Francúzi premiérovo šampiónmi, Island získal prvú medailu

Na zoznam víťazov olympijského turnaja hádzanárov pribudla siedma krajina - Francúzsko. Reprezentanti krajiny galského kohúta triumfovali na Hrách XXIX. olympiáde v Pekingu, keď vo finále - pre obe družstvá premiérovom v histórii OH - zvíťazili nad Islandom 28:23 (15:13).

24.08.2008 13:23
hádzaná, OH 2008 Foto: ,
Francúzski hádzanári sa tešia z výhry nad Islandom a zo zisku zlatých medailí.

Zverenci trénera Clauda Onestu, ktorí prešli turnajom v Číne bez prehry (stratili jediný bod za remízu s Poľskom v základnej skupine), k dvom titulom z MS 1995 a 2001 a jednému triumfu na ME 2006 tak pridali do zbierky ďalší významný úspech. Francúzom po bronze z OH 1992 zavesili na krk druhú olympijskú medailu – tentoraz však zlatého lesku.„Klobúk dolu pred mojimi zverencami. Podarilo sa nám splniť to, čo sme si predsavzali. Pravdou je, že medzi družstvami bol vo finále výkonnostný rozdiel, ale nechceli sme situáciu podceniť a nič vypustiť. Moji hráči to napokon dotiahli do úspešného konca a dosiahli tak to, po čom túžili,“ uviedol francúzsky tréner Claude Onesta.

Napriek prehre nemusia smútiť ani Islanďania, pretože vybojovali pre svoju krajinu jediný cenný kov na OH 2008. Zverenci trénera Gudmundura Gudmundssona zároveň získali vôbec prvú medailu na vrcholnom hádzanárskom podujatí. Doteraz bolo ich maximom 4. miesto z OH 1992 v Barcelone a ME 2002 vo Švédsku.

Chorvátsku sa nepodarilo zaznamenať tretí olympijský triumf. Obhajca prvenstva spred štyroch rokov z Atén zostal v Pekingu napokon aj bez medaily. Chorváti totiž v súboji o 3. miesto podľahli Španielsku 29:35 (14:12). Hádzanári z Pyrenejského polostrova si na svoje konto pripísali tretí bronz z OH (predtým 1996 a 2000).

Na 5. priečke skončilo Poľsko. Úradujúci vicemajster sveta zdolal v súboji o konečné umiestnenie Rusko 29:28 (15:14). V dueli o 7. pozíciu boli podľa očakávania úspešnejší tohtoroční európski šampióni Dáni, ktorí zvíťazili nad Kórejskou republikou jednoznačne 37:26 (15:13).

Finále:
Francúzsko – Island 28:23 (15:10)

• Francúzsko: Omeyer, Karaboue – Dinart, Burdet 4, G. Gille, B. Gille 5, Narcisse 2, Girault 1/1, Karabatic 8, Kempe, Abati 1, Abalo 4, Guigou 3/1, Paty
  • Island: Gústavsson, H. L. Gudmundsson – Geirsson 3, S. Sigurdsson 1, Hallgrímsson, Atlason 4, G. V. Sigurdsson 3, S. S. Gudjónsson 4/3, Stefánsson 5, Ásgeirsson, Petersson 2, Jakobsson, Gunnarsson 1, Ingimundarsson
  • pok. hody: 2/2 – 5/3, vylúčení: 4 – 3, rozhodovali: Lemme a Ullrich (obaja Nem.), 18 000 divákov

Do stavu 4:4 v 12. min sa odohrávala vyrovnaná partia. Potom už prebrali taktovku duelu do rúk Francúzi, ktorým výdatne pomáhal najlepší brankár turnaja Omeyer. Nasledujúcich päť minút skórovali päťkrát, súperovi nedovolili streliť ani jeden gól, a tak sa ujali vedenia 9:4. Náskok „trikolóry“ narástol v 24. min na 13:6. Islanďania trápiaci sa v koncovke stihli ešte do prestávky gólový rozdiel znížiť, ale polčasový výsledok 10:15 im nedával veľkú nádej. Úvodná desaťminútovka II. polčasu to aj potvrdila, keď zverenci trénera Onestu dobrou obranou a smrtiacimi útokmi ušli severskému súperovi na 21:12. Vývoj duelu už potom s prehľadom kontrolovali. Islanďania sa v závere dotiahli na rozdiel piatich gólov, ktorý zostal aj na konci finále (28:23).

Bronz putuje do Španielska

Zápas o 3. miesto:
Chorvátsko – Španielsko 29:35 (14:12)

• Najviac gólov: Duvnjak 7/5, Horvat, Šprem a Metličič po 4 – Prieto 7, García 7/1, Entrerrios a Romero po 5

Vo vyrovnanom I. polčase naklonili Chorváti misky váh na svoju stranu až v jeho závere, keď trojgólovou šnúrou v poslednej päťminútovke získali náskok (14:12). O ten však prišli hneď v úvode druhej časti. Španieli sa od svojho súpera výraznejšie odpútali od 46. do 50. min, keď zvýšili vedenie na 26:22. V ďalšom priebehu už vývoj duelu kontrolovali a v úplnom závere svoj náskok ešte zvýraznili (35:29).

Konečné poradie: 1. Francúzsko, 2. Island, 3. Španielsko, 4. Chorvátsko, 5. Poľsko, 6. Rusko, 7. Dánsko, 8. Kórejská republika, 9. Nemecko, 10. Egypt, 11. Brazília, 12. Čína.