Maďarsko sa dočkalo. Prvú zlatú vybojoval Vajda

Olympijským víťazom v C1 na 1000 m v rýchlostnej kanoistike sa v Pekingu stal 25-ročný Maďar Attila Sándor Vajda. Bývalý tréningový partner Slováka Mariána Ostrčila získal svoj druhý olympijský kov v kariére, v Aténach pred štyrmi rokmi na tej istej trati vybojoval bronz.

22.08.2008 10:25 , aktualizované: 12:17
Attila Sándor Vajda, kanoistika Foto:
Maďarsko sa dočkalo prvej zlatej medaily. Postaral sa o ňu Attila Sándor Vajda v rýchlostnej kanoistike.

Preteky začal voľnejšie. Na prvom medzičase po 250 m bol až predposledný, zostávajúce tri úseky mal však spomedzi všetkých deviatich finalistov najrýchlejšie. Po polovici pretekov figuroval už na 6. pozícii.

Záver mal doslova zdrvujúci. Po 750 m už viedol a do cieľa svoj náskok pred strieborným Davidom Calom zo Španielska zvýšil na viac ako 2 sekundy. Ten tak neobhájil svoje zlato spod Akropoly. Bronz si vybojoval Kanaďan Thomas Hall, pre ktorého je to prvý veľký kov z individuálnych pretekov na celosvetovom podujatí.

Slovenský reprezentant Marián Ostrčil, ktorý práve na kilometri vybojoval vlani na MS v Duisburgu senzačné striebro práve za Vajdom, nepostúpil v Pekingu zo semifinále.

• Finále C1 mužov na 1000 m: 1. Attila Sándor Vajda (Maď.) 3:50,467, 2. David Cal (Šp.) 3:52,751, 3. Thomas Hall (Kan.) 3:53,653, 4. Vadim Meňkov (Uzb.) 3:54,237, 5. Alexander Žukovskij (Biel.) 3:55,645, 6. Florin Georgian Mirončič (Rum.) 3:57,876, 7. Mathieu Goubel (Fr.) 3:57,889, 8. Andreas Dittmer (Nem.) 3:57,894, 9. ldo Pruna (Kuba) 3:59,087, … Marián Ostrčil (SR) – nepostúpil zo semifinále

Zlato v K1 na 1000 m Britovi Brabantsovi

V úvodnej finálovej disciplíne piatkového pekinského finálového bloku v rýchlostnej kanoistike – mužskom singlkajaku na 1000 m si zlato vybojoval Brit Tim Brabants. Tridsaťjedenročný majster sveta na tejto trati z minuloročného šampionátu v nemeckom Duisburgu a tohtoročný majster Európy z Milána výborne odštartoval a už v prvej štvrtine trate získal náskok, ktorý si udržal až do cieľa. K bronzu zo Sydney 2000 pridal do svojej zbierky druhý kov s piatimi kruhmi.

Druhý s vyše sekundovým odstupom prišiel do cieľa o rok starší obhajca zlata z Atén a dvojnásobný svetový šampión z rokov 2002 a 2005 Nór Eirik Veraas Larsen, bronz si vybojoval Ken Wallace z Austrálie, pre ktorého je to prvý olympijský kov v kariére. Slovensko v tejto kategórii nemalo zastúpenie.

• Finále K1 mužov na 1000: 1. Tim Brabants (V.Brit.) 3:26,323, 2. Eirik Veraas Larsen (Nór.) 3:27,342, 3. Ken Wallace (Aus.) 3.27,485, 4. Ben Fouhy (N. Zél.) 3:29,193, 5. Max Hoff (Nem.) 3:29, 391, 6. Markus Oscarsson (Švéd.) 3:30,198, 7. Stjepan Janič (Chor.) 3:30,495, 8. Adam van Köverden (Kan.) 3:31,793, 9. Zoltán Benkó (Maď.) 3:32,120

V ženskom štvorkajku triumf Nemiek

Víťazkami rýchlostnokano­istických pretekov ženských štvorkajakov na 500 m sa stalo nemecké kvarteto Fanny Fischerová, Nicole Reinhardtová, Katrin Wagnerová-Augustinová, Conny Wassmuthová. Ich prvenstvo bolo suverénne, viedli od štartu a pred seba nikoho nepustili.

Tridsaťročná Katrin Wagnerová-Augustinová získala svoje štvrté olympijské zlato – bola už členkou posádky nemeckej K4, ktorá dominovala v Sydney 2000 a aj v Aténach 2004, pred ôsmimi rokmi bola navyše aj súčasťou víťazného dvojkajaku. Ďalšie členky posádky získali vôbec svoj prvý vzácny kov s piatimi kruhmi.

Striebro si vybojovali Maďarky, ktoré napriek skvelému finišu zaostali o 74 stotín sekundy. Dramatický boj o bronz zviedli Austrálčanky a Poľky, nakoniec sa tešili kajakárky od protinožcov, ktoré boli v cieli skôr o 48 tisícin sekundy.

