Mitcham vyfúkol Číňanom posledné zlato z veže

Olympijským víťazom v skokoch do vody z 10 m veže sa v Pekingu stal Austrálčan Matthew Mitcham. V dramatickom finále zdolal o 4,80 bodu Číňana Žu Lu-sina a zabránil absolútnej dominancii domácich skokanov v tomto športovom odvetví. Z ôsmich zlatých medailí získali čínski reprezentanti sedem.

23.08.2008 17:17
Matthew Mitcham, skoky do vody, OH 2008 Foto: ,
Matthew Mitcham z Austrálie vyhral zlatú medailu v skokoch do vody z 10 metrovej veže.

Bronz si v pekinskom National Aquatics Centre, známej Vodnej kocke, vybojoval Rus Gleb Halperin. Iba 14-ročný britský chlapec Thomas Daley obsadil 7. miesto.

Dvadsaťročný Mitcham postupoval do finále z druhého miesta za Číňanom Huo Liangom, ktorý napokon skončil bez cenného kovu štvrtý. Iný Číňan Žu však vo finále dlho viedol a o zlato sa pripravil slabším záverečným skokom.

Práve posledný šiesty skok vyšiel Austrálčanovi najlepšie, keď v jeho bodovom ohodnotení sa až štyrikrát objavila najvyššia desiatka. Išlo o vôbec najťažší skok celého večera s najvyšším stupňom náročnosti 3,8: dvojité salto vzad s dva a pol vrutmi.

Mitcham je tretím Austrálčanom v histórii, ktorý sa stal olympijským víťazom v skokoch do vody. Najmenší kontinent čakal na zlato v tomto športe od roku 1924.

• Muži – 10 m veža: 1. Matthew Mitcham (Aus.) 537,95 bodu, 2. Žu Lu-sin (Čína) 533,15, 3. Gleb Galperin (Rus.) 525,80, 4. Huo Liang (Čína) 508,40, 5. José António Guerra Oliva (Kuba) 507,15, 6. Mathew Helm (Aus.) 467,70, 7. Thomas Daley (V. Brit.) 463,55, 8. Rommel Pacheco (Mex.) 460,20.