Chorváti zlato neobhája, do finále postúpili po prvý raz Francúzi a Islanďania

V prvom semifinále Francúzi aj po druhý raz našli na tohtoročných hrách recept na zdolanie obhajcov prvenstva spred štyroch rokov, keď si s Chorvátmi po tom, čo v základnej skupine zvíťazili 23:19, tentoraz poradili 25:23 (12:11). Prvý počas sa vyvíjal v prospech obhajcov prvenstva, ktorí viedli 9:6.

22.08.2008 18:54
hádzaná, OH 2008 Foto:
Igor Vori z Chorvátska sa teší z gólu v sieti Francúzska počas semifinálového stretnutia týchto dvoch krajín.

Reprezentanti krajiny galského kohúta však stihli ešte do prestávky výsledok otočiť. Po zmene strán pokračovala vyrovnaná partia, družstvá sa striedali vo vedení. Francúzi rozhodli o svojom postupe v závere, keď od stavu 22:22 v 52. min boli trikrát za sebou strelecky úspešní. Chorváti tesne pred koncom už iba výsledok skorigovali. „Dnes bol rozdiel predovšetkým v obrane, vďaka našej skvelej defenzíve sme vo finále,“ poznamenal francúzsky pivot Betrand Gille.

Zverenci trénera Clauda Onestu teda naďalej zostávajú na OH 2008 bez prehry, dosiaľ stratili v Pekingu jediný bod za remízu s Poľskom. Francúzov čaká v nedeľu premiérový súboj o olympijské prvenstvo, ich doterajším maximom bolo 3. miesto spred 16 rokov. Chorvátsko síce prišlo o šancu pripísať si na svoje konto tretí olympijský triumf, ale stále má možnosť získať prvú medailu iného ako zlatého kovu.

Vo finále si prvýkrát zahrajú aj Islanďania. Tí zaskočili svojho semifinálového protivníka vstupom do stretnutia – po piatich minútach viedli 5:0. Španielom však stačila štvrťhodina na vyrovnanie stavu. Severania získali rozhodujúci náskok v strednej časti II. polčasu, keď tímu z Pyrenejského polostrova ušli na 33:26. Zostávajúcich sedem minút už obrat vo vývoji neprinieslo, a tak víťazstvo 36:30 (17:15) znamenalo pre Island nielen postup do finále, ale aj istotu premiérového cenného olympijského kovu. Španieli budú hrať o 3. miesto, ktoré majú vo svojej zbierke úspechov z OH 1996 a 2000.

Súboj o 5. miesto bude východoeurópskou záležitosťou, keď proti sebe nastúpia Rusi a Poliaci. Úradujúci majstri Európi Dáni budú v nedeľu s Kórejčanmi bojovať len o konečnú 7. priečku.

Rusko odplatilo v piatok Dánsku prehru zo základnej skupiny, keď rozhodujúci gól na 24:25 inkasovalo z 9 m hodu po uplynutí hracieho času z ruky Mikkela Hansena. Tentoraz sa o obrat postarali Rusi, ktorí síce mali dvadsať minút pred koncom päťgólový náskok, no v 58. min opäť po strele Hansena prehrávali 25:27. Vzápätí však prišla trojgólová ruská šnúra a konečný rezultát 28:27 (17:14).

V druhom dueli skupiny o 5. – 8. miesto sa zrodilo víťazstvo Poľska nad Kórejskou republikou 29:26 (15:14). Zverenci Bogdana Wentu po zmene strán síce pustili svojho súpera raz do jednogólového vedenia (16:15), ale potom už opäť prebrali taktovku do svojich rúk a napokon s prehľadom doviedli zápas do úspešného konca.

semifinále:
Francúzsko – Chorvátsko 25:23 (12:11)
Najviac gólov: Burdet a Narcisse po 6, Abalo 4 – Horvat 5, Šprem 5/2, Balič a Vukovič po 3
Island – Španielsko 36:30 (17:15)
Najviac gólov: Geirsson a G. V. Sigurdsson po 7, S. S. Gudjónsson 6/1, Stefánsson 5 – Rocas 7/2, García a Romero po 5

skupina o 5. – 8. miesto:
Rusko – Dánsko 28:27 (17:14)

Najviac gólov: Dibirov 8/3, Kamanin 6, Filipov 4, Igropulo 4/1 – Christiansen 8/2, Nöddesbo a Sarup po 6
Poľsko – Kórejská republika 29:26 (15:14)
Najviac gólov: Jurasik 7, B. Jurecki 6, Tkaczyk 4 – Joon Kjung-šin 6, Jeong Jik-jeong 4, Jung Su-joung 4/2