Španieli vyzvú v súboji o basketbalové zlato USA

Vo finále basketbalového turnaja mužov na olympijských hrách v Pekingu sa stretne Španielsko a Spojené štáty americké. Úradujúci majstri sveta a vicemajstri Európy Španieli si v úvodnom piatkovom semifinále poradili s ambicióznou Litvou 91:86 (40:42). V tom druhom sa prekvapenie nekonalo: favorizovaní Američania zdolali obhajcu z Argentíny 101:81 (49:40) a odplatili mu nečakanú prehru z rovnakej fázy súťaže spred štyroch rokov z Atén.

22.08.2008 17:10 , aktualizované: 19:09
basketbal, OH 2008 Foto:
Dwight Howard z USA v súboji o loptu s Argentínčanom Luisom Scolom počas semifinálového zápasu Argentíny a USA.

Tím USA bude v nedeľu 24. augusta od 8.30 h SELČ bojovať už o svoju trinástu zlatú medailu v histórii olympijských hier, Španieli zažijú atmosféru finále iba po druhý raz a zatiaľ sú bez titulu. Súboj o 3. miesto medzi Litvou a Argentínou sa v nedeľu začne už o 6.00 h SELČ.

Španieli vo vyrovnanom stretnutí proti Litve lepšie zvládli koncovku. Šesť a pol minúty pred koncom Fernandez poslal juhoeurópsky tím do vedenia (76:74) a od tohto momentu už Litva len doťahovala náskok súpera. Navyše Litovčanom sa po Petravičiusovi vyfauloval aj K. Lavrinovič a španielsky tím získal rozhodujúcu prevahu pod košom. Napriek dramatickému záveru si už Španieli víťazstvo ustrážili. „Máme za sebou ťažký zápas, ale pred sebou ešte náročnejší. Americkí hráči sú bez konkurencie. Už sme však proti nim nastúpili (prehra v B-skupine 82:119) a aspoň vieme, čo môžeme očakávať,“ nechal sa počuť španielsky kapitán Carlos Jimenez.

Hviezdny výber NBA pod taktovkou trénera Mika Krzyzewského prehrával v repríze semifinále z OH 2004 v 3. min 3:4, ale potom sa basketbalisti USA nadýchli k „štandardnému“ výkonu a po šnúre 13 bodov otočili na 16:4. Prvú štvrtinu vyhrali Američania 30:11, no v druhej desaťminútovke Argentínčania zdvihli hlavy. V 36. min znížil najlepší strelec zápasu Scola (celkovo 28 bodov) na rozdiel šiestich bodov (40:46), ale viac už z náskoku favorita Juhoameričania neskresali. Američania mali tradične silný začiatok tretej desaťminútovky a napokon svoje vedenie natiahli na konečný rozdiel 20 bodov.

V argentínskom tíme odohral len niekoľko minút najlepší rozohrávač Ginobili. Potom musel odstúpiť pre zranenie členka.