Bekele získal double, Hellebautová šokovala vo výške

Atletické súťaže na Hrách XXIX. olympiády v Pekingu pokračovali v sobotu vo "Vtáčom hniezde" ďalšími 7 finálovými disciplínami. Pri neúčasti troch favoritov (obhajca Borzakovskij, líder svetových tabuliek Kaki, 2. na OH 2004 Mulaudzi), ktorí vypadli nečakane v semifinále, vyhral pekinskú osemstovku skúsený Keňan Wilfred Bungei za 1:44,65 min.

23.08.2008 15:08 , aktualizované: 16:08
Bekele Foto:
Kenenisa Bekele

Úspešný farmár, ktorý má v Kabirirsangu mliečnu farmu a čajovú plantáž, dosiahol svoj životný úspech, doteraz ním bolo zlato z halových MS 2006 v Moskve. Dvadsaťosemročný Bungei vybojoval pre Keňu tretie zlato na 800 m v histórii OH, pred ním to dokázali ešte Paul Ereng (Soul 1988) a William Tanui (Barcelona 1992). Historické striebro pre Sudán na OH získal Ismael Ahmed Ismai (1:44,70) a bronz si vybojoval úradujúci majster sveta Alfred Kirwa-Yego z Kene (1:44,82).

O veľkú senzáciu sobotňajšieho finálového bloku sa postarala Belgičanka Tia Hellebautová, ktorá vo finále súťaže výškarok zdolala superfavoritku Blanku Vlašičovú. Obe skočili 205 cm, avšak kým 30-ročná rodáčka z Antverp na prvý raz, Chorvátka na to potrebovala dva pokusy. Hellebautová v najnevhodnejšej chvíli prekazila skvelú sériu Blanky Vlašičovej, ktorá od 15. júna 2007, keď ju zdolala Ruska Jelena Slesarenková, vyhrala 34 podujatí za sebou.

Dvadsaťštyriročná úradujúca majsterka sveta v tomto roku, v hale či vonku, na každých pretekoch pokorila dvojmetrovú hranicu. Ani to jej však k vytúženému zlatu nepomohlo, lebo Hellebautová si nečakane zlepšila tohtosezónne osobné maximum z 200 na 205 cm. Vlašičovú pripravil o zlato jediný neúspešný pokus v celej súťaži: 185, 189, 193, 196, 199, 201 a 203 cm zdolala na prvý raz a prvú opravu mala až na 205 cm. Hellebautová opravovala raz na 199, 201 a aj 203 cm.

Ďalšie zlato pre Keňu, úplne nečakané, získala Nancy Jebetová-Lagatová na 1500 m. Dvestopäťdesiat metrov pred cieľom sa dostala na čelo pretekov a už ju z neho nik nedostal. Dvadsaťsedemročná bývalá juniorská majsterka sveta, ktorá medzi seniorkami na vrcholnom podujatí nič významné nedosiahla, si vo finále zlepšila osobný rekord o viac ako dve sekundy na 4:00,23 min. Favorizovaná majsterka sveta z Osaky Maryam Jusufová-Jamalová sa o to síce pokúsila, ale v cieľovej rovinke úplne „stvrdla“ a skončila až piata. Ďalšie dve medaily získali Ukrajinky Irina Liščinská (4:01,63) a Natalia Tobiasová (4:01,78).

Etiópsky vytrvalec Kenenisa Bekele vstúpil do olympijskej histórie ako šiesty, ktorý dosiahol double a po triumfe na 10 000 m bol najlepší aj na polovičnej vzdialenosti. Pred ním to dokázali len Fín Hannes Kolehmainen (1912), Emil Zátopek z Československa (1952), Vladimir Kuc z bývalého ZSSR (1956), Fín Lasse Virén (1972 a 1976) a Etiópčan Miruts Jifter (1980). Dvadsaťšesťročný Bekele zvládol pekinské finále skvele takticky. V prvých dvoch kilometroch sa o tempo staral jeho mladší brat Tariku s ďalším Etiópčanom Cherkosom, no približne v polovici trate vzal taktovku do rúk Kenenisa a tempo neustále stupňoval (4. km za 2:31,67 a 5. km za 2:25,30). Keď približne 300 m pred cieľom odpadol aj jeho posledný súper Keňan Kipchoge, Bekele si dovolil aj úsmev na tvári a dvíhal ukazovák na znak víťazstva. Ako prvý muž v histórii zabehol 5000 m pod 13 minút a časom 12:57,82 min utvoril olympijský rekord. Striebro a bronz si vybojovali kenskí vytrvalci, bývalý majster sveta Eliud Kipchoge (13:02,80) a Edwin Soi (13:06,22).

Obhajca aténskeho zlata v oštepe Andreas Thorkildsen si načasoval formu skvele. Od úvodnej finálovej série si usadil na čele poradia (84,72), postupne sa zlepšoval (2. pokus 85,91, 3. pokus 87,93) a vo štvrtej nielenže utvoril svetový výkon roka 90,57 m, ale zlepšil aj olympijský rekord Jana Železného. Dvadsaťšesťročný Nór sa stal iba štvrtým oštepárom v histórii, ktorý obhájil svoje olympijské prvenstvo. Striebro si posledným pokusom vybojoval v osobnom rekorde 86,64 m Einars Kovals, za ním sa zoradili traja Fíni na čele s majstrom sveta Terom Pitkämäkim (86,16).

Obe štafety na 4 × 400 m vyhrali USA, ženy štvrtý a muži siedmy raz v rade. V Pekingu zabehlo americké ženské kvarteto Mary Winebergová, Allyson Felixová, Monique Hendersonová, Sanya Richardsová svetový výkon roka 3:18,54 min. Ešte približne 50 metrov pred cieľom viedli Rusky, za ktoré finišovala Anastasia Kapačinská, lenže bronzová z hladkej štvorstovky Sanya Richardsová siahla na dno síl a v poslednej chvíli sa dostala na prvú priečku. Štafeta USA vyhrala s náskokom 28 stotín. Bronz si vybojovali Jamajčanky za 3:20,40 min.

O prvenstve štvorstovkárskeho kvarteta USA nebolo vôbec pochýb. Zostava LaShawn Merritt, Angelo Taylor, David Neville, Jeremy Wariner viedla od prvého úseku a napokon dosiahla olympijský rekord 2:55,39 min, čo bol zároveň svetový výkon roka a tiež druhý najlepší svetový výkon histórie. Striebro získali Bahamy (2:58,03) a bronz v národnom rekorde štafeta Ruska 2:58,06.

Strieborná Poľka Maja Wloszcowská počas svojej...
Ruska Irina Kalantjevová, bronzová medailistka...