Wansiru sa stal prvým kenským víťazom v maratóne

Keňa sa dočkala prvej zlatej medaily v maratóne v histórii olympijských hier. V tradične záverečnej disciplíne atletických súťaží v Pekingu dominoval 21-ročný Samuel Wansiru, ktorý výkonom 2:06:32 h utvoril nový olympijský rekord. Druhý z tohtoročného Londýnskeho maratónu o takmer tri minúty prekonal doterajšie maximum Portugalčana Carlosa Lopesa z OH 1984 v Los Angeles.

24.08.2008 07:18
Samuel Kamau Wansiru Foto:
Keňan Samuel Kamau Wansiru sa v tomto momente stal olympijským víťazom v maratóne.

Wansiru sa približne 5 km pred cieľom odpútal z vedúcej trojčlennej skupinky Afričanov a stupňovaným tempom dobehol až do cieľa. Striebro si vybojoval Maročan Džauád Gharíb (2:07:16) a bronz putuje do Etiópie zásluhou Tsegaya Kebedeho (2:10:00).

Kebede mal zdrvujúci finiš. Na 35. km mu patrilo až 6. miesto, no napokon v záverečných stovkách metrov už na dráhe Národného štadióna predstihol v súboji o bronz krajana Deribu Mergu. Jeden z najväčších favoritov Keňan Martin Lel obsadil 5. miesto, obhajca aténskeho prvenstva Talian Stefano Baldini dobehol do cieľa dvanásty. Ešte pred ním na výbornom 6. mieste skončil najlepší Európan, Švajčiar Viktor Röthlin.