom sa Brazílčania dostali do trojbodového vedenia (14:11). Potom vyhrávali aj 20:16 či 23:19 a svoju snahu dotiahli do úspešného konca, keď druhý setbal premenil úspešným smečom Andre Nascimento.

V úvode štvrtého setu sa Taliani na chvíľu spamätali (3:1 aj 4:3), no potom prišla séria šiestich brazílskych bodov v rade a na svete bol veľmi dôležitý náskok. Trojnásobní majstri sveta sa síce ešte dokázali dotiahnuť aj na rozdiel jediného bodu (17:18 i 19:20), no na dokonalý obrat im už nezostali sily. Juhoameričania využili zásluhou Murila Andresa druhý mečbal, vyhrali štvrté dejstvo 25:22 a celý zápas 3.1.

Taliansko – Brazília 1:3 (19, –18, –21, –22), 102 min, 12 500 divákov