• Finále K4 žien na 500 m: 1. Nemecko (Fanny Fischerová, Nicole Reinhardtová, Katrin Wagnerová-Augustinová, Conny Wassmuthová) 1:32,231, 2. Maďarsko (Katalin Kováscová, Gabriella Timea Szabóová, Danuta Kozáková, Natasa Janicsová) 1:32,971, 3. Austrália (Lisa Oldenhofová, Hannah Davisová, Chantal Meeková, Lyndsie Fogartyová) 1:34,704, 4. Poľsko (Beata Mikolajczyková, Aneta Konieczna, Edyta Dzieniszewská, Dorota Kuczkowská) 1:34,752, 5. Španielsko (Beatriz Manchonová, Jana Smidáková, Sonia Molanesová, Maria Teresa Portelová) 1:35,366, 6. Japonsko (Šinobu Kitamotová, Ajaka Kunová, Mikiko Takejová, Jumiko Suzukiová) 1:36,465, 7. Juhoafrická republika (Michele Erayová, Carol Joyceová, Nicola Mockeová, Jennifer Hodsonová) 1:36,724, 8. Taliansko (Stefania Cicaliová, Alessandra Galiottová, Fabiana Sgroiová, Alice Fagioliová) 1:36,770, 9. Čína (Su Ja-ping, Žong Hong-jan, Ju La-mei, Liang Pei-sing) 1:37,418.

Ďalšie zlato Nemecov – v K2 mužov

Nemeckí reprezentanti v rýchlostnej kanoistike Martin Hollstein, Andreas Ihle triumfovali v dramatických pretekoch K2 mužov na 1000 m. Od štartu sa držali na medailových priečkach, ich zdrvujúcemu finišu nedokázala ani jedna z lodí vo finále odolať. V cieli mali pred najväčším prekvapením – striebornými Dánmi Kimom Vraaem Knudsenom a Renem Holtenom Poulsenom bezmála dvojsekundový náskok. Bronz si tesne vybojovali Taliani Andrea Facchin a Antonio Scaduto, ktorí o 78 tisícin sekundy prešprintovali poľskú posádku.

Pre Ihleho je to druhá olympijská medaila, v Aténach bol členom posádky nemeckého strieborného štvorkajaka. Holstein si pohľad zo stupienka víťazov vychutnával po prvý raz. Preteky nezvládli favorizovaní Maďari Zoltán Kammerer, Gábor Kucsera. Majstri sveta z roku 2006 na tejto trati po štarte nasadili tempo, ktorému nakoniec sami podľahli. Ešte v polovici mali pred súpermi takmer dvojsekundový náskok, potom doslova „stvrdli“ a na poslednom štvrťkilometri dosiahli najpomalší čas spomedzi všetkých finalistov. Prepadli sa až na konečnú 5. priečku.

• Finále K2 mužov na 1000 m: 1. Martin Hollstein, Andreas Ihle (Nem.) 3:11,809, 2. Kim Vraae Knudsen, Rene Holten Poulsen (Dán.) 3:13,580, 3. Andrea Facchin, Antonio Scaduto (Tal.) 3:14,750 4. Adam Seroczyňski, Mariusz Kujawski (Poľ.) 3:14,828, 5. Zoltán Kammerer, Gábor Kucsera (Maď.) 3:15,049, 6. Mike Walker, Steven Ferguson (N. Zél.) 3:15,329, 7. Colin Philippe, Cyrille Carre (Fr.) 3:16,532, 8. Krists Straume, Kristaps Zalupe (Lot.) 3:19,387, 9. Jie Šen, Ži-peng Huang (Čína)

Bieloruská zlatá radosť v C2

Zlaté medaily v pretekoch rýchlostných kanoistov v C2 na 1000 m na Hrách XXIX. olympiády v Pekingu získali Bielorusi Andrej a Alexander Bohdanovičovci. Súrodenecké duo naznačilo svoje ambície už prvenstvom na tohtoročných majstrovstvách Európy v Miláne, v čínskej metropole si triumf zopakovali.

Až do posledného medzičasu boli na čele Nemci, v polovici trate boli pred zvyškom štartového poľa o takmer dve sekundy. Tempo však neudržali a v dramatickom závere ich Bielorusi zdolali. V cieli ich delilo 0,223 s. Po bronz si už s takmer štvorsekundovým odstupom dopádlovali György Kozmann s Tamásom Kissom. Kiss nahradil v maďarskom dvojkanoe Györgya Kolonicsa, ktorý pred mesiacom vo veku 36 rokov náhle zomrel počas tréningu.

• Finále C2 na 1000 m: 1. Andrej Bohdanovič, Alexander Bohdanovič (Biel.) 3:36,356, 2. Christian Gille, Thomasz Wylenzek (Nem.) 3:36,588, 3. György Kozmann, Tamás Kiss (Maď.) 3:40,258, 4. Constantin Ciprian Popa, Niculae Flocea (Rum.) 3:40,342, 5. Žong-jun Čen, Ži-wu Žang (Čína) 3:40,593, 6. Andrew Russell, Gabriel Beauchesne-Sévigny (Kan.) 3:41,165, 7. Wojciech Tyszyňski, Pawel Baraszkiewicz (Poľ.) 3:42,845, 8. Sergej Ulegin , Alexander Kostoglod (Rus.) 3:44,669, 9. Serguej Torres, Karel Aguilar (Kuba) 3:48,877